Patrně každý z nás se někdy „přistihl“ při tom, že si v hlavě „přehrává“ znepokojující vzpomínky, myšlenky či představy. Ovšem, pokud tento kolotoč nemůžeme „přerušit“ a díky svým myšlenkám/ představám trpíme, je bezpodmínečně nutné se jich zbavit, protože nám doslova a do písmene ničí život. Jak na to se dozvíme v knize s názvem Vystupte z myšlenkových pastí.
Název: Vystupte z myšlenkových pastí
Autor: David A. Clark
Rok: 2022
Počet stran: 200
Oficiální anotace
Kniha čtenáře krok za krokem vyvádí ven ze začarovaného kruhu negativních, a někdy až katastrofických myšlenek a učí ho postupně měnit jeho myšlenková schémata. Je založena na kognitivně-behaviorální terapii a prostřednictvím nejrůznějších cvičení pomáhá opustit depresivní a úzkostné myšlenky, zbavit se jejich neustálého omílání a „přežvykování“, ale zejména vede k tomu, aby člověk postupem času objevil i jiná než negativní témata. Kniha obsahuje řadu příkladů z praxe a je plná strukturovaných cvičení, která může čtenář provádět sám nebo pod vedením terapeuta.
Knihu je určena všem, kteří se potýkají s negativními myšlenkami.
Autor titulu David A. Clark, Ph.D., je klinický psycholog a emeritní profesor University of New Brunswick. Je autorem nebo spoluautorem řady knih o depresi, úzkostech a obsedantně-kompulzivní poruše.
Summa summarum
Kniha vychází v brožované vazbě s měkkými deskami bez přebalu. Již při letmém prolistování si povšimnete, že text je proložen mnoha „prázdnými“ kolonkami a linkami – jedná se místa, kam v rámci praktických cvičeních – která jsou v knize obsažena – máte psát svoje odpovědi. Obsah knihy je rozdělen do osmi samostatných kapitol:
1 Poznejte své myšlenkové pasti
2 Zvládněte paradox kontroly
3 Buďte bez obav
4 Zastavte ruminaci
5 Překonejte lítost
6 Zbavte se zahanbení
7 Překonejte potupu
8 Zahoďte zášť
Na ruminaci (neplodné „přežvykování“ myšlenek)je zaměřeno mnoho publikací, většina z nich je spojena s „diagnózou“. V tomto bodě se titul Vystupte z myšlenkových pastí jiný: zaměřuje se na samotný symptom – tzn. omílání „hnusných“ myšlenek – s tím, že autor „neřeší“, kvůli které diagnóze se u jedince ruminace vyskytuje. První dvě kapitoly jsou povinné 🙂 (viz. úvod). Autor tvrdí ( a já si myslím totéž), že poskytují základy pro to, aby čtenář zbytek knihy efektivně vstřebal a rady zpracoval. V každé kapitole je několik „samostatných prací“ – některá zadání jsou jednoduchá, na některá je třeba si vyhradit více času, nicméně většina „testíků“ mě bavila. Celkově se mi kniha líbila: samozřejmě obsahem, ale i stylizací: autor píše „lidsky“, nekomplikovaně a snaží se o maximální stručnost a srozumitelnost textu. Doporučuji všem bojujícím s depresemi, úzkostnou poruchou, postraumatickou stresovou poruchou i těm, kteří skončit s „opičí myslí“.
Hodnocení:
Za pomocníka proti ruminaci děkuji nakladatelství Portál.