Recenze

Život v utajení

Všichni si myslíme, že o agentech CIA víme z filmů a seriálů dost, o to víc nás pak překvapí kniha, kterou napsala „opravdová, živá“ agentka. Kniha s názvem ŽIVOT V UTAJENÍ čtenářům poodhalí jinak neprostupnou oponu, za kterou se plánují a probíhají operace, jenž mění náš současný svět.

Název: Život v utajení

Podtitul: Příběh agentky CIA

Autor: Amaryllis Fox

Nakladatelství: Grada – Cosmopolis

Rok: 2020

Počet stran: 240

Amaryllis Fox

Amaryllis Fox vypráví ve svých fascinujících pamětech o výcviku a nasazení v elitní tajné operační BBC World Service - Outlook, My life as an undercover CIA agent: Part Onejednotce CIA, o osmi letech pronásledování nebezpečných mezinárodních teroristů v šestnácti zemích, ale také o manželství a narození první dcery během doby, kdy stále pracovala v utajení. Kniha Život v utajení je výjimečnou výpovědí o životě zasvěceném službě, o vášni a o téměř nepochopitelné odvaze. Současně vypráví intimní, syrový a spletitý příběh o lidských vztazích, lásce a přátelství. Tyto paměti nadané začínající autorky si zkrátka musíte přečíst. ( Text, zdroj: Grada. Foto: Amaryllis Fox, zdroj: BBC)

℘℘℘℘℘℘℘℘℘

“ … Dannyho popravili. Uřízli mu hlavu. Vyrazí mi to dech, je mi zle jako bych dostala ránu kopačákem do břicha. V následujících dnech vysílají zpravodajské stanice záběry z videa, v němž únosci Dannymu odřezávají hlavu. Odborníci se přou, zda vraždící ruka patří al – Káidě. Ukazují Dannyho, jak odříkává slova, která ho donutili naučit se zpaměti slova,která jsou na míle vzdálená jeho soucitnému světonázoru. … Nahlas prosím Boha, aby mi pomohl pochopit, co se děje a ukázal mi, co mám v životě udělat, aby to přestalo. … „

Oficiální anotace

Amaryllis Fox byla po vystudování mezinárodního práva a teologie na Oxfordu přijata na Georgetownskou univerzitu ve Washingtonu, kde vytvořila algoritmus umožňující předvídat pravděpodobnost aktivace buňky teroristické organizace kdekoli na světě. V jednadvaceti letech vstoupila do služeb CIA. Zpočátku zde analyzovala tajné depeše a zpracovávala z nich výstupy pro prezidenta USA. Následně působila v irácké sekci protiteroristického centra CIA, kde měla za úkol lokalizovat zajatce unesené al-Káidou. O rok později už usilovala o to, aby se zbraně hromadného ničení nedostaly do rukou teroristů, cestovala po celém světě a vyjednávala o nákupech chemických a biologických zbraní s překupníky na mezinárodním černém trhu. Po završení náročného špionážního výcviku byla nasazena na špionáž ve zvláštním režimu utajení v nejodlehlejších částech severní Afriky, jihovýchodní Asie a Blízkého a Středního východu.

Summa summarum

Teroristické útoky 11. září 2001 – WikipedieKniha z dílny nakladatelství Grada klame tělem. Pod vcelku běžným přebalem se “ špionskou“ fotografií uvnitř svazku najdeme poutavý příběh, který čtenáře překvapí svou upřímností, otevřeností a množstvím detailů ze života lidí pracujících pro výzvědnou americkou službu. (Foto zdroj: WIKIPEDIA). Kniha je psána v ich-formě v historickém prézentu, což vás po pár přečtených stranách natolik vtáhne do děje, že máte pocit, že právě teď v bagdádských uličkách jdete Amarillys po boku a rádoby nenápadně  pronásleduje vás “ druhá strana“. Či v barmské džungli na stařičkém stroji spolu s ní a místními odbojáři nadšeně tisknete „proti ideologické“ noviny .

„… Ulevilo se mi, že mi uvěřili. Když mi věří rodina, možná mi uvěří al – Káida. „Jen, ať se nedostaneš do vězení,“ dělá si legraci máma. „To moc nehrozí,“ směju se. Ze všech lží, kterými je krmím, je tahle ta největší. … „

Kniha začíná popisem “ rutinní“ akce v ulicích Karáčí. Na dalších stranách nás autorka nechá nahlédnout do svého dětství a dospívání, které rozhodně nebylo nijak „průměrné“. Díky svérázným liberálním rodičům, prarodičům i sourozencům –  nejbližší člověk jí je bratr Ben, který byl vždy „jiný“ a spolužáci ho rádi šikanovali.  Čtenářům vysvětlí, jak se na ní osobně, její víře, životní filozofii a profesním směru podepsaly teroristické útoky (nejen) z 11. září 2001 a s nimi spojené nejvyšší ztráty na životech bližních. Bez jakýchkoli vytáček se svěřuje s těmi nejniternějšími pohnutkami, které jí dovedly k mega nebezpečné práci pro CIA. Je mi jasné, že autorka nemohla odhalit více „triků a vychytávek“, než kolik nám jich ve své biografii naservírovala, ale i tak mě zveřejněným popisem prostředí a práce agentů v „terénu i v závětří“ vyrazila dech. Její příběh mě zaujal a bavil. Je psaný jasným, nekomplikovaným způsobem a navíc má jeden obrovský bonus: je opravdový / ze života a takové bývají zároveň nejfantastičtější a nejdramatičtější. Autorka se nestydí za své slzy, bolest, chyby ani strach, což celé knize dodává na autenticitě a atraktivitě. Doporučuji ♥.

Hodnocení: 95%

Za skvělou autobiografii agentky CIA a zároveň za recenzní výtisk děkuji ♥  nakladatelství Grada .

 

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *