Recenze

Zahrada plná života

Co můžeme udělat pro to, aby se k nám do zahrad vrátili zpěvní ptáci a užitečný hmyz? Někdy stačí dobrý nápad jindy malá změna…, podívejme se spolu do knihy s názvem Zahrada plná života, která bude užitečným rádcem pro každého, kdo nechce mít ze zahrady „zelenou poušť“, ale naopak místo plné života.

Název: Zahrada plná života

Podtitul: Jak přilákat do zahrady užitečné živočichy

Návod na hmyzí hotel, ptačí budku a hrad pro ježka

Autor: Ursula Kopp

Nakladatelství: Grada

Rok: 2020

Počet stran: 80

Oficiální anotace

V knize s bohatým obrazovým doprovodem se dozvíte:
– jaké podmínky připravit, aby se u vás užitečná zvířata cítila dobře
– jaké rostliny jsou pro drobné živočichy nejvhodnější
– díky podrobným návodům připravíte domečky pro hmyz i ptačí budku.

Najdete zde charakteristiky jednotlivých živočišných druhů s krásnými fotografiemi a popisem. Protože když budete dobře znát obyvatele své zahrady, dokážete jim lépe pomoci a také je využít ve svůj prospěch.

Summa summarum

Stále více lidí se snaží svůj životní prostor a zahradu udržovat v souladu s přírodními zákonitostmi tak, aby vše živé žilo v co největší rovnováze. Tento trend ekologického způsobu zahradničení podporuje i nová kniha nakladatelství Grada s názvem Zahrada plná života.

Titul má kabelkový formát, je skutečně útlý, ovšem nápadů pro začínající ekozahradníky obsahuje požehnaně. Kniha čtenáře seznámí s nejpodstatnějšími termíny jako např.: přírodní zahrada, principy přírodní zahrady apod. Po kraťounkém teoretickém nástřelu následují praktické rady a poznámky, které budou všem, kteří mají rádi v zahradě pestrost ku prospěchu. 

Kniha je rozdělena do 3 částí:

Zahrada blízká přírodě

Hmyzí hotel a další obydlí pro užitečné tvory

Portréty nejdůležitějších pomocníků

„… Tato kniha chce přírodním zahrádkářům pomoci při pozorování a osidlování jejich zahrad. Představuje nejdůležitější a nejčastější zvířecí pomocníky v zahradách, spolu s informacemi o jejich způsobu života, stravování a ekologických nárocích. … obsahuje i tipy, jak tyto malé zahradní pomocníky přilákat a aktivně podporovat.  …“

Kniha je bohatá na barevné fotografie  a grafické „vychytávky“ jako je např. ilustrovaný „trávník v nadpisu“ či housenky a mouchy zdobící stránky publikace. Velmi se mi líbila dvojstrana ( str. 22 – 23) nazvaná ´Nejlepší rostliny pro přírodní zahrady´, zde čtenář nalezne typy na keře a trvalky, které mu v zahradě udělají dobrou službu a zároveň radost. Dočte se tu latinský název, český název, květenství/plody a typ stanoviště, které rostlině nejvíce vyhovuje. V části knihy věnované hmyzím hotelům mě potěšil návod na škvoří domeček, který je opravdu super jednoduchý: potřebujeme na něj jen květináč s otvorem, provázek, slámu a kousky dřeva a ani na ostatní stavby nepotřebujeme nic speciálního. S trochou zručnosti a fantazie si podle návodu zvládneme postavit domeček pro hmyzáky a jak se o něj v průběhu roku starat. V posledním oddílu knihy najdeme základní informace o nejčastějších druzích hmyzu, které v zahradách žijí a dozvíme se, proč je pro celý ekosystém důležité je nevyhánět.

Hodnocení: 96%

Moc děkuji nakladatelství Grada za recenzní výtisk  plný hmyzáků a ptáčků 🙂 .

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *