Recenze

Zima bez tebe

Postavte na čaj… Tahle ZIMA BEZ TEBE sice obsahuje hřejivou lásku, ale Cornwall v zimě prostupuje opravdu studené počasí a velmi chladný je na začátku i temný pán samoty Raphael Tregar. Podaří se přistěhovalkyni Hannah Clitheroeové rozehřát jeho nepřístupnost?

Název: Zima bez tebe

Autor: Beth Goodová

Nakladatelství: Fortuna Libri

Rok vydání: 2019

Počet stran: 384

Hannah Clitheroeová utíká z Řecka nejen před smutkem, ale doslova před celým světem. A kam jinam se uchýlit a skrýt než do anglického Cornwallu. Zdědila osamocenou Kernowskou usedlost po babičce, kterou nikdy nepoznala a jediným sousedem široko daleko je zrovna protivný Raphael Tregar. Místní bubák, jehož pověst je lemována arogantností, obrovských egem a zástupem opuštěných žen. Navíc chce zpochybnit babiččinu závěť a připravit tak Hannu o její nový domov. Ani jeden z nich však nepočítá s nákloností a chemií, která mezi nimi vzniká. Zamčená krabička, kterou Hannah náhodou objeví v domě, ukrývá nejen babiččino tajemství, ale ještě více zacloumá jejich křehkým vztahem.

∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗

Román Zima bez tebe oplývá obálkou, která vás okamžitě zaujme, a vy tušíte, že obsah skrývající se uvnitř bude stejně lákavý a pohodový. Tady opravdu platí věta, že obálka prodává knihu.

Zimní romance, která se uvnitř skrývá, by vás měla zahřát u srdce, jak je deklarováno na zadní straně knihy. Opravdu se jedná pouze o zahřátí, žádný gejzír horkých pramenů nečekejte. Příběh, který se uvnitř ukrývá, je jedním z miliónu a bohužel mě při četbě chybělo i ono vzrušující napětí a očekávání. Příběh se čte celkem dobře, autorka Beth Goodová ví, jak čtenáře zaujmout i co jim podstrčit za zápletku. A pokud by to náhodou nestačilo, vymyslí ono záhadné tajemství kolem Hanniny babičky a vyprávění dostává vzpružující injekci, jejíž účinek vydrží skoro až do konce. Ale bohužel ani toto mi nestačilo, aby mě přešel pocit, že se mi do rukou dostal průměrný román. I když se jedná o fiktivní příběh, čtenář přeci jenom potřebuje, aby měl z četby pocit, že tenhle příběh by se skutečně mohl stát. Tady je těch nesrovnatelností více a navíc závěr postrádá jakoukoli opravdovost. Až takhle ten život určitě není „růžový“ 😉 .

Bailey jako by se dosud neprobrala z ohromení. „To nechápu. Zdá se mi, že cvoknu. Raphael ti přinesl vánoční stromeček. To je od něj… moc milé.“

Penny přitakala. „Každopádně je to velmi velkorysé.“

„Ale je to Raphael Tregar. Nikdy není milý nebo velkorysý.“ Bailey se odmlčela. „No, možná na své ovce a na psy. Ale na… na lidské bytosti?“

„Taky si to neumím vysvětlit,“ dodala Hannah a odnesla svůj talíř do dřezu. V mysli trochu zápasila s děsivým podezřením, že ji stále chce připravit o Kernowskou usedlost a tohle byl další z pokusů dostat se jí pod kůži.

Co se autorce podařilo, byla celá atmosféra románu. Popsaná zima vám zaleze za nehty a vy dostanete chuť zahřát se šálkem teplého čaje, který se tam pije opravdu velmi často. Jak taky jinak v Anglii, že? Pobřeží Atlantiku i s jeho majestátními útesy, které jsou po většinu času bičovány nehostinným větrem, vám dokonale přiblíží místo celé romance.

Hlavní postavy příběhu jsou sympatičtí, i když nijak zvlášť výjimeční. Zajímavou postavou se tak stává bláznivá Lizzie, která žije v karavanu na pozemku Raphaela a jejíž ztřeštěné nápady dodávají celému románu překvapující zvraty.

Romance Zima bez tebe je určená především pro ženy. Nabídne vám chvilky pohodového, odpočinkového čtení a vlastně i trochu snění. Ideální četba pro chladné, zimní dny.

Hodnocení: 70 %

 

Recenze primárně zpracována pro portál https://www.chrudimka.cz/. Tímto děkuji za možnost převzetí.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *