Recenze

Dcera sněhu

Román DCERA SNĚHU vás sevře ve své mrazivé aljašské náruči a zahřeje vás něžným, melancholickým příběhem. Poutavé vyprávění o nevšedním osudu dvou lidí, toužících po dítěti tak moc, až si jeho existenci přivolají, vás nadchne a okouzlí.

Název: Dcera sněhu

Autor: Eowyn Ivey

Překlad: Jana Middleton

Nakladatelství: Fortuna Libri

Rok vydání: 2012

Počet stran: 392

V odlehlé aljašské končině žijí manželé Jack a Mabel. Do ústraní, na mrazivý konec světa, kde lišky dávají dobrou noc, se rozhodli vydat po té, co jejich snaha o vlastního potomka skočila neúspěchem. Samota, dřina i nehostinná krajina jsou každodenní součástí jejich životů. Když toho roku napadne první sníh, rozhodnou se v bláznivém nápadu postavit sněhuláka, z kterého je nakonec sněhulačka. Následující ráno je ale sněhulačka pryč a pouze drobné stopy jsou realitou minulé noci. Od toho dne Jack i Mabel občas zahlédnou mezi stromy malou holčičku a jenom velká trpělivost je nakonec odmění seznámením s blonďatým dítětem, jehož domovem je nevlídná, mrazivá, aljašská pustina.
V tajuplné, překrásné, ale mimořádně drsné krajině se věci mohou jevit jinak než ve skutečnosti…

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ 

Román Dcera sněhu je dojemným a něžným vyprávěním o snech a životní touze, která dokáže vykřesat jiskřičku naděje i v tak nevlídné a studené pustině, jakou Aljaška bezesporu je. Ponořte se do příběhu, kde láska, tajuplnost i bezbřehá oddanost dokáže dělat zázraky.

Příběh je vyprávěn er-formou, v které sledujete osudové kroky Mabel a Jacka. V ději, jenž je rozdělen do tří částí, postupně vnímáte rozdíly mezi manželskou dvojicí, ale i jejich mimořádný vztah bez podmínek a výčitek, který má jedinou velkou touhu. Touhu po zázraku a štěstí. Celé vyprávění je situované do nádherné, ale drsné aljašské krajiny, které vám nedá nic zadarmo. Dřevěný srub Mabel a Jacka i jeho blízké okolí je svědkem tajuplného příběhu obestřeného omamným kouzlem tajemství.

Pořád se jí vracela matná vzpomínka – otec, kniha pohádek v kožené vazbě, dítě ze sněhu žije na jejích stránkách. Nemohla si pořádně vzpomenout na příběh, vybavila si jen pár ilustrací, a začínalo jí vadit, že se tím ve svých myšlenkách pořád dokola zabývá. Když existuje taková kniha, existuje i takové dítě? Pokud starý muž a stará žena vykouzlili malou holčičku ze sněhu a z divočiny, co pro ně je? Dcera? Duch?

Autorka si bravurně hraje se snovou fantazií i skutečnou realitou. Mistrně míchá tokem příběhu, v kterém se chvíli přikláníte k jedné či druhé variantě a až do posledního písmenka v knize jste na vážkách, která že to variace je ta jediná a opravdová. Vaše pocity se ve vás budou mísit a přelévat s překvapivou intenzitou, jež ve vás zanechá podivně krásný odlesk rozpoložení.

Čtivý styl i atraktivní atmosféra syrové Aljašky vás okouzlí stejně jako její postavy, které se vám dostanou pod kůži. Poetické vyprávění s příměsí melancholie, jež vyvolává drsná, nehostinná a přesto okouzlující samota Aljašky i samotný příběh, vás vtáhnou do nevšedního děje plného tajemství a krásy. Pokud máte rádi barevné koláže příběhu, v kterých se skrývá tajemství za kouzelným závojem magie, pak sáhněte po románu Dcera sněhu a nechte se unášet na mrazivých vločkách okouzlující přírodou i ojedinělým příběhem.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za nevšední a okouzlující příběh z Aljašky děkuji nakladatelství Fortuna Libri, na jejichž stránkách si můžete knihu Dcera sněhu pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] čtenář, který se nesmíří s ničím menším, než co mu tento příběh nabídne. Dcera sněhu se mně líbila o fousek víc, ale knihy se nedají spolu tak úplně porovnávat a myslím, že […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *