Recenze

Za dveřmi tma

V této rodině a potažmo ani v tomto maloměstě byste žít rozhodně nechtěli. Věci, které se zde dějí, vyvolávají mrazivou hrůzu a ani doma nejste v bezpečí. V některých domech je totiž ZA DVEŘMI TMA, která se pomalu, za to sveřepě, vkrádá do vašich životů.

Název: Za dveřmi tma

Autor: Anna Bailey

Překlad: Roman Lipčík

Nakladatelství: Grada Metafora

Rok vydání: 2021

Počet stran: 344

Městečko Whistling Ridge je svědkem zmizení mladé dívky Abigail. Jedním z posledních lidí, kteří s ní mluvili, je její nejlepší kamarádka Emma, ale ani ona nevěděla o životě Abigail všechno. Jejím zmizením se v malém městečku strhne lavina událostí, která postupně odkrývá tohle prohnilé místo plné zášti, přetvářky a falešných předsudků. Co se to dělo za zavřenými dveřmi Abiiny rodiny? Kdo zná pravdu?  Její bratři Noah a Jude nebo matka Dolly či snad otec Samuel? A proč některé stopy vedou k rumunskému přivandrovalci Ratovi? Možná něco viděl kamarád Hunter. Všichni mají svá tajemství, která nesmějí spatřit světlo světa a Abi rozhodně není jediná, která má strašáky v domě. Proud jedovatých lží se hrne na celé město a najít v něm pravdu o zmizení Abi je téměř nemožné.

¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤

Thriller Za dveřmi tma je hodně ponuré čtivo, v kterém se dozvíte věci, jenž vědět raději ani nechcete. Městečko prolezlé skrz naskrz zhoubnou hnilobou a zlými myšlenkami vás sevře ve své mrazivé náruči a nepustí, dokud nevyjeví svoji pravdu. Poznejte děsivé tajemství, která s sebou obyčejní lidé vlečou životem.

Příběh je vyprávěn er-formou, v které se časová osa pravidelně posunuje ze současnosti do minulosti. Máte tak možnost sledovat nejen nynější pátrání po Abigail, ale odhalit i utajené události, jenž vedly k vyhrocení situace v tomto lží opředeném městečku. Začátek je trochu roztříštěný, díky množství informací a postav, které se přelévají časovým údobím a navzájem jsou do sebe propojeny vztahy, jenž jsou před čtenáři zatím skryty. Čím více ale pronikáte do soukromí jednotlivých postav, tím se hlouběji noříte do spletitého příběhu, kde je zlo snad samou podstatou k přežití na tomhle místě.

To ustavičné lhaní bylo náročné. Vláčela ho s sebou jako závaží, tížilo ji na bedrech a jindy si zase připadala, jako by za sebou tahala řetěz přikovaný k noze. Taková lež může znamenat pouze přítěž a ona ji nechce nikomu předat, obzvlášť ne někomu, koho má ráda. Trvale skrývat to ale nedokáže. Je jí do pláče, protože svým způsobem se jí ulevilo, když o tom teď ví někdo jiný…

Thriller Za dveřmi tma je obestřen psychologickými ponory, v kterých se vám postavy obnažují na samou podstatu a vy se tak stáváte součástí pestré skupiny lidí, v které nechybí empatičtí jedinci se sklonem ke spravedlnosti ani do morku zkažená individua, jímž zloba a zvrácenost prostupuje celým tělem.

Autorka se ve své prvotině nevyhnula jisté přeplácanosti, která zbytečně zahlcuje děj a dává čtenáři velké množství informací, které ho odvádějí od hlavní dějové osy. Poznat všechny stěžejní postavy příběhu do hloubky je sice lákavá představa, ale jistá přesycenost vedlejšími dějovými liniemi pak odvádí pozornost od hlavní zápletky.

Tajemná, ponurá atmosféra, která obklopuje toto maloměsto je zachycena bravurně a nabízí čtenáři ještě dostatek prostoru pro jeho osobní představivost. Konec jede ve zrychleném tempu, v kterém se vyjeví pravda skrytá pod povrchem a umocní tak výsledný efekt.

Pokud máte rádi propracované, psychologické příběhy, v kterých se spletitou cestou dobíráte pravdy, pak sáhněte po knize Za dveřmi tma z produkce nakladatelství GradaMetafora a nechte se unášet tísnivou atmosférou zkaženého městečka.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 🤍 🤍

Za psychologickou jízdu demoralizovaného města děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Za dveřmi tma pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *