Recenze

Zázrak na nástupišti číslo 5

Další úžasné vyprávění plné pohody, laskavosti a přátelství z pera spisovatelky Clare Pooleyové na vás čeká v románu ZÁZRAK NA NÁSTUPIŠTI ČÍSLO 5. Jeden vlak, pět osudů, ztřeštěná starší dáma a dojemný lidský příběh. Z této jízdy vlakem se nakonec vyklube velké překvapení.

Název: Zázrak na nástupišti číslo 5
Autor: Clare Pooleyová
Překlad: Jana Pacnerová
Nakladatelství: Fortuna Libri
Rok vydání: 2023
Počet stran: 368

Železné pravidlo říká – nikdy se nedávej do řeči s cizími lidmi, které vídáš ve vlaku cestou do práce. Ale co když ho někdo poruší? Iona Iversonová každé ráno v 8:05 nastupuje do svého vlaku. Pravidelně vídá tytéž lidi, pro které už má zavedené přezdívky a představy o jejich životě. Nikdy se však spolu nedají do řeči. Pochopitelně. Jednoho dne se však Svěží Sexista ze Surbitonu začne dusit zrníčkem hroznového vína a na Ioninu výzvu mu přispěchá na pomoc Podezřele Přívětivý Plyšák, z nějž se vyklube zdravotní bratr. Dominový efekt byl spuštěn. Tihle lidé nemají společného nic než příměstský spoj do Londýna, přesto se začnou sbližovat a zjistí, že první dojem může často klamat. Pomohou Ioně její noví přátelé, když se sama dostane do úzkých?

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Zázrak na nástupišti číslo 5 je úžasně milým, vtipným a laskavým vyprávěním, z kterého čiší lidskost i něha. Autorka rozvíjí a splétá osudy jemnou, ale pevnou nití a její ozdobné stehy jsou potěchou pro čtenářovu duši. Před očima se vám odvíjí příběh, který by klidně mohl potkat i vás, pokud byste měli štěstí a potkali výstřední Ionu, která dokáže nenápadně hýbat lidskými osudy a měnit jejich majitele k lepšímu obrazu.

Příběh vyprávěný er-formou sleduje cestující jednoho vlaku, kteří každý den jezdí stejnou trasou do práce. Navzájem se neznají, každý z nich si všímá sebe, ale moc dobře o sobě vědí. Jejich společným pojítkem se stane starší úžasná dáma Iona. Tahle paní už ve svém věku nemá zapotřebí dávat si pozor na pusu a navíc se živí jako psychologická poradkyně v jednom časopise, takže rad a nápadů má v rukávu celou fůru.

„Když si něčím nejsem jistá,“ řekla Martha, „prostě si položím otázku, co by udělala Iona?“
„Já taky,“ přidal se David. „Koho by napadlo, že nakonec budu vycházet ve svých životních rozhodnutích z názorů výstřední lesby? Ale zřejmě to funguje.“
Nastalo tíživé ticho a Piers si představoval, že si všichni kladou v duchu otázku, co by udělala Iona.

Autorka napsala další milý a laskavý příběh plný emocí i přátelství. Mám moc ráda její styl vyprávění, který plyne živým a přívětivým tempem a objímá vás ve své bezpečné náruči. Tady se vám nemůže stát nic zlého, a pokud se přeci jenom nachomýtnete k něčemu ošklivému, sympatičtí hrdinové tohoto románu vás nenechají ve štychu. Chcete s nimi kamarádit, chcete jim pomoct a chcete být jejich důvěrnicí i rádcem. Prožíváte s nimi jejich krachy i prozření a toužíte mít vedle sebe Ionu, která vám může změnit svět.

A teď si představte, že do tohoto jemného a něžného příběhu vám autorka vsune lehce peprný humor, který neuvěřitelně sedí ve všech záhybech. Jako vlak se naklání v zatáčkách někdy prudce a někdy skoro ani nepostřehnete jemný náklon vlídnosti. Je dokonalým protipólem k laskavému vyprávění a nakopává děj do energičtější pozice. Zkrátka tenhle úžasný románový mix mě velmi potěšil a nejednou vykouzlil na mé tváři pobavený i dojemný úsměv.

Román Zázrak na nástupišti číslo 5 se mi moc líbil, dokonce ještě o kousek víc, než předchozí kniha Kavárna na konci ulice. Je plný emocí, lásky, pospolitosti a lidskosti, ale rozhodně ne ve „sluníčkové“ formě. Všeho je tak akorát, aby se výsledný efekt stal co nejpřirozenějším, což se autorce skvěle podařilo. Sama autorka se nechala ve splétání osudů svých postav inspirovat reálnými událostmi a vlastně ji to opravdu všechno věříte a toužíte poznat právě takový příběh i lidi ve svém životě.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za nádherný, dojemný i laskavý lidský příběh děkuji nakladatelství Fortuna Libri, na jejichž stránkách si můžete knihu Zázrak na nástupišti číslo 5 pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *