Recenze

Soudce čarodějnic

Další zpracování nechvalně proslulých čarodějnických procesů ve Velkých Losinách si pro vás připravila česká autorka Jaroslava Černá. Ve svém nejnovějším románu SOUDCE ČARODĚJNIC vás vezme k inkvizičnímu stolu obávaného Bobliga, přímo doprostřed zběsilého a chamtivého honu na čarodějnice.

Název: Soudce čarodějnic

Podtitul: Duši ďáblu, majetek Bohu

Autor: Jaroslava Černá

Nakladatelství: Alpress

Rok vydání: 2021

Počet stran: 256

Oficiální anotace: Mladý ministrant sobotínského kostela ani netuší, co rozpoutá, když udal žebračku, že zneuctila hostii. Vše se musí prošetřit, a proto se věc dostane do rukou chamtivého, krutého a obávaného inkvizitora Bobliga. Na jeho straně navíc stojí pověry a strach lidí z ďábla. Není jiné cesty než kraj zbavit ďáblovy moci a všech čarodějnic, které se mu zaprodaly.

ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ

Román Soudce čarodějnic vám přiblíží čarodějnické procesy ve Velkých Losinách z bezprostřední blízkosti inkvizitora Bobliga. Buďte společně s ním svědky nelítostného týrání i hrabivé chamtivosti, která za sebou zanechala stovky neprávem odsouzených lidí.

Příběh je chronologicky vyprávěn er-formou, v které hned od samého začátku vpadnete do prvotních událostí, jež vedly k jednomu z největších čarodějnických procesů u nás. Budete sledovat pohnutky i skutky všech zúčastněných protagonistů procesu, při čemž nejvíce prostoru se dostane inkvizitoru Bobligovi. Nahlédnete do jeho myšlení, jež vám poodhalí jeho skutečnou tvář, a poznáte skryté motivy, které ho vedly k nesmyslným honům na prostý lid, jehož jediným proviněním byly znalosti lidového léčitelství a zámožný majetek.

„Je velmi důsledný a neúplatný.“
Hraběnka dlouho mlčela. Kdo by neslyšel to obávané jméno? Boblig svým řáděním dokázal, že na Jesenicku byly upáleny snad všechny kořenářky, bylinkářky a mnoho dalších žen, jež pomáhaly lidem, a spolu s nimi všichni, které nebohé ženy na mučidlech označily za své druhy, oslavující vládu ďábla.

Autorka Jaroslava Černá píše nenáročným, čtivým stylem, který na vás nechystá žádné záludnosti. Vypíchne nejdůležitější momenty z historie, které zaobalí do poutavého hávu vystavěného příběhu a zbytečně své čtenáře nezahlcuje „omáčkou“. Do středu svého příběhu umístila nenáviděného inkvizitora Bobliga, jenž se v podání autorky jeví jako fanatický muž posedlí Bohem, mamonem i ženami, jež v něm vyvolávají choutky nepříslušející muži roucha. Nebojí se své čtenáře šokovat drsnými výslechovými praktiky ani zvrhlostí „božských“ vyšetřovatelů a bez omezení servíruje popisy mučení, při čemž si zachovává vkus a empatii.

Emotivní vyprávění je naplněno strachem i vírou v nepatrnou jiskřičku naděje, která se hroutí pod intrikařením, osočováním a bezbřehým vlivem muže, který dokázal ovládat tolik lidí. Velkou devízou se také jeví dostatek dialogů, které má autorka v „malíčku“ a nebojí se jimi prošpikovat celý román, jenž plyne bez zádrhelů do svého finiše. Doslov, který na vás čeká na konci knihy, klade otázky k přemýšlení nad jinými, podobnými dějinnými událostmi.

Máte-li rádi oddechové romány vystavěné na historických reáliích, kde na vás čeká dostatek napětí, vzrušení i zrychleného tempa, pak sáhněte po románu Soudce čarodějnic a nechte se unášet poutavým příběhem, který vás vezme do středu čarodějnických procesů.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 💔 🤍

Za výlet do čarodějnických Velkých Losin děkuji nakladatelství Alpress, na jejichž stránkách si můžete knihu Soudce čarodějnic pořídit.

Autor: Veronika Es.

Ukázku najdete zde, na stránkách nakladatelství Alpress.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *