Recenze

Vražedná sonáta

Detektivní román VRAŽEDNÁ SONÁTA v sobě ukrývá nevšední příběh. Staré tajemství, které má neuvěřitelnou sílu, přežilo několik stovek let a v jeho středu stojí Stradivariho slavné housle – Mesiáš, které byly vyrobeny v roce 1716 a jejichž cena je zdobena sedmi nulami. Smrt slavné hudební agentky je teprve začátek. Tenhle vrah musel mít pořádně pevné nervy, aby naplánoval vraždu, na kterou má jen pár minut. Za touhle vraždou jsou emoce – temné emoce…

Název: Vražedná sonáta

Autor: Natasha Korsakova

Nakladatelství: Katto

Rok vydání: 2019

Počet stran: 280

Komisař Di Bernardo vyšetřuje smrt slavné a mocné hudební agentky Cornelie Giordanové, jenž byla pro svou neústupnost a tvrdost trnem v oko nejednomu člověku pohybujícímu se kolem hudební branže. A Řím je přímo kolébkou mistrů i houslových virtuosů a lidí, s kterými si Cornelie zahrávala jako kočka s myší je dostatek. Navíc po ní zůstali dva synové a neteř, kteří navenek působí jako milující rodina, ale každý z nich měl s obětí nějaký spor. Di Bernardo bude muset hluboko proniknout do složitých a nekompromisních vztahů nejen v samotné rodině, ale pochopit i všechna pravidla, která nejsou vždy košer v intrikánském hudebním světě. Pátrání ho nakonec zavede až do roku 1716, kdy vznikly slavné housle Mesiáš, které měly to štěstí, že se jich dotýkaly ruce samotného Antonia Stradivariho. Smrtí Cornelie Giordanové ale vše teprve začíná a vrah už vyhlíží další svou oběť. Komisař Di Bernardo bude muset zrychlit, aby se další mrtvou nestala jeho bývalá přítelkyně.

ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ

„Chci zachytit vzpomínku, zapamatovat si každý, byť nejdrobnější detail, každou šestnáctinu, každý tón. Crescendo narůstající rozkoše provázené jejím chroptěním. Pak diminuendo, uklidnění. Povznášející pocit: Coda. Udělám to ještě jednou? Da capo? Chci to celé ještě jednou prožít? Ještě jednou allegro diabolico? Bezděčně se usmívám…“

Detektivní román Vražedná sonáta vzdává poctu mistru Antoniu Stradivarimu i celému houslovému světu. O elegantně rezonující tóny houslí, budete zakopávat po celou dobu čtení a jejich překrásný, melancholický zvuk vás bude nevtíravě doprovázet celým příběhem jako milý společník. Milovníkům hudby srdce zaplesá, protože tady je hudební svět v samém středu vyšetřování a historie tajemných houslí je skvělým doplňkem detektivního příběhu.

„Corneliina smrt byla oslňujícím úvodem, první větou vražedné sonáty.“

Rozhodně nečekejte vzrušující thriller plný děsivých mordů. Tady dostává přednost chytrost a pomalé rozplétání zamotaného případu, kdy se zjišťují všechna drobná vlákna případu, která se postupně rozplétají, abyste nakonec zjistili, že jste opět na vedlejší stopě a začínalo další nové hledání. Styl vyšetřování připomíná cosi mezi Colombem a Maigretem.

Toto pomalejší tempo má občas za následek zbytečnou rozvleklost příběhu, ale autorka naštěstí do hlavní role obsadila neskutečného sympaťáka Di Bernarda, kterého si okamžitě oblíbíte a jenž vás nezklame po celou dobu vyprávění. Autorka nám vyšetřujícího komisaře předkládá jako obyčejného člověka, který dělá chyby nejen ve svém osobním životě, ale i ve vyšetřování a tím je vám daleko bližší, než kdyby se jednalo o „Supermana“, který na vše okamžitě přijde.

V románu se střídají dějové linky vyšetřování případu společně s vloženými myšlenkami vraha. Navíc je ještě celá detektivka proložena vstupy z historie, kdy sledujete celou osudovou dráhu slavných houslí Mesiáš – od jejich vzniku v roce 1716 až po současnost. Právě tento tajemný příběh kolem Stradivariho houslí dodává celé detektivce ten pravý šmrnc a navíc se celá záhada opírá o skutečné reálie a historická fakta. Takže jak vidíte, zábavy bude rozhodně dostatek.

Co jistě potěší všechny české čtenáře, je fakt, že autorka jedné z vedlejší postav příběhu – asistentce oběti – dala českou národnost. Sice to na děj detektivky nemá žádný význam, ale čeští patrioti to dozajisté ocení 🙂 .

Natasha Korsakovazdroj

Autorka Natasha Korsakova je mezinárodně známá koncertní houslistka. Má ruské a řecké kořeny a román Vražedná sonáta je jejím debutem. „Přišlo mi, že housle, jejichž cena se udává částkou se sedmi nulami, na něž nikdo nesmí sáhnout a jejichž pravost se sem tam zpochybňuje, jsou dobrý námět na detektivku.”

Kdo máte rádi inteligentní, pomalé rozplétání vraždy, kde nic není tak, jak se tváří, pak Vražedná sonáta je určena pro vás. A připravte si k tomu CD s klasickou hudbou, nejlépe J. S. Bachem a atmosféra bude dokonalá.

Hodnocení: 89 %

Za recenzní výtisk knihy Vražedná sonáta, který mně otevřel svou hudební náruč a odkryl tajemství starých houslí i samotné oběti děkuji nakladatelství Katto.

 

Autor: Verča

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *