Recenze

Stalingrad

V bitvě o Stalingrad – dnešní Volgograd (podzim 1942 – zima 1943) – Rudá armáda dobyla historické vítězství, kdy posléze zcela zničila německou 6. armádu pod velením polního maršála F. Pauluse a způsobila Wehrmachtu a jeho spojencům značné materiální i lidské ztráty. Dodnes se jedná o jedno z největších válečných střetnutí všech dob. Pojďte a nechte si panem spisovatelem Miloslavem Jenšíkem vyprávět příběh o zkoušce lidské odvahy a vůle zvítězit – mimochodem: sebemenší chyby se v této zkoušce trestaly smrtí…

Název: Stalingrad

Podtitul: KAŽDÝ DŮM, KAŽDÉ OKNO, KAŽDÝ KÁMEN

Autor: Miloslav Jenšík

Nakladatelství: Epocha

Rok: 2018 – 2. vydání (přepracované)

Počet stran: 112 + 16 stran fotopříloha

Oficiální anotace

Co jste nevěděli o bitvě u StalingradCo jste nevěděli o bitvě u StalingradCo jste nevěděli o bitvě u StalingradCo jste nevěděli o bitvě u StalingradBitva o Stalingrad byla nejvýznamnějším a rozhodujícím střetnutím německých a sovětských vojsk na východní frontě. Pět věcí, které možná nevíte o bitvě u Stalingradu - Expres.czByla nejen opotřebovávací bitvou, ale také psychologickým střetnutím dvou koncentrovaných vůlí. Šlo o mnohem víc než o jedno město. Vojáci, kteří se do sebe zuřivě zakousli v hromadách sutin z domů, v nichž ještě nedávno žili lidé, na donekonečna rozrývaných svazích Mamajovy mohyly, v odpadních kanálech, den ode dne chápali víc a víc, co je v sázce. V nepřetržitých srážkách stovek malých úderných skupin narůstala do absolutní hodnoty fyzická i psychická odolnost, iniciativa, odpovědnost a vynalézavost i toho posledního pěšáka. Osud města visel na vlásku. Obránci drželi místy už jen uzoučký proužek břehu, z kterého mohli být smeteni jediným úderem. Do krajnosti vyčerpaní vojáci, trosky původních jednotek, však dál vedli svou svatou válku. Linie bojů byla tisíckrát zalomená čára bez ustání měnící podobu. Nebyly tu dvě fronty a mezi nimi země nikoho – jen trojrozměrný labyrint, ve kterém se úderné skupiny vzájemně napadaly zepředu i zezadu, zprava i zleva, shora i zdola… (Foto zdroj)

“ … Na  ukrajinských nádražích stojí dlouhé vlaky s  výstrojí, bez které
nemůže 6. armáda přežít zimu: je tu čtyřicet tisíc kožichů, sto dvacet
tisíc soukenných plášťů, sto tisíc párů vysokých plstěných bot . Vzdušný
most sice už funguje, ale stejně jako u Děmjansku s velikými ztrátami.
A hlavně: zatím stačí sotva dopravovat potřebnou munici a proviant .
Paulus odhadl minimální potřebu na  700  tun denně, luftwaffe tvrdí,
že je schopna garantovat 500  tun  – jenže jsou i  dny, kdy se jí podaří
realizovat sotva desetinu toho záměru. To nemůže nadlouho vystačit
k boji ani k přežití! …“

℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘

Mgr. Miloslav Jenšík (* 1936) 
– studoval na FF Univerzity Karlovy v Praze. Působil jako časopisecký redaktor – s nedobrovolnou přestávkou v období „normalizace“, k publikování pod vlastním jménem a k redakční práci se mohl vrátit až po řadě let.  Kronika českého Age Managementfotbalu a Kronika českého hokeje získaly výroční ceny nakladatelství Olympia, Zlatá kniha ledního hokeje Cenu Egona Ervína Kische, udělovanou Klubem autorů literatury faktu. Autor knižně navázal na svou dlouholetou časopiseckou tvorbu z historie II. světové války, v polovině 80. let oceněnou tehdejším Svazem protifašistických bojovníků a dvojnásobným udělením výroční novinářské ceny. V Nakladatelství Epocha vyšly jeho knihy Skoncujeme s nimi! Varšava musí být zničena! (2011), Anthropoid kontra Heydrich (2011) a Commandos útočí! Nájezd na Saint Nazaire (2012), Stalingrad (2013), Červené máky na Monte Cassinu (2014). (Foto: Miloslav Jenšík, zdroj, text (zkráceno, upraveno KM) : Epocha)
℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘
WWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWwwWWWW
Summa summarum
2. přepracované vydání knihy Miloslava Janšíka vychází v šité vazbě, v pevných deskách s přebalem. Autor Friedrich Wilhelm Ernst Paulus, pictured centre, was an officer in the German military from 1910 to 1945. He was promoted by Adolf Hitler to the rank of field marshal two hours before surrender in World War Two, but was best known for commanding the Sixth Army in the Battle of Stalingrad from August 1942 to February 1943. He led the successful advance toward the city before it ended in disaster for Nazi Germany when Soviet forces encircled and defeated about 265,000 personnel of the Wehrmacht, their Axis allies, and the anti-Soviet volunteers. Paulus was captured by the Soviets on the same day he got the promotion from Hitler, who expected his field marshall to commit suicide. Instead, while in Soviet captivity, Paulus became a vocal critic of the Nazi regime and joined the Soviet-sponsored National Committee for a Free Germanypojal svou monografii o Stalingradu beletristicky, vypráví ho z pozice „vševědoucího“ vypravěče v historickém prézentu. Už tento fakt publikaci bezpečně odlišuje od všech ostatních na stejné téma a je na každém čtenáři, jak mu tento styl psaní „sedne“ či „nesedne“. Já jsem od knihy čekala „něco jiného“, ovšem co mě nejvíce překvapilo – že autor knihy „zapomněl“ v textu zdůraznit Stalinův rozkaz „Ni šagu nazad!“ (roz. č. 227) a urputnou obranu města, která se změnila v bezprecedentní jatka na obou stranách barikád, čtenáři podává velmi idealizovaně –  jako čistý důkaz hrdinství a vlastenectví rudoarmějců, přičemž je známo, že „měli na vybranou“: kulku od fašistů nebo z vlastních řad, protože podle Stalina zemřít za vlast je pocta, zatímco ústup je vlastizrada… (Foto: gen. Friedrich Wilhelm Ernst Paulus, zdroj.)
Na knize se mi naopak líbila zachycená autorova osobní setkání s takovými kultovními hrdiny jako je odstřelovač Vasilij G. Zajcev. Vasily Grigoryevich Zaytsev, pictured left here, was a Soviet sniper who killed more than 250 Nazi-supporting soldiers and officers with a standard-issue rifle. He lived long after World War Two ended and died at the age of 75 in 1991. During the war up until November 10, 1942, he killed 32 Axis soldiers. Between 10 November 1942 and 17 December 1942, during the Battle of Stalingrad, he killed 225 soldiers and officers of the Wehrmacht and other Axis armies, including 11 enemy snipers. In 2001, Jude Law starred in Enemy at the Gates - a feature length film with Zaytsev as the main character (Foto: Vasilij Grigorjevič Zajcev – zcela vlevo, zdroj) Autor navíc v knize (str. 101) konstatuje, že příběh o „souboji odstřelovačů“, který byl použit ve filmu Nepřítel před branami slyšel na vlastní uši od samotného Zajceva, zatímco jiné zdroje tvrdí, že major Köningse vůbec neexistoval…
Kniha obsahuje zajímavý obrazový materiál: mj. 16 stran dobových černobílých fotografií, mapy apod. 
WWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWwwWWWW
„… ´Jsme obklíčeni,´ zapíše si Wilhelm Hofmann do  svého deníku 29 . listopadu. ´Dnes ráno nám přečetli vůdcovo prohlášení: armáda mi může důvěřovat; učiním vše, co je v mých silách, abych ji zásobil a vyprostil. ´ V moři trosek na břehu řeky podnikají Němci občas nové útoky, ale už bez jakékoli víry v úspěch. …“ 
WWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWwwWWWW
TYPEWRITER: Speciál: Válečné filmy a knihyMně se kniha četla hezky, díky menšímu rozsahu jsem jí přečetla během pár hodin. Pokud máte rádi historii podanou beletrizovaným způsobem, doporučuji. V opačném případě – pokud fandíte tabulkám, statistikám, podrobným rozborům vojenských situací apod. –  se možná dočkáte zklamání. (Obr.: Z filmu Nepřítel před branami)
WWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWwwWWWW
Hodnocení: 80%
WWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWwwWWWW
Ukázka z knihy: Epocha
Stalingrad (Ukázka, strana 99) by Kosmas-CZ - issuu
Za výlet do ruského válečného pekla let 1942 – 43  a recenzní výtisk děkuji nakladatelství Epocha.
Stejnojmenný film Staligrad (1993) můžete sledovat on – line. Natáčel se i u nás a Karel Heřmánek si zde s chutí přesvědčivě zahrál německého důstojníka 🙂 .
Stalingrad - názory | kfilmu.net

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *