Recenze

Pandora

Některé dveře by se měly nechat zavřené a na některé vázy by se nemělo sahat vůbec. Záhadné tajemství tohoto starožitného kousku mělo zůstat pohřbeno už navždy a vy se o tom můžete přesvědčit v historickém románu PANDORA, v kterém nemůže chybět řecká mytologie ani něžná romantika.

Název: Pandora
Autor: Susan Stokes-Chapman
Překlad: Viktorie Košnarová
Nakladatelství: Euromedia Group Ikar
Rok vydání: 2022
Počet stran: 384

Londýn, 1799. Dora Blakeová je začínající šperkařka, která žije se svým strýcem v bývalém vyhlášeném obchodě se starožitnostmi svých rodičů. Když je jí doručena záhadná řecká váza, zaujme Doru strýcovo podezřelé chování a požádá o pomoc Edwarda Lawrence, mladého antikváře. Edward vidí ve starověké váze klíč k odhalení své akademické budoucnosti. Dora v ní vidí šanci, jak vrátit obchodu jeho zašlou slávu a uniknout svému zlotřilému strýci. Avšak to, co Edward o váze zjistí, donutí Doru zpochybnit vše, čemu dosud věřila o svém životě, své rodině a světě, jak ho zná. Jak Dora odhaluje pravdu, začíná si uvědomovat, že některá tajemství jsou pohřbena z dobrého důvodu.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Historický román Pandora je oddechovým čtením, které vás okamžitě vtáhne do svého příběhu. Napětí, romantika, atmosféra georgiánského Londýna to všechno vás přivítá v příběhu, kde nález záhadné starořecké vázy uvede do pohybu nevyzpytatelné kolo osudu.

Příběh vyprávěný er-formou sleduje dění kolem záhadné starožitné vázy. Nejvíce prostoru se dostává hlavní hrdince Doře, ale stejně zajímavé jsou i pasáže, v kterých jdete ve stopách sympatického Edwarda i padoušského strýce. Nahlédnete pod pokličku starých řeckých mýtů, obchodního umu ve starožitnictví i výroby uměleckých šperků.

„Co se to tu přihodilo?“
„Ta vaše váza se přihodila.“
„Nebuďte směšný!“
„A vy nebuďte naivní!“ Matthew silnou rukou sevře Hezekiahovu paži. „Sama sklátila ta horečka dva dny poté, co jsme vám doručili vázu. Charlie…,“ ukáže na bratra sedícího otupěle na židli… „od chvíle, kdy jsme vytáhli bednu na hladinu, nepromluvil ani slovo. Povězte, pane, to musí být opravdu vzácná váza, když tohle všechno způsobila.“ Jed v jeho hlase je děsivý.

Autorka píše velmi čtivě a jde přímo k jádru věci. Vyprávění se příliš nepouští do vedlejších dějových kolejí ani neobsahuje sáhodlouhé popisy prostředí, přesto se autorce podařilo vystihnout atmosféru starého Londýna i s jeho bídou a leskem téměř dokonale. Napětí kolem vzácné starožitné vázy buduje od samého začátku a dokáže toto vypětí udržet až do samotného závěru, kde se odkryje nejen tajemství, ale i rodinná tragédie.

Stejně tak zachází i s romantickou linkou, jež skvěle dotváří děj a postupně uvolňuje střípky přitažlivosti i rodícího se vztahu, o kterém už od počátku tušíte, jakými cestami se bude ubírat. Své postavy vykreslila s důrazným efektem. Padouši jsou opravdu až do morku kosti zlotřilí a ústřední dvojice je sympatická svým jednáním a stejně jako čtenáři se neubrání životním chybám a omylům.

Román Pandora je historickou nenáročnou oddechovkou, která dokáže rozhodně zaujmout svojí vystavěnou zápletkou. Já byla spokojena, a pokud i vy máte rádi v příběhu dostatek tajemství, napětí i romantiky, pak směle sáhněte po tomto titulu a nechte se unášet řeckou historií i smrtícím tajemstvím, které se odehrává v georgiánském Londýně roku 1799.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za historickou nenáročnou lahůdku děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Pandora pořídíte na stránkách Knižního klubu.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách knihkupectví Luxor.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *