Recenze

V ovocném sadu

Poznejte dívky z ženské pozemní armády, pro které je přátelství, odvaha i láska jedinou nadějí v nevlídných časech 2. světové války. Román V OVOCNÉM SADU je dojemným vyprávěním o rodinných vztazích, pevném poutu přátelství i temném tajemství, před kterým nelze utéct.

Název: V ovocném sadu
Autor: Nikola Scott
Překlad: Ivana Nuhlíčková
Nakladatelství: Euromedia Group Ikar
Rok vydání: 2022
Počet stran: 416

Londýn, 2004. Frankie to neměla nikdy jednoduché. Vyrůstala bez matky, vychovala ji babička, která ji milovala… a která ji také nakonec těžce zradila. Roky se zdálo, že roztržka mezi nimi je nenapravitelná. Po letech se ale jejich cesty náhle znovu protnou a Frankie je šokovaná, když si uvědomí, že její babička pomalu ztrácí kontrolu nad pamětí. V její minulosti je však skryta temnota, která nezůstane pohřbena – tajemství sahající do válečných dob, která mohou mít zničující dopad na Frankiin vlastní život.
Somerset, 1940. Život sedmnáctileté Violet drasticky změnil nálet na Londýn. Dívka uteče, aby se přidala k ženské pozemní armádě. Nechce nic jiného, než nechat svůj smutek za sebou. Ale nejen piloti nad zemí, i dívky ve Winterbourne Orchards čelí mocnému nepříteli, který může zasáhnout kdykoliv a kdekoliv. Jedné hrozné noci bude jejich odvaha podrobena zkoušce – a pravda o tom, co se stalo, musí být navždy skryta…

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Poutavý román V ovocném sadu je příběhem o svobodě opustit svůj původní svět a stát se někým, kým chce člověk být. Krásný a dojemný příběh vás připoutá ke svým stránkám a vy budete se zvědavostí společně s hrdinkami rozplétat rodinné tajemství a znova hledat kdysi ztracené pevné pouto.

Příběh je vyprávěn er-formou ve dvou dějových liniích. První vás vezme do roku 2004 a její hlavní postavou se stává Frankie. Mladá novinářka, která má za sebou pohnutý osud a před sebou napravení rodinných vztahů i nemilosrdný boj s babiččinou nemocí. Druhá dějová osa nás zavede do roku 1940 k ženské pozemní armádě. Zde se bude odvíjet životní příběh Violet na pozadí 2. světové války a o dramata ani lásku nebudou nouze.

„Jablka touhle dobou nádherně jemně voní. Později, když jsou zralá, je ta vůně silnější a pronikavější, potom už začnou zahnívat, jsou taková energická a trochu nahořklá. Když touhle dobou cítím vůni podzimu, hořících ohňů a ovoce, nutí mě to vzpomínat na válku. Na trhání Jablek.“
„Myslíš v Yorkshiru?“ zeptala se Frankie a snažila se potlačit zívnutí. Začínala cítit únavu v nohách, chvěla se v chladném větříku, který pronikal záclonami.
Violeta se zavrtěla, něco se jí lesklo v ruce. „Nemáš někdy pocit, že se čas prolíná? Že něco, co se stalo v minulosti, se najednou vrátí jako součást přítomnosti?“

Do tohoto románu jsem se dlouho dostávala. Začátek odehrávající se v pomalejším tempu a nicneříkající dějová linie, která se teprve chystá na své velké finále. A to opravdu přijde. Jakmile proniknete k hlavním postavám a jejich příběhům, román vás chytne a předvede své výjimečné vyprávění o silných ženách, jež si dokázaly jít za svými sny navzdory prostředí i době, v které se jejich osudy odehrávají. Velmi silná dějová linie je ta z minulosti, která se vám vetkne do srdce a donutí vás pohlížet na román přívětivým pohledem naplněným soucitem a emocemi.

Na tento román si udělejte čas a nespěchejte na něj. On vám to ostatně svým rozvětveným stylem ani neumožní a to je dobře. Autorka si dává záležet na vystavěném prostředí a láká svými popisy nejen k návštěvě, ale doslova k samotnému bytí. Kolem vás se tak reálně rozprostře ojedinělá atmosféra anglické vesnice i rychle tepajícího Londýna a mně bylo vážně dobře v ovocném sadu obklopeném přátelstvím a láskou. Chybět nemůže romantická linka a v obou případech jde o velmi intenzivní vztah.

Pokud máte rádi silné příběhy odehrávající se ve dvou časových liniích a vyprávějící hutné a dojemné osudy, pak rozhodně sáhněte po románu V ovocném sadu. Nenechte se odradit začátkem „bez příchutě“ a vydržte, protože vaše odměna bude velmi sladká.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za dojemné a silné vyprávění děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu V ovocném sadu můžete pořídit na stránkách knihkupectví Luxor.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *