Recenze

Tma

Málokdo z nás má rád OPRAVDOVOU tmu. Tma pro lidi od pradávna znamená synonymum pro všechno nebezpečné, zlé a záludné. V genech máme zakódován primitivní strach ze tmy a někdo s ním bojuje celý život. Moderní doba spolu s elektřinou a pouličním osvětlením nás osvobodila od tmy, ale uvrhla nás do osidel světelného smogu a všemožných zdrojů světla (od svítidel po monitory a displeje), což je pro lidský organismus v důsledku mnohem škodlivější než „děsivá“ tma. Norská novinářka Sirgi Sandberg nám ve své knize vysvětlí, proč se máme s tmou „skamarádit“ a beze strachu ji vyměnit za žárovky a ledky…

Název: Tma

Podtitul: O hvězdách, strachu a pěti nocích na hoře

Autor: Sirgi Sandberg

Nakladatelství: Portál

Rok: 2020

Počet stran: 160

Image result for polární noc NorskoTma dokáže jít až ke kořenům našich nejniternějších úzkostných stavů a umí vzbuzovat opravdovou hrůzu. Ovšem může i zklidňovat, být laskavá, konejšivá. Proč máme tmu přijmout jako zásadní součást našich životů nám v nové knize nakladatelství Portál vysvětlí norská novinářka Sigri Sandberg. Sigrid se vypravila na pětidenní pobyt v polární noci do norských hor. Díky jejímu dobrodružství zjistíme, proč je pobývání v temnotě prospěšné, proč bychom si měli tmy vážit a prožívat ji, přestože se jí instinktivně obáváme. Objevme dary tmy v dnešní době nasvícené umělým světlem. ( Foto: zdroj)

Summa summarum

Tma od Portálu dostala do vínku kapesní rozměry, tvrdé desky, pevnou vazbu a záložku 🙂 . Je tištěna na sněhobílém papíře a na první prolistování si jistě všimnete, že jsou v ní graficky rozlišeny různé druhy textu, neboť autorka do svého vyprávění zařadila další texty:  poezii týkající se tmy a deník Christtiane Ritterové, která (jako rodačka z Karlových Varů) vůbec netušila, co znamená „věčná noc“, ale před II. světovou válkou se rozhodla odejít za svým mužem do  Norska a prožít zde polární noc v horské chatě. Kostra vyprávění Sigrid Sandberg má deníkový ráz – odjíždí z civilizace do horské boudy, kam nevede silnice a není zavedena elektřina. Na pět dní se dobrovolně ponoří do tmy a samoty. Svými zápisky nám dá nahlédnout do svých myšlenek a my získáme představu, že se člověk obklopen tmou začne chovat a přemýšlet zcela jinak než „v normálním světle“. Deníkové zápisy přirozeně, plynule přechází do populárně – naučného textu o nejmodernějších informacemi o vlivu světla a tmy na lidský organismus, které máme v současné době k dispozici. Dočteme se, že všudepřítomné světlo nejen ovlivňuje lidskou psychiku a imunitní systém člověka, ale negativně ovlivňuje život všech živočichů.

Mně se kniha četla hezky, není obsáhlá, nenajdete v ní žádné komplikované slovní obraty ani těžko uchopitelné informace, takže text si můžete vychutnávat bez zbytečného dumání. Zaujala mě v knize uvedená fakta podporující tvrzení, že ženy pracující v noci jsou náchylnější k onemocnění rakovinou prsu a jak modré světlo z monitorů a displayů negativně ovlivňuje tvorbu melatoninu v mozku, jehož nedostatek způsobuje mj. deprese. Zároveň se mně velmi líbily popsané zvyky, pověry a tradice vážící se k noci a k nočním/ temným bytostem.

Hodnocení: 97%

Za recenzní knihu s originálním obsahem moc děkuji nakladatelství Portál.

Ukázka textu, zdroj: Portál

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *