Recenze

Ve zrádných proudech

Máte-li rádi historické romány, v kterých na vás nikdo nespěchá a vy tak máte možnost ponořit se nejen do příběhu, ale i historických reálií, pak kniha VE ZRÁDNÝCH PROUDECH vám přesně toto nabídne. Vydejte se do Londýna roku 1670 a nasajte i atmosféru Benátek a Nové Anglie.

Název: Ve zrádných proudech
Autor: Philippa Gregory
Překlad: Dana Chodilová
Nakladatelství: Baronet
Rok vydání: 2021
Počet stran: 512

Svatojánská noc roku 1670. Do zchátralého londýnského skladiště na jižním břehu Temže dorazí dva nečekaní návštěvníci. První z nich je bohatý muž z Yorkshiru, pátrající po milence, již před jednadvaceti lety opustil. James Avery má dnes vše: peníze, pozemky, ba i královu přízeň. Chybí mu jen jedno, a o to teď žádá Alinor, majitelku nuzného skladiště – o dítě, které s ní kdysi zplodil. Druhým návštěvníkem je elegantní dáma až z dalekých Benátek. Hlásí se k Alinor coby ke své tchyni a zvěstuje jí strašnou zprávu – že se její syn Rob utopil ve zrádných proudech Benátské laguny. Alinor však má podezření, že na historce krásné cizinky něco nesedí…

ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ

Román Ve zrádných proudech je druhým dílem ze série Spravedlivá míle a nabídne vám spletitý příběh, který v sobě ukrývá zradu a vypočítavost. Tento román volně navazuje na předchozí díl V nejistých vodách a vy se tak znova setkáte po jedenadvaceti letech se známými tvářemi, které sice trochu zestárly, ale přidávají se k nim nové, mladé postavy, jež rozhýbávají děj.

Příběh je vyprávěn er-formou, v které sledujete dvě dějové linie. Obě dvě jsou situované do roku 1670, pouze působiště je rozděleno na Londýn a Novou Anglii. Začátek je trochu rozpačitý a troufám si tvrdit i pro ty, kteří mají za sebou předchozí díl. Autorka vás hodí rovnýma nohama do děje, o kterém víte, že vychází z předešlého dílu, ale absolutně netušíte, o co se jedná. A tak chvíli tápete v daných informacích, než se otevřou zasunuté dveře vzpomínek a vše si sedne do správných přihrádek paměti. Pro čtenáře, kteří nečetli první díl, bude o něco těžší ponořit se do děje a pochopit všechny souvislosti, nicméně kniha je natolik objemná, že času budete mít fůru. 😉

„Copak?“ pobídla ji dívka.
„Já nevím.“ Alinor zavrtěla hlavou. „Nevidím to jasně. Ale prostě vím, že něco není pravda.“
„Ty poznáš, co je pravda, babičko?“
„Ano,“ přisvědčila rychle. „Vždycky. Jako by pravda měla vůni. Poznám ji. A pokud ty i já cítíme v týle mlhu – tak je to varování.“
„Varování pro koho?“
„To nevím.“ Alinor se na dívku usmála a nechala to kouzlo odplynout. „Ale je to staré poučení, přenášelo se od mé babičky k matce a od té ke mně a ode mě k tobě: dej pozor na takový chlad, když ho ucítíš… něco je špatně.“

Autorka pro své čtenáře napsala pokračování příběhu statečné Alinor Hnilky, ale hlavní dějovou osu mají tentokrát plně v područí její děti – Rob a Alys. Na jejich životech je vystavěna zápletka, která se střídá s osudy jejího bratra Neda v Nové Anglii. Bohužel tentokrát byl celý příběh pro mě příliš slabým odvarem prvního dílu. Zde se nebylo čeho chytnout a i když má román vcelku zajímavou postavu v osobě elegantní dámy z Benátek a Ned vás provede atraktivní Novou Anglií, na tak velkoobjemový román je toho zkrátka málo. Vyprávění se tak rozprostírá někdy i zbytečnými směry a zahlcuje slabou dějovou osu dalšími zbytečnostmi. Z postav pro mě nejvíce vynikala Alinor, ačkoliv tolik prostoru v příběhu tentokrát nedostala, ostatní bohužel byli pouhými nevýraznými stíny, které ve mně nezanechaly žádnou viditelnou stopu.

Pomalu plynoucí tempo dává vyniknout historickým souvislostem, které má autorka v malíčku. Pokud by se snad stalo, že by na něco zapomněla, od toho zde máme odpovědného redaktora pana Jiřího Chodila a překladatelku Danu Chodilovou, kteří opět odvedli bravurní práci! A právě jejich poznámky a vysvětlivky byly pro mě vzpruhou pro další čtení a vítanou složkou, která mě na celém románu bavila nejvíc.

Román Ve zrádných proudech se bude líbit čtenářům, kteří ohodnotí pomalejší tempo vyprávění a nenáročnou dějovou osu, jež bude plynout ve vodách anglické historie 17. století.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 🤍 🤍

Za čtení naplněné historickými souvislostmi děkuji nakladatelství Baronet, na jejichž stránkách si můžete knihu Ve zrádných proudech pořídit.

Autor: Veronika Es.

Ukázku z knihy najdete zde, na stránkách nakladatelství Baronet.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *