Tibetská medicína potraviny zkoumá podle chuti, vlastností, energetického působení a živlového složení. Všechny lidi lze zjednodušeně rozdělit do sedmi konstitučních typů, přičemž každý z nich vyžaduje pro své optimální zdraví trochu jinou výživu. Užitečná kniha Buddha vaří nám nabízí nejen pomoc při rozpoznání našeho konstitučního typu, ale je zároveň skvělým průvodcem poskytující rady o prospěšných a škodlivých surovinách, silných a slabých místech jednotlivých typů a jejich charakteristických rysech.
Název: Buddha vaří
Podtitul: Výživa podle typologie tibetské medicíny
Autor: Klaus Herkommer, Eleonore Michaele Hildová
Nakladatelství: Maitrea
Rok: 2020
Počet stran: 209
Praktická kuchařka, která objasňuje všechny důležité podklady k výživě podle tibetské medicíny a nabízí 108 receptů na lahodná a chutná jídla z celého světa.
Upozorňujeme vegetariány, že kniha obsahuje i recepty na maso.
Pomocí této kuchařské knihy si může každý uvařit zdravou snídani, několik polévek, hodně chutných hlavních chodů i připravit skvělé dezerty. Velmi brzy tak pochopí základní principy a zkusí na vlastním těle, jak mu správné jídlo uvádí tělo a ducha do vzájemné rovnováhy.
Kniha poslouží všem jako skvělý úvod do:
- základů stravování podle tibetského lékařství
- analýzy podle typů konstituce
- „zdravé výživy“ (Co přesně prospívá právě vám?)
℘℘
Eleonore Michaele Hildová a Klaus Herkommer se věnují od r. 1993 alternativní léčbě a po mnoho let provozují vlastní praxi celostní tibetské medicíny. V rámci jejich praxe je základem prevence i léčby výživové poradenství podle typologie. Pravidelně přednášejí a vedou semináře na téma „Moudrost tibetské medicíny“. Obsah těchto přednášek a seminářů tvoří kromě tibetské nauky o výživě a typologie také tibetská jóga, meditace a tibetská masáž. Jejich cílem je rozšíření hlubokých poznatků tradiční tibetské medicíny (sowa rigpa) na Západě. „Kéž to prospěje mnoha lidem!“ (Foto, text zdroj: Maitrea)
℘℘
Suma summarum
Buddha vaří je velkoformátová, brožovaná kniha, kterou je radost držet v rukou. Je tištěna na sněhobílém papíře a v okamžiku, kdy v ní začnete listovat vás zaujme množstvím nádherně naaranžovaných fotografií, barevných ilustrací a přehledným, graficky atraktivním členěním textu.
„… Celkově platí, že je-li výživa přiměřená typu konstituce, zásadně předchází nemocem, je však zásadní a velmi důležitá při jejich léčbě. Přesné dodržování stravovacích pokynů po dobu dvou až tří měsíců přinese první výsledky, dodržování těchto pokynů šest měsíců pak dobré výsledky a díky jejich dodržování během celého roku (tedy po dobu všech čtyř ročních období) se dostaví výsledky dlouhodobé a trvalé. … „
Kniha je rozdělena do 8 kapitol:
Předmluva
Kapitola 1 Cíle tibetské medicíny
Kapitola 2 Úvod do tradiční tibetské medicíny
Kapitola 3 Proces trávení
Kapitola 5 Vliv potravin na energie
Kapitola 6 Výživa pro různé konstituční typy
Kapitola 7 Obecně o výživě
Kapitola 8 Používání koření (Obr.: zdroj)
„… ´Šest vynikajících léků ´ – to je muškátový oříšek (na srdce), bambusový konkrement (na plíce), šafrán (na játra), černý pepř (na žaludek), černý kardamom (na slezinu) a zelený kardamom na ledviny.
Jako samostatné části jsou vloženy texty: Recepty pro jednotlivé tělesné typy ( Recepty vítr, Recepty žluč a Recepty hlen), dále:
Tibetská medicína. Seznam potravin
Dějiny tradiční čínské medicíny
Tibetské bylinné receptury firmy PADMA
Poděkování
Seznam receptů
„… Zkrátka a dobře lze říct, že olej má velký vliv na udržování zdraví. Přesto dnes existuje mnoho předsudků vůči oleji, tuku a cholesterolu. … Například žlučovité typy by měly měly používat v podstatě málo oleje, nejlépe pouze olivový, zatímco pro větrné typy se nejlépe hodí ghí, sezamový olej a mnoho dalších druhů oleje. … „
Kniha mi přišla úžasná v tom, že každý si díky jejím pokynům a návodům zvládne naordinovat jídelníček „šitý sobě na míru“. Na str. 20 – 21 je uveden test, po jehož vyplnění budete vědět, jaký konstituční typ jste a můžete začít kontrolovat / hodnotit své stravování z pohledu tibetské medicíny. Určitě budete překvapeni, že potraviny, které jsou považovány za všeobecně zdravé mohou jednomu typu prospívat a pro druhý být vyloženě škodlivý. Je skvělé, že jakmile pochopíte základní principy spojující chutě potravin s živly a jejich energiemi, budete umět skvěle odhadnout, které potraviny by pro vás měly být jasnou volbou a která jen občasným „hříchem“ 🙂 .
Kniha obsahuje nejen logicky, přehledně a hlavně pochopitelně zpracovanou teoretickou část, ale hlavně recepty, na které většinu surovin máte doma ve spíži či jsou běžně k sehnání: samozřejmě ne zcela všechny, ale troufnu si tvrdit, že z 95% se nejedná o žádnou exotiku – takže super, recepty jsou použitelné i v českém prostředí. Podle receptů připravíte nejen polévku, hlavní jídlo či dezert, ale i snídaně a nápoje.
Kniha je skvělá a věřím, že pokud je to vaše první setkání s tibetskou medicínou, vzbudí ve vás svým obsahem i řemeslným zpracováním velké nadšení a lásku. Já jsem velmi ráda, že kuchařka není pouze vegetariánská, ale obsahuje i „masové“ recepty. Doporučuji .
Hodnocení: 100%
Za kuchařskou knihu plnou zdraví moc děkuji nakladatelství Maitrea a zároveň i za výtisk poskytnutý za účelem recenze.