V bitvě o Stalingrad – dnešní Volgograd (podzim 1942 – zima 1943) – Rudá armáda dobyla historické vítězství, kdy posléze zcela zničila německou 6. armádu pod velením polního maršála F. Pauluse a způsobila Wehrmachtu a jeho spojencům značné materiální i lidské ztráty. Dodnes se jedná o jedno z největších válečných střetnutí všech dob. Pojďte a nechte si panem spisovatelem Miloslavem Jenšíkem vyprávět příběh o zkoušce lidské odvahy a vůle zvítězit – mimochodem: sebemenší chyby se v této zkoušce trestaly smrtí…

Název: Stalingrad
Podtitul: KAŽDÝ DŮM, KAŽDÉ OKNO, KAŽDÝ KÁMEN
Autor: Miloslav Jenšík
Nakladatelství: Epocha
Rok: 2018 – 2. vydání (přepracované)
Počet stran: 112 + 16 stran fotopříloha
Oficiální anotace



Bitva o Stalingrad byla nejvýznamnějším a rozhodujícím střetnutím německých a sovětských vojsk na východní frontě.
Byla nejen opotřebovávací bitvou, ale také psychologickým střetnutím dvou koncentrovaných vůlí. Šlo o mnohem víc než o jedno město. Vojáci, kteří se do sebe zuřivě zakousli v hromadách sutin z domů, v nichž ještě nedávno žili lidé, na donekonečna rozrývaných svazích Mamajovy mohyly, v odpadních kanálech, den ode dne chápali víc a víc, co je v sázce. V nepřetržitých srážkách stovek malých úderných skupin narůstala do absolutní hodnoty fyzická i psychická odolnost, iniciativa, odpovědnost a vynalézavost i toho posledního pěšáka. Osud města visel na vlásku. Obránci drželi místy už jen uzoučký proužek břehu, z kterého mohli být smeteni jediným úderem. Do krajnosti vyčerpaní vojáci, trosky původních jednotek, však dál vedli svou svatou válku. Linie bojů byla tisíckrát zalomená čára bez ustání měnící podobu. Nebyly tu dvě fronty a mezi nimi země nikoho – jen trojrozměrný labyrint, ve kterém se úderné skupiny vzájemně napadaly zepředu i zezadu, zprava i zleva, shora i zdola… (Foto zdroj)
“ … Na ukrajinských nádražích stojí dlouhé vlaky s výstrojí, bez které
nemůže 6. armáda přežít zimu: je tu čtyřicet tisíc kožichů, sto dvacet
tisíc soukenných plášťů, sto tisíc párů vysokých plstěných bot . Vzdušný
most sice už funguje, ale stejně jako u Děmjansku s velikými ztrátami.
A hlavně: zatím stačí sotva dopravovat potřebnou munici a proviant .
Paulus odhadl minimální potřebu na 700 tun denně, luftwaffe tvrdí,
že je schopna garantovat 500 tun – jenže jsou i dny, kdy se jí podaří
realizovat sotva desetinu toho záměru. To nemůže nadlouho vystačit
k boji ani k přežití! …“
℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘
Mgr. Miloslav Jenšík (* 1936)
– studoval na FF Univerzity Karlovy v Praze. Působil jako časopisecký redaktor – s nedobrovolnou přestávkou v období „normalizace“, k publikování pod vlastním jménem a k redakční práci se mohl vrátit až po řadě let.
Kronika českého
fotbalu a
Kronika českého hokeje získaly výroční ceny nakladatelství Olympia, Zlatá kniha ledního hokeje Cenu Egona Ervína Kische, udělovanou Klubem autorů literatury faktu. Autor knižně navázal na svou dlouholetou časopiseckou tvorbu z historie II. světové války, v polovině 80. let oceněnou tehdejším Svazem protifašistických bojovníků a dvojnásobným udělením výroční novinářské ceny. V Nakladatelství Epocha vyšly jeho knihy
Skoncujeme s nimi! Varšava musí být zničena! (2011),
Anthropoid kontra Heydrich (2011) a
Commandos útočí! Nájezd na Saint Nazaire (2012),
Stalingrad (2013),
Červené máky na Monte Cassinu (2014). (Foto:
Miloslav Jenšík, zdroj, text (zkráceno, upraveno KM) : Epocha)
℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘
WWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWwwWWWW
Summa summarum
2. přepracované vydání knihy
Miloslava Janšíka vychází
v šité vazbě, v pevných deskách s přebalem. Autor

pojal svou monografii o Stalingradu
beletristicky, vypráví ho z pozice „vševědoucího“ vypravěče v historickém prézentu. Už tento fakt publikaci bezpečně odlišuje od všech ostatních na stejné téma a je na každém čtenáři, jak mu tento styl psaní „sedne“ či „nesedne“. Já jsem od knihy čekala „něco jiného“, ovšem co mě nejvíce překvapilo – že autor knihy „zapomněl“ v textu zdůraznit Stalinův rozkaz
„Ni šagu nazad!“ (roz. č. 227) a urputnou obranu města, která se změnila v bezprecedentní jatka na obou stranách barikád, čtenáři podává velmi idealizovaně – jako čistý důkaz hrdinství a vlastenectví rudoarmějců, přičemž je známo, že „měli na vybranou“: kulku od fašistů nebo z vlastních řad, protože podle Stalina zemřít za vlast je pocta, zatímco ústup je vlastizrada… (Foto: gen.
Friedrich Wilhelm Ernst Paulus,
zdroj.)
Na knize se mi naopak líbila zachycená autorova osobní setkání s takovými kultovními hrdiny jako je odstřelovač
Vasilij G. Zajcev.
(Foto: Vasilij Grigorjevič Zajcev – zcela vlevo,
zdroj) Autor navíc v knize (str. 101) konstatuje, že příběh o „souboji odstřelovačů“, který byl použit ve filmu
Nepřítel před branami slyšel na vlastní uši od samotného Zajceva, zatímco jiné zdroje tvrdí, že major Köningse vůbec neexistoval…
Kniha obsahuje zajímavý obrazový materiál: mj. 16 stran dobových černobílých fotografií, mapy apod.
WWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWwwWWWW
„… ´Jsme obklíčeni,´ zapíše si Wilhelm Hofmann do svého deníku 29 . listopadu. ´Dnes ráno nám přečetli vůdcovo prohlášení: armáda mi může důvěřovat; učiním vše, co je v mých silách, abych ji zásobil a vyprostil. ´ V moři trosek na břehu řeky podnikají Němci občas nové útoky, ale už bez jakékoli víry v úspěch. …“
WWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWwwWWWW
Mně se kniha četla hezky, díky menšímu rozsahu jsem jí přečetla během pár hodin. Pokud máte rádi historii podanou beletrizovaným způsobem, doporučuji. V opačném případě – pokud fandíte tabulkám, statistikám, podrobným rozborům vojenských situací apod. – se možná dočkáte zklamání. (Obr.: Z filmu
Nepřítel před branami)
WWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWwwWWWW
Hodnocení: 80%
WWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWwwWWWW
℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘
Stejnojmenný
film Staligrad (1993) můžete
sledovat on – line. Natáčel se i u nás a Karel Heřmánek si zde s chutí přesvědčivě zahrál německého důstojníka 🙂 .
Post Views: 2 783