Recenze

Trápení všeho druhu

Komu by se chtělo nořit do starostí každodenního života a pitvat se v malých i velkých životních bolestech? Nemusíte mít obavy, s knihou TRÁPENÍ VŠEHO DRUHU vám to půjde snadno a navíc se vám v této milé společnosti bude velmi líbit. Autorka Mariana Leky umí jít vstříc problémům a pojmenovat je jemnou a srdci blízkou formou.
Kniha mi byla poskytnuta v rámci spolupráce s nakladatelstvím Prostor za účelem recenze.

Název: Trápení všeho druhu
Autor: Mariana Leky
Překlad: Marta Eich
Nakladatelství: Prostor
Rok vydání: 2023
Počet stran: 168

Mariana Leky se narodila v rodině psychologů, což se odráží v celém jejím díle. Tato zkušenost je přítomna také v autorčiných sloupcích, které vycházely tři roky v německém časopisu Psychologie Heute (Psychologie dnes). Leky v nich vypráví o starostech každodenního života: o nemoci, úzkosti, nespavosti, stresu, neúspěchu, nutkavém jednání a třeba i o lásce. Nahlíží na rozličná témata s laskavým humorem a současně k nim přistupuje s respektem. Ne pokaždé se podaří daný problém či otázku vyřešit, protože tak už to v životě chodí – autorka má však vzácný dar vypozorovat, co si člověk může z dané situace odnést, aby mohl znovu vstát a jít dál. V knižní mozaice Trápení všeho druhu předvádí, jaký účinek mohou mít texty bez ohledu na svoji délku, pokud z nich vyzařuje pochopení a životní moudrost a dokážou vtáhnout čtenáře hlouběji do vlastních myšlenek. Dílo doprovázejí půvabné ilustrace Evy Bartošové, šité na míru jednotlivým textům.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Kniha krátkých povídek Trápení všeho druhu je velmi příjemným čtením s myšlenkovým přesahem, které vám udělá dobře na duši. Autorka je skvělou vypravěčkou, která nemá potřebu květnatých spojení ani košatých slov a přesto dokáže pojmenovat jádro věci i vypíchnout stěžejní pocit přímo z hlubin vaší duše. Její hra s myšlenkami i se slovy je potěchou pro oko každého vnímavého čtenáře.

Sbírka přináší třicet devět sloupků, které Mariana Leky tři roky vydávala v časopise Psychologie heute a ačkoli nejsem úplně příznivcem těchto krátkých počinů, tahle útlá knížečka mi sedla se vším všudy. Autorka pro své náměty čerpala ze svého okolí a tak se seznamujete s její rodinou, přáteli, sousedy a poznáváte jejich strachy, úzkosti i pocity, které jsou i vám velmi blízké. Naštěstí ji nadsázka není nijak cizí a tak pod závažnými problémy stále cítíte laskavý nádech i jemný humor.

Matce spadlo srdce do kalhot, protože člověk se vždycky vyleká, když se mu splní přání, a já jsem se na chvíli vylekala taky, protože mě zničehonic napadlo: Vymysleli jsme to špatně, takové přání matku v jejím věku pěkně napálí, v sedmdesáti se člověk na koně jen tak nevyhoupne. Pak si ale matka nazula boty a společným úsilím jsme ji postrkováním a vytahováním přece jen dostali do sedla. A pak si to s hlasitým jásotem uháněla vstříc západu slunce, který nejspíš objednal můj bratr.

Autorka postavila svoji knihu na několika druzích trápeních, které sužují nejednoho čtenáře a nahlédla trochu jiným pohledem pod tyto bolavé smutky. V jejím podání ale tyto obtíže vypadají jako snesitelná součást našich životů a společně s moudrým vysvětlením a jistým nadhledem se i na vás přenáší příjemný a snadno vysvětlitelný pocit, který má jemnou až hřejivou koncovku.

Z každé stránky vyvěrá neskutečná autorčina empatie, kterou nasáváte plnými doušky i vy a převrací vám myšlenky i pocity do příjemných vizí. Její slova hladí, občas s jemností šťouchají do vašich nepříjemných poloh, ale nakonec je vám s nimi stejně moc dobře. Dostane se vám uklidnění i pochopení a někdy dokonce i prozření, každopádně žádné stísňující strachy od této knihy nečekejte. Tady se ocitnete v bezpečí a hřejivé náruči porozumění.

Od této autorky mám doma knihu Co je odtud vidět, ale ještě jsem se k ní nedostala. Teď po přečtení milé jednohubky Trápení všeho druhu už vím, že na ni velmi brzo přijde řada, protože tahle autorka to se slovy i pocity opravdu báječně umí a moc se mi líbí její styl vyprávění i myšlení.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *