Recenze

Šikmý kostel

Po nadšených ohlasech jsem se i já vrhla na román spisovatelky Karin Lednické. A vůbec nelituji. Šikmý kostel je neobyčejným příběhem o obyčejných hornických ženách. Vydejte se spolu s Barborou, Julkou a ostatními do oblasti Těšínska a poznejte silné děvuchy, které svůj úděl nesly s hlavou vztyčenou.

Název: Šikmý kostel

Podtitul: Románová kronika ztraceného města

Autor: Karin Lednická

Nakladatelství: Bílá vrána

Rok vydání: 2020

Počet stran: 400

V malé vsi Karwiná, ležící v půli cesty mezi Těšínem a Ostravou, žije Barbora Matuszková a je jednou z havířských manželek, jejichž muži znali celé roky jenom dřinu v dole. Její vyprávění začíná důlním neštěstím v roce 1894, kdy se Barboře mávnutím proutku změní do té doby celkem spokojený život v jeden nekončící boj o přežití. Oporu nachází ve své přítelkyni Julce, s kterou se osud také zrovna nepáral. Doufá, že její děti budou žít lepší život, než měla ona, ale kolo osudu se točí dál a další pokolení tak úzce spjaté s hornickým životem musí vést svou vlastní bitvu o přežití stejně, jako generace před nimi.

Nese na ramenou tíhu celého svého života, který bůhvíproč neumí plynout rovně, ale pořád se jaksi podivně kroutí…

O knihách, které se vám hluboko zadřou pod kůži, se vždycky hůř píše. Ať napíšete, co napíšete, pokaždé budete vědět, že to nestačí, a i když se snažíte sebevíc, slova jako by vám najednou scházela. To si vaše emoce po přečtení uchovávají jedinečnost díla jako své privilegium.

Je až neuvěřitelné, že román Šikmý kostel je prvotinou spisovatelky Karin Lednické. Vyzrálý styl vyprávění psaný lehkou rukou vás od první strany vtáhne do rozmanitého děje, který plyne svižným tempem krajinou Těšínska a předestře vám dějinné události, o kterých mnozí z nás nemají ani šajn.

Díky knize Šikmý kostel poznáte pravé, nefalšované vztahy mezi lidmi, které dnes téměř vymizely. Sirotci, kterým zemřeli oba rodiče, z nichž alespoň jeden určitě v dole pod zemí, našli otevřené dveře u svých sousedů nebo u naprosto cizích lidí. Ryzí lidskost vystupuje z každé postavy knihy, ano, tak to kdysi bývalo… Její karwinští protagonisté jsou lidé z masa a kostí a autorka jim propůjčila moc zhmotnění. Budete s nimi prožívat všechny emoce i kus jejich života, poznamenaný černým mourem osudu. Autorka nikoho nestaví do pozice hlavní postavy, protože všechny obyvatele tohoto koutu světa, kteří si prošly havířským životem, zdobí vnitřní síla, která jim propůjčuje post hrdinů.

 „Co to meleš? Jakou gupotu sis to vzala do hlavy?

Barboře neunikl zlověstný tón přítelkynina hlasu ani soucit v jejich očích. Byla si vědoma, jak poblázněně její přiznání nejspíš zní, a chtěla ho to Julce celé vysvětlit, zevrubně ji povyprávět od samého začátku, na co myslela v neděli a co z toho vyvodila dnes, ale nepodařilo se jí to, zamotala se do vlastních slov a nakonec jen pokořeně sklopila hlavu. Nenašla už dost odvahy, aby se svěřila i se svou několikrát zopakovanou vizí, ve které se Pawel přece jenom vrací domů a hladí ji po vlasech. Ještě by si Julka začala myslet, že se Barboře zatemnil rozum.

„Pomátla ses? Ty za nic nemůžeš!“ třásla s ní Julka. „Málo máš na hrbu naloženo, že si ještě sama přidáváš? Každý člověk občas hudruje nad životem, ale žádné stýskání nemá takovou moc, aby přivolalo tak obrovské neštěstí. Vzpamatuj se, Barboro.“

Karin Lednická píše jasným srozumitelným jazykem, který je okořeněn místním „karwinským“ dialektem a vy se tak okamžitě ocitnete na severovýchodě naší země uprostřed uhelných dolů a napjatě posloucháte autorčino povídání o havířském životě.

Ve středu dění se ocitá postava Barbory, jejíž vyprávění je situováno do let 1894 – 1921, ale autorka vám nabídne i osudy dalších postav, které prošly jejím životem nebo se s ním později prolnuly. U ženských hrdinek vystupuje do popředí nezlomná síla i hrdost těchto údělem zkoušených žen. Poznáte tehdejší dobu díky zajímavě podaným popisům „obyčejných“ dnů a proniknete do historických událostí týkajících se česko – polského konfliktu po světové válce.

Karin Lednickázdroj

A proč Šikmý kostel? Příběh vypráví o někdejší pastevecké vesnici, která vystavěla svůj rozkvět na těžbě uhlí, aby o století později zašla na úbytě – také kvůli těžbě uhlí. Dnes už z výstavních budov a vznosné katedrály nezbylo nic. Jen šikmý kostel, který strmě a varovně ční do pusté krajiny (Karin Lednická).

Spisovatelka Karin Lednická napsala příběh pro další budoucí generace, aby nezapomněly. A současné pokolení může být hluboce vděčné, že jim tato ostravská roba připomněla zapomenutou minulost.

Hodnocení: 100 %

Děkuji Megaknihám, že jsem si mohla přečíst nádhernou knihu české spisovatelky a splynout s příběhem, který ve mně zanechal jedinečné dojmy. Pokud jsem vás navnadila na knihu Šikmý kostel, jsem ráda a vy si tuto románovou kroniku ztraceného města můžete pořídit zde.

Autorka: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *