Ponořte se do poutavého historického románu LOTOSOVÝ KRUH PANÍ TCHAN, který vám přináší příběh odvážné čínské lékařky z 15. století. Poučné a jímavé vyprávění je inspirované skutečným osudem zajímavé i odvážné ženy a jedná se o velmi záživné čtení.
Kniha mi byla poskytnuta v rámci spolupráce s nakladatelstvím Jota za účelem recenze.
Název: Lotosový kruh paní Tchan
Autor: Lisa See
Překlad: Petra Andělová
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2024
Počet stran: 399
Čína za dynastie Ming v mnohém předčila Evropu, ale v otázce postavení žen ve společnosti zůstávala rigidně tradiční. Bez ohledu na status rodiny byla žena od narození do smrti podřízena muži – v dětství otci, ve zralém věku manželovi a ve stáří svému synovi.
Vzdělávání žen je v Číně 15. století považováno za nežádoucí. Tchan Jün-sien ale pochází z rodiny s dlouhou lékařskou tradicí a její babička ji od útlého mládí učí léčit ženské nemoci. Přes veškeré vzdělání se ale i ona musí podvolit přísně hierarchickému konfuciánskému pojetí rodiny a být především dcerou, manželkou a matkou. V domácnosti svého manžela se musí chovat jako správná žena: vyrábět střevíce vhodné pro svázaná chodidla, drnkat na hudební nástroje, recitovat básně, rodit syny a navždy zůstat mezi zdmi rodinného sídla. Tchan Jün-sien ale ví, že z bahna lotos nevykvete a navzdory všem omezením přesto dokáže pomáhat ženám a léčit je. Díky vzdělání a přátelství v Lotosovém kruhu žen překoná mnohá společenská tabu, k nimž se řadí i styk s „nečistými“ nemocnými.
ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ
Román Lotosový kruh paní Tchan je plný starého čínského léčitelství a napěchován je zajímavými informacemi až po okraj. Fascinující život lékařky za vlády dynastie Ming vás okamžitě uchvátí a vtáhne do svého poutavého děje, který není ženám v této době příliš nakloněn.
Příběh je vyprávěn ich-formou z pohledu hlavní hrdinky Tchan Jün-sien. Poznáváme ji v jejích osmi letech, kdy ji umírá matka a stěhuje se ke svým prarodičům, kteří pocházejí z vážené lékařské rodiny. Tady se učí prvním léčitelským krokům i přesto, že vzdělání žen v této době (15. století) je silně nežádoucí. Poznává tu svoji nejlepší kamarádku Mej-ling – budoucí porodní bábu a jejich životy tak budou už navždy propojeny. V patnácti letech je provdána a ve svém novém bydlišti ji není umožněno se jakkoliv podílet na léčení nemocných. Ale Tchan Jün-sien si cestičky umí najít i přes zákazy a opovržení.
Jakmile se psaním skončím, sroluji papír a odnesu svitek do ložnice. Natáhnu se na lůžko, vyviklám destičku v ostění, přidám zápis k matčiným střevíčkům a vrátím destičku na místo. Tchyně mezi mého manžela a mne vrazila klín. Makovička mne zradila. Dostala jsem zákaz psát Mej-ling a pomáhat ženám a dívkám v domácnosti. Většinu těch ran dokážu přežít, ale nikdy se nevzdám toho, kým jsem a kdo jsem – i když to znamená léčit potají.
Lisa See je vypravěčka par excellence a už nám to dokázala svými předchozími romány, v kterých snoubí historické skutečnosti s poutavým a velmi zajímavým dějem. Ani tentokrát nevybočila ze svého standardu a čtenářům předkládá jímavý příběh naplněný ženskou odvahou, historií a hlavně starověkým čínským léčením. A tady je čínské medicíny opravdu požehnaně. Ale nepředstavujte si žádné moderní čínské léčení. Tohle jsou totiž absolutní základy, které vám mohou mnohdy připadat trochu úsměvné, ale rozhodně fungující a vycházející z pradávného učení.
Autorka píše s lehkostí a její poetický až vznosný styl vás okamžitě zaujme a i když nemá strhující tempo, dokáže vás připoutat ke stránkám svým pozoruhodným dějem, který přináší ponaučení, emoce i napětí. Fascinující pro mě bylo téma absolutní absence svobody a volnosti, kterou ženy v této době pociťovaly. Totální porobení rodině, manželovi i společnosti dokáže vyvolat u čtenářů soucit s hrdinkou a zároveň tuto postavu posunuje do odvážných vod, v kterých hledá skulinky a obchvaty, aby dosáhla svého a přitom nevyvolala pobouření či odsouzení.
Autorka skvěle zachytila náturu čínské společnosti, prostředí i historické období, které nám přibližuje hojnými pestrobarevnými popisy. Tato kniha Čínou doslova dýchá. Nahlédnete pod pokličku tradic i života tehdejší doby a budete intenzivně vnímat všechny nuance tohoto cizokrajného světa. Román Lotosový kruh paní Tchan se mi moc líbil, ostatně jako všechny knihy této úžasné autorky, která umí vyprávět, vtisknout příběhům neopakovatelnou atmosféru východní země a nadchnout zajímavým dějem, který vychází ze skutečných událostí.
Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔
Autor: Veronika Es.
Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Jota.