Recenze

Vystupte z myšlenkových pastí

Patrně každý z nás se někdy „přistihl“ při tom, že si v hlavě „přehrává“ znepokojující vzpomínky, myšlenky či představy. Ovšem, pokud tento kolotoč nemůžeme „přerušit“ a díky svým myšlenkám/ představám trpíme, je bezpodmínečně nutné se jich zbavit, protože nám doslova a do písmene ničí život. Jak na to se dozvíme v knize s názvem Vystupte z myšlenkových pastí.

Název: Vystupte z myšlenkových pastí

Autor: David A. Clark

Nakladatelství: Portál

Rok: 2022

Počet stran: 200

Oficiální anotace

Kniha čtenáře krok za krokem vyvádí ven ze začarovaného kruhu negativních, a někdy až katastrofických Picture Frame, Banner, Status Badge, Bubble, Tag, Shapemyšlenek a učí ho postupně měnit jeho myšlenková schémata. Je založena na kognitivně-behaviorální terapii a prostřednictvím nejrůznějších cvičení pomáhá opustit depresivní a úzkostné myšlenky, zbavit se jejich neustálého omílání a „přežvykování“, ale zejména vede k tomu, aby člověk postupem času objevil i jiná než negativní témata. Kniha obsahuje řadu příkladů z praxe a je plná strukturovaných cvičení, která může čtenář provádět sám nebo pod vedením terapeuta.
Knihu je určena všem, kteří se potýkají s negativními myšlenkami.
Autor titulu David A. Clark, Ph.D., je klinický psycholog a emeritní profesor University of New Brunswick. Je autorem nebo spoluautorem řady knih o depresi, úzkostech a obsedantně-kompulzivní poruše.

Summa summarum

Kniha vychází v brožované vazbě s měkkými deskami bez přebalu. Již při letmém prolistování si povšimnete, že text je proložen mnoha „prázdnými“ kolonkami a linkami – jedná se místa, kam v rámci praktických cvičeních – která jsou v knize obsažena – máte psát svoje odpovědi. Obsah knihy je rozdělen do osmi samostatných kapitol:

1 Poznejte své myšlenkové pasti

2 Zvládněte paradox kontroly

3 Buďte bez obav

4 Zastavte ruminaci

5 Překonejte lítost

6 Zbavte se zahanbení 

7 Překonejte potupu

8 Zahoďte zášť

Na ruminaci (neplodné „přežvykování“ myšlenek)je zaměřeno mnoho publikací, většina z nich je spojena s „diagnózou“. V tomto bodě se titul Vystupte z myšlenkových pastí jiný: zaměřuje se na samotný symptom – tzn. omílání „hnusných“ myšlenek – s tím, že autor „neřeší“, kvůli které diagnóze se u jedince ruminace vyskytuje. První dvě kapitoly jsou povinné 🙂 (viz. úvod). Autor tvrdí ( a já si myslím totéž), že poskytují základy pro to, aby čtenář zbytek knihy efektivně vstřebal a rady zpracoval. V každé kapitole je několik „samostatných prací“ – některá zadání jsou jednoduchá, na některá je třeba si vyhradit více času, nicméně většina „testíků“ mě bavila. Celkově se mi kniha líbila: samozřejmě obsahem, ale i stylizací: autor píše „lidsky“, nekomplikovaně a snaží se o maximální stručnost a srozumitelnost textu. Doporučuji ❤ všem bojujícím s depresemi, úzkostnou poruchou, postraumatickou stresovou poruchou i těm, kteří skončit s „opičí myslí“.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za pomocníka proti ruminaci děkuji  ❤ nakladatelství Portál❤.

Ukázka z knihy, více na www.portal.cz

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *