Recenze

Jsem ráda, že moje matka zemřela

Bývalá dětská hvězda Jennette McCurdy se rozhodla napsat svůj memoár pod názvem JSEM RÁDA, ŽE MOJE MATKA ZEMŘELA a připravte se na nelehké čtení plné dysfunkční rodiny a manipulativní matky. Je to docela síla a je to citlivé a je to velmi syrové vyprávění.

Název: Jsem ráda, že moje matka zemřela
Autor: Jennette McCurdy
Překlad: Tereza Pavcová
Nakladatelství: Euromedia Group Ikar
Rok vydání: 2023
Počet stran: 296

Srdcervoucí i veselé. Takové jsou vzpomínky Jennette McCurdy jakožto bývalé dětské herečky, která bez přikrášlení vypráví o svých strastech včetně poruch příjmu potravy, závislosti, komplikovaném vztahu se svou panovačnou matkou a o tom, jak znovu získala kontrolu nad svým životem. Jaké to je stát se celebritou v dětském věku? A co teprve, když o vaší budoucí profesi rozhoduje někdo jiný? A co teprve, když je to člověk, který by vám měl být v životě nejbližší? Bezbřehý chtíč matky, urputně toužící po slávě vlastní dcery, zastavila až nemoc a následná smrt. Jsem ráda, že moje matka zemřela vypráví příběh o odolnosti a nezávislosti s osvěžující upřímností a černým humorem.

∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞

Román Jsem ráda, že moje matka zemřela je nesnadným čtením o komplikovaných vztazích založených na manipulaci a bezcitnosti. Čím víc chybí postavám empatie, tím víc čtenář zabředává do pozice opatrovatele s nevěřícně kroutící hlavou, kterého na jednu stranu velmi láká zjistit další osud této hvězdičky, ale na druhou stranu přestává mít chuť dál číst o tomto toxickém vztahu.

Příběh je vyprávěn ich-formou z pohledu hlavní postavy Jennette. Projdete s ní dětstvím i dospíváním a celý tento vývojový proces bude probíhat pod bedlivým dozorem vlastní matky. Matky, která je manipulativní, panovačná, bezohledná a vlastně si můžete dosadit jakékoliv hanlivé slovo. Svoji toxickou „lásku“ k dceři dokáže umně skrýt pod neustálý zájem, pozornost a dohled nad jejím životem a před čtenáři se tak odkrývá komplikovaný rodinný vztah, v jehož středu stojí nevinná duše malého dítěte.

Nikdy by mě nenapadlo, že sláva vrazí mezi mě a maminku klín, Ona tohle chtěla. A já ji to chtěla dopřát. Chtěla jsem, aby byla šťastná. Ale teď, když to mám, si uvědomuju, že ona šťastná je a já ne. Její štěstí přišlo na úkor toho mého. Cítím se okradená a zneužitá.
Někdy se na ni podívám a jen ji nenávidím. A pak nenávidím sebe za to, že to cítím. Říkám si, že jsem nevděčná. Bez ní nejsem nic. Je pro mě vším. Pak spolknu ten pocit, který bych radši neměla, řeknu jí, „miluji tě, maminečko“ a jdu dál, předstírám, že se to nikdy nestalo. Kvůli práci i kvůli mamince už předstírám tak dlouho, že si začínám myslet, že předstírám i sama před sebou.

Styl psaní této herečky mi sednul. Jeho strohost a úspornost dává vyniknout drsné pravdě, emocím i silnému ději. Ačkoli anotace slibuje černý humor, já se nezasmála ani jednou. Pokud se necháte strhnout příběhem a zapojíte do něj své city, budete spíše znechuceni touto dysfunkční rodinou a lítost nad bezelstným dítětem vás bude provázet po celou dobu.

Musím říct, že tohle je velmi zvláštní kniha. Moje rozpolcenost se potýká s nadšením z formy příběhu a se znechucením z kontroverzního děje. Kdybych nevěděla, že je příběh založen na pravdě, po přečtení bych si řekla, že je to dobře vymyšlené a autorka umí skvěle vyjádřit manipulativní charakter svých postav i jejich psychické zatížení. To, že se jedná o skutečný příběh jedné herecké star, ve mně vyvolává mrazení i znechucení nad lidskou malostí.

Jsem ráda, že se mi tato nevšední kniha dostala do ruky, ale asi se k ní už nevrátím. Pokud chcete poznat život i útrapy dětské hvězdičky, kterou formoval toxický rodinný vztah, pak vezměte odvahu do hrsti a koukněte se po románu Jsem ráda, že moje matka zemřela. Přeji pevné nervy…
Kniha vychází 18. 9. 2023

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za velmi zvláštní a rozporuplné čtení děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Jsem ráda, že moje matka zemřela můžete pořídit na stránkách knihkupectví Luxor.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *