Recenze

Synové severu

Pro všechny milovníky historických románů vydalo nakladatelství Alpress knižní novinku SYNOVÉ SEVERU. Vydejte se přímou cestou do samého středu běsnících Vikingů, mladý novic Edward, který má před sebou nelehký úkol na hraně života a smrti, vám ukáže cestu.

Název: Synové severu

Autor: Chris Bishop

Nakladatelství: Alpress

Rok vydání: 2020

Počet stran: 296

Edward je novicem mezi mnichy. Pochází z vážené rodiny a jako třetí syn byl od narození předurčen k řádovému životu. Ale nyní se musí vrátit z opatství zpět do svého rodného města, které napadli Vikingové. Otec a matka byli zavražděni a bratr se sestrou skončili v zajetí spolu s rodinami. Na živu zůstal pouze jeho nejstarší bratr Edwin, který je úspěšným válečníkem u krále Alfréda. Oba teď putují za králem, aby ho varovali před dalším napadením samotného sídla, ale přichází pozdě. Hradními zdmi se už prohánějí běsnící Vikingové, kteří nemají slitování naprosto s nikým. Edwardovi s Edwinem se podaří uprchnout z obklíčení a se svým králem Alfrédem a hrstkou zachráněných se ukrývají na pustém ostrově obklopeném močály. Tam plánují další tah proti krutému vládci Vikingů Guthrumovi. Je ale potřeba zjistit informace o počtu a umístění Vikingů a právě tento nelehký úkol, který při odhalení znamená jistou a bolestivou smrt od Vikingů, je svěřen mladému Edwardovi, který se zatím pod vedením svého staršího bratra zlepšil v umění boje a sebeobrany. Podaří se Edwardovi projít skrz řady nelítostných Vikingů a uhájit si svůj život a nakonec i svoji zem?

ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ

Historický román Synové severu je příběhem z dávných časů, kdy se po zemi proháněli nelítostní Vikingové a zabírali nová území, na kterých plenili a brutálně vraždili jejich obyvatelstvo. Celý příběh je vyprávěn ich-formou z pohledu hlavního hrdiny – mladého novice Edwarda. Jeho očima vnímáte každý detail, jak prostředí, tak nelítostné bitvy svedené přímo před jeho zrakem, kterému se nevyhne ani kruté mučení a brutální řádění divokých Vikingů.

Všechny postavy příběhu jsou autorem jenom lehce nahozeny, nijak obšírněji se nezaobírá jejich charakteristikou, přesto se mu podařilo vdechnout do svých knižních postav život a udělat z nich přesvědčivé a výrazné typy. Hlavně v osobě hrdiny románu mladého novice Edwarda, který se zmítá mezi svým věřícím přesvědčením a krvavou změtí boje. Celý svůj život byl přesvědčený o správnosti své služby Bohu a nyní zjišťuje, že i válečnický život má cosi do sebe.

Náhle jsem si uvědomil, že třeštím oči do tmy a že ruce, jež jsem měl mít sepjaté k modlitbě, třímají Vikingův meč.

„A neuveď nás v pokušení, ale zbav nás od zlého. Neboť tvé jest království i moc, i sláva navěky… Amen.“

Ohromilo mne, že ve chvíli nejvyššího ohrožení jsem se neobrátil pro útěchu k Bohu, ale k nástrojům ďábla, Hleděl jsem na krutou zbraň, kterou jsem držel v rukách, zděšený nejen vyhlídkou na setkání s Vikingy, ale i selháním své víry.

Chris Bishopzdroj

Chris Bishop se narodil v roce 1951 v Londýně. Profese zeměměřiče jej přivedla k hlubokému zájmu o starodávnou krajinu britských ostrovů a jejich historii. Odešel na odpočinek, aby se mohl soustředit na literární tvorbu, s níž spojil svůj celoživotní zájem o dějiny. Kniha Synové severu je jeho první román, ve kterém se věnuje drsnému věku vikinských nájezdů.

Autor Chris Bishop píše jasně a srozumitelně, snaha o přiblížení se dobovému jazyku vás sice na začátku lehce zmátne, ale po pár stranách si na tento psaný styl zvyknete a pak už vás nic neruší od zajímavého čtení, které na vás rozhodně čeká. Poznáte anglosaské pověry a mýty, nehostinnou zimní krajinu a strávíte několik málo chvil mezi divokými Vikingy, kteří vás budou fascinovat.

I přes množství zajímavého koktejlu různorodých zápletek plných napětí, chybí románu větší dynamické tempo. Děj plyne stále stejným proudem, který je sice rychlý, ale nevybočuje ze svého tempa skoro po celou dobu četby, až na pár výjimek. Některé situace vlastně ani nebyly vysvětleny a závěr na můj vkus byl velmi rychle ukončen.

Ale i přes tyto drobné výtky se jedná o zajímavý román, který oplývá napětím i akcí a všechny milovníky historie, které baví krvavé „řežby“ z dávnověku, bude jistě kniha Synové severu bavit.

Hodnocení: 80 %

Za návrat do historie mezi kruté a běsnící Vikingy děkuji nakladatelství Alpress a samozřejmě také za recenzní výtisk knihy Synové severu.

Autor: Veronika Es.

       

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] Odkaz na celou recenzi knihy Synové severu Přejít do e-shopu Category: RecenzeOd Miroslava Ruprechtová2.7.2020Tags: Historický román Sdílet tento příspěvek Share on FacebookShare on Facebook […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *