Recenze

Železné jezero

Úvodní díl nové detektivní série nese název ŽELEZNÉ JEZERO a bývalý šerif Cork O’Connor se zase plete do věcí, které už nejsou v jeho pravomoci. Jenomže mrtvoly se množí a nezvěstný indiánský mladík mu stále nedají spát. Napětí i komplikované rozplétání zamotaného případu, včetně dávného ducha windiga, je velmi svižnou a zajímavou záležitostí.

Název: Železné jezero
Autor: William Kent Krueger
Překlad: Marie Válková
Nakladatelství: Albatrosmedia Vyšehrad
Rok vydání: 2023
Počet stran: 376

Cork O’Connor, bývalý inspektor chicagské policie, se přestěhuje i s rodinou do ospalého městečka Aurora v Minnesotě, kde se stává šerifem. Městečko se rozkládá u Železného jezera a sousedí také se stejnojmennou indiánskou rezervací. O’Connor se nepříliš úspěšně snaží řešit rozbroje mezi bílými usedlíky a indiány kvůli rybolovu v jezeře a jeho kariéra šerifa končí blamáží. Také jeho osobní život je v troskách, a tak jen bezcílně ubíjí čas a utápí se v sebelítosti. Když je však nalezena mrtvola soudce Parranta a krátce poté zmizí indiánský mladík, který v městečku roznášel noviny, pustí se O’Connor do pátrání na vlastní pěst. Bezděky začíná rozplétat komplikovaný případ korupce, vydírání a doutnajícího skandálu, který musí vyřešit, aby nezemřeli další lidé.

¿ ¡ ¿ ¡ ¿ ¡ ¿ ¡ ¿ ¡ ¿ ¡ ¿ ¡ ¿ ¡

Detektivka Železné jezero je prvním dílem ze série Cork O’Connor a i když se příběh odehrává v Minnesotě, dávní duchové, indiánské pověry i syndrom ospalého maloměsta vás přenesou do zajímavé společnosti, v které se nudit rozhodně nebudete.

Příběh vyprávěný er-formou jde převážně ve stopách bývalého šerifa O’Connora. Ten je momentálně trochu na dně. Tak nějak přišel o práci a vypadá to, že i rodina se mu rozpadá pod rukama. Ale očekávanou trosku pod vlivem alkoholu, drog apod. nečekejte. Své „bubáky“ sice má, ale jinak má soudnost i bystrou mysl na svém místě a navíc na nějaké chmury nemá čas. Jako poloviční běloch a Indián mu osud nezvěstného chlapce z indiánské rezervace není lhostejný, stejně jako smrt dalších obyvatelů tohoto kouzelného místa opředeného pověrami.

Vykročil k lesu a vešel mezi stromy. Zůstal nehybně stát, poslouchal, pozoroval. Les Corkovi připadal prázdný a připadal si sám.
„Proč mě chceš?“ zeptal se Cork tlumeně do ticha. Těkal pohledem na všechny strany. „Kvůli čemu jsi přišel?“
Pokud očekával odpověď – a nebyl si jistý, že ne – dostalo se mu zklamání. Usoudil, že si ten hlas ve větru jen představoval. Windigo je báje. Avšak něco mu říkalo, že je to jinak. Kdysi dávno mu Sam Zimní měsíc vštípil, že je nejlepší věřit ve všechny možnosti, že na světě je víc záhad, než kdy může člověk doufat, že pochopí.

Americký oceňovaný autor přichází s detektivním románem, který má své specifické tepající tempo a zajímavý případ. Hned od začátku vás obklopí podivuhodná a lehce stísněná aura příběhu, jež se odehrává v zimním období na hranici indiánské rezervace, z které přesahují pověry a mýty o netvoru se srdcem z ledu. Lidožrout, bezcitná hladová bytost, která vychází z lesů najíst se masem mužů, žen i dětí – to je windigo a jeho stín legendy stále prorůstá do současnosti a promlouvá znepokojujícími hlasy.

Právě tato lehce tajemná aura spolu s mrazivým odérem prostředí, v kterém se snaží najít bezkonfliktní soužití „běloši s indiány“, dodává celému případu punc nevšednosti. Společně pak s hlavní detektivní zápletkou, která se odvíjí s logickou posloupností, vytváří konstantní tempo příběhu, které si udržuje po celou dobu vyšší laťku.

Hlavní protagonista působí velmi sympaticky a souběžně s případem nahlédnete i do jeho soukromí, v kterém se to momentálně pořádně mele. Autorovi postavy jsou realistické a různorodé. Dokáží se vám zlehka dostat pod kůži, zakotvit obraz ve vaší mysli a s některými z nich se vám bude těžce loučit.

Detektivní román Železné jezero nebyl vůbec špatný, a pokud máte v oblibě propracované zápletky i jejich postupné inteligentní odhalování, tady nesáhnete vedle. Příběh nemá žádné strhující tempo ani dechberoucí napětí, ale rozhodně se jedná o svižné čtení bez hluchých míst a jeho nevšední atmosféra vás dokáže zaujmout a uzavřít v magickém kruhu tajemství, nebezpečí i smrti. Já si druhý díl velmi ráda přečtu.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za velmi záživnou a tajemnou detektivku děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Železné jezero pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *