Recenze

Tibetská kniha zdraví

Tradiční tibetská medicína (na rozdíl od západní medicíny) vnímá člověka jako nedílný celek a pracuje s ním na všech úrovních – fyzické, mentální i energetické. Její principy jsou prověřeny doslova tisíci lety praxe, současně jsou však stále aktuálnější a důležitější pro nás – „moderní“ lidi. Nádherná kniha Tibetská kniha zdraví vám vysvětlí  hlavní cíl tibetské medicíny, kterým je prevence nerovnováhy na všech úrovních lidské bytosti – fyzické, duševní i energetické, které společně ovlivňují naše zdraví.

Název: Tibetská kniha zdraví

Podtitul: Sowa rigpa – tibetské umění léčit

Autor: Nida Chenagtsang

Překladatel: Dagmar Horňáková

Nakladatelství: Maitrea

Rok: 2015

Počet stran: 197

Součástí výtisku jsou 3 barevné plakátky: Strom diagnózy, Strom terapií, Strom zdraví a nemoci.

Díky nepřerušenému předávání vědomostí v oblasti tradiční tibetské medicíny (TTM) je její odkaz dnes dostupný i nám. Jádrem této léčebné tradice je hluboké spojení člověka s přírodou. Různá oddělení tibetské medicíny se klasicky zobrazuje jako devadesát devět stromů. Student TTM  se tedy pohybuje mezi kořeny, kmeny, větvemi, listím, květy a plody, jako by procházel velkou zahradou. Tibetský lékař je  jako dobrý zahradník –  využívá svých bohatých znalostí k tomu, aby jakékoliv nerovnováze předcházel nebo ji léčil.

℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘

Nida Chenagtsang

Nida ChenagtsangNarodil se v Amdu v Tibetu.  Zájem o tradiční tibetskou medicínu jej přivedl ke studiím v místní nemocnici tradiční tibetské medicíny již v  raném věku. Získal stipendium ke studiu na Univerzitě tibetské medicíny ve Lhase (Lhasa mentsi khang) a lékařský výcvik zakončil v roce 1996. Vedl  výzkumy o starobylých tibetských léčebných postupech, svou pozornost zaměřil na oživení vnějších terapií, za co si získal uznání západního i východního světa. Učení doktora Nidy jsou populární po celé Asii, Evropě, Americe a Austrálii. Studenti se cvičí v tradiční tibetské medicíně, masážích kunye, léčení mantrami, správné stravě a chování, analýze snů, sače (geomantii), ale také ve zrození a smrti pohledem tibetské medicíny. (Text (zkráceno KM), foto zdroj: Maitrea).

℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘

… Čtvrtá větev stromu zdraví a nemoci má 3 listy, které představují 3 mentální jevy (dug sum), což jsou touha/připoutanost, hněv/ nevědomost (někdy se uvádí pět jedů, které zahrnují ještě pýchu a závist). Mentální jedy/emoce nezpůsobují nemoci přímo, ale vytvářejí pro ně podmínky. Proto se někdy označují jako vzdálené nebo nepřímé příčiny. …

Summa summarum

Tibetská kniha zdraví je brožovaná, barevná publikace, jejíž nedílnou součástí jsou barevné plakáty názorně ilustrující princip „stromů“ v TTM. Osobně na knize oceňuji kvalitní překlad (Dagmar Horňáková), ale i skvělou práci odborné redaktorky Dr. Anastazje Holečko (předsedkyně Akademie tradiční tibetské medicíny), díky kterým v publikaci nenajdete žádné zkomoleniny, obsahové nesmysly nebo nejasnosti. Dokonce kniha nenásleduje podobné tituly v otrockém překladu názvů 3 energií „vítr, žluč a hlen“, místo toho používá tibetské názvy tedy lung, tripa a beken, protože podle autora knihy český překlad nevystihuje celou šíři účinků energií a je tedy zavádějící.

 Dále je mimořádné, že je kniha celobarevná. Obdobné publikace většinou obsahují černobílé ilustrace, ale nakladatelství Maitrea knize dopřála barevné tabulky, grafy, ilustrace i fotografie, což vizuálně zvyšuje čtenářskou atraktivitu výtisku a hlavně, pokud se z ní chcete učit, barevně odlišené informace se vám mnohem lépe zapamatují 🙂 .

Obsah knihy je členěn do samostatných 8 kapitol:

Tibetan Medicine — Sorig Khang PortlandKapitola 1

Uzdravující zahrada – stručný úvod

Kapitola 2

Mandala Buddhy medicíny a Čtyři tantry (Obr. zdroj: kniha)

Kapitola 3

Kosmonologie tradiční tibetské medicíny Pět elementů

Tibetská medicína Sowa Rigpa — Centrum Celý ČlověkKapitola 4 

Tři úrovně rovnováhy (Obr. zdroj: kniha).

Kapitola 5

Příčiny nerovnováhy

Kapitola 6

Umění diagnostiky a tajemství vzájemné souvislosti

Kapitola 7

Přírodní léčba

Kapitola 8

Vnější terapie

O IATTM

Poznámka k přepisu tibetštiny

Abecední rejstřík tibetských jmen a názvů

Primární tibetská medicína

Sekundární literatura

Z obsahu je zřejmé, že publikace je nabitá cennými informacemi a lze ji bez nadsázky považovat za plnohodnotný úvod do TTM. Tudíž je nepostradatelným zdrojem vědomostí zejména pro vážné zájemce o studium tohoto oboru, pro terapeuty aktivně se věnujícím TTM v praxi, ale i širokou veřejnost.

Tibetská medicína je úzce spjata s náboženstvím a astrologií, je skvělé že Dr. Nida Chenagtsang ve své knize tyto souvislosti (kterým západní literatura přikládá minimální či žádný význam) neopomíjí, naopak jim věnuje dostatečný prostor a čtenáře s nimi srozumitelným způsobem seznamuje.

Publikace může výborně posloužit jako přehledná příručka pro samotnou diagnostiku nemocí. Kromě tradičních diagnostických metod (moči, pulzu, z uší…) výborně popisuje i nejúspěšnější z tzv. „vnějších technik“  tibetského léčení. Publikace obsahuje kapitoly podrobně vysvětlující např.: moxování, masáže kunye, masáž mušlemi, masáž kameny, baňkování, nakuřování, masáž tyčkami, terapii obklady, koupele. Součástí textu je i seznam léčivých bylin s podrobným výčtem účinků na lidské zdraví atd.

Mně se kniha velice líbí Srdíčko z foamiranu 63mm, 10ks v sáčkuobsahově i grafikou. Předpokládám, že se kniha Dr. Chenagtsanga stane neocenitelnou publikací pro každého, kdo se zajímá o přírodní medicínu.

Hodnocení: 100% Srdíčko z foamiranu 63mm, 10ks v sáčkuSrdíčko z foamiranu 63mm, 10ks v sáčku

Za krásnou publikaci děkuji Srdíčko z foamiranu 63mm, 10ks v sáčku nakladatelství Maitrea Srdíčko z foamiranu 63mm, 10ks v sáčku a zároveň i za knihu poskytnutou za účelem recenze.

 

 

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] masáž. Jejich cílem je rozšíření hlubokých poznatků tradiční tibetské medicíny (sowa rigpa) na Západě. „Kéž to prospěje mnoha lidem!“ (Foto, text zdroj: […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *