Recenze

Slečny

Tyhle SLEČNY se sklenkou šampaňského v ruce a tančící charleston se vážně povedly. Vydejte se do francouzského městečka Mauléon, naučte se šít espadrilky a poznejte svobodomyslné ženy, jenž se ničeho nezaleknou a jejichž postoj k životu je fascinující i vzrušující.
„Osud není otázka štěstí. Je to otázka volby.“

Název: Slečny

Autor: Anne – Gaëlle Huon

Překlad: Hana Davidová

Nakladatelství: GradaMetafora

Rok vydání: 2021

Počet stran: 304

Patnáctiletá Rose se vydává se svojí sestrou ze Španělska do Francie, aby vydělaly peníze na živobytí pro sebe a svou nemocnou babičku. Nebezpečná cesta přes Pyreneje skončí pro sestru Rose smrtí a ta se ocitá v malém městečku Mauléon sama. Společně s ostatními dívkami je najata jako další z „vlaštovek“ do továrny, kde se šijí espadrilky. Tvrdá práce a nepříjemná událost ji vyvrhne ze společenství ostatních dívek a tak Rose potkává „slečny“. Tři tajemné ženy, jenž se pyšní nespoutaným, svobodomyslným životem v domě plného knih a šampaňského. Colette, Thérèse i Véra ji přijmou mezi sebe a Rose poznává naprosto jiný život, v kterém žena je důležitou součástí nikoli otrokem jak muže, tak i společnosti. Nakreslené návrhy netradičních espadrilek ji tak přihrají do náruče životní výzvu a Rose si konečně užívá vášeň i krásu života, v kterém se najde místo i pro lásku…

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Slečny vás vtáhne do svého rozmanitého děje plného tajemství, bolesti, lásky i naděje. Hřejivý příběh vás pohladí po duši a představí plejádu silných žen, které formovala minulost i dramatické zážitky.

Příběh je vyprávěn ich-formou z pohledu Rose, která ve stáří píše svůj životní osud pro důležitého člověka, jenž prošel jejím životem. S Rose se poznáváte v roce 1923, kdy se vydává na svou cestu za výdělkem, ale to ještě netuší, že tahle cesta bude tou nejdůležitější poutí za poznáním a moudrostí. Rose ve Francii poznává život, o kterém se ji ani nesnilo. Tak rozdílný od toho španělského, obyčejného. Každý nový zážitek ji formuje do jiné Rose – sebevědomé, mladé dámy a její ustrašenost a sklíčenost je ta tam.

„Nedopusť, Palomo, aby tě jeden špatný den přesvědčil, že je špatný celý tvůj život.“
Podrážděně jsem procedila mezi zuby: „To je všechno, co mi zbylo, že jo? Naděje! ,Všechno bude zase v pořádku, Palomo‘, ,To přejde, Palomo‘. To vykládej jiným! Já už mám po krk toho doufat, že zase všechno bude v pořádku! Bez Almy nic není v pořádku! Naprosto nic. A bez Abuely už nemám ani kořeny. Už mě vůbec nikde nikdo nečeká.“
Propukla jsem v pláč. To už nebyla jen úzkost. Udělat jediný krok mi přišlo jako něco nepřekonatelného.
„Naděje, to znamená věřit, že věci budou v pořádku,“ zašeptal. „Znamená to věřit, že věci mají smysl.“

Autorka píše nenáročným, ale přitažlivým stylem, který vás okamžitě vtáhne do svého pestrého děje. Krátké kapitoly rychle ubíhají pod rukama a vy tuto knihu budete mít slupnutou na posezení. Autorka se příliš nenoří do hloubky a mnohé události by jistě zasloužily větší propracovanost, nicméně důležité informace vám budou sázeny ve zběsilém tempu, ve kterém si svůj příděl emocí určitě najdete. Dostatek dějových zvratů i atraktivnost prostředí, v kterém se příběh odehrává, vás obejmou a budou konejšit ve své hřejivé náruči a přítomnost silných ženských postav vás omámí magickým kouzlem.

Atmosféra uvolňujících se mravů, kouzlo svobody, jenž nabízí ženám nové možnosti, i ojedinělé přátelství výjimečných žen, to vše dodává celé knize punc originality, jenž na vás působí vášnivou, vzrušující silou a noří se do vaší čtenářské duše. Každá z žen má za sebou pohnutou minulost, z které čerpá energii pro svůj další krok na cestě životem.

Jsem módou tak trochu nepolíbená, takže slovo espadrilky bylo pro mě cizokrajným pojmem a jsem velmi ráda, že jsem mohla nakouknout do zázemí tvorby těchto interesantních bot, jenž zdobily nejdříve nohy horníků a později i hvězdných celebrit.

Román Slečny poutavou dějovou linii, která chytne za srdce a nadchne svým barvitým vyprávěním. Pokud máte rádi příběhy o odvaze a nezlomné naději silných žen, které chtějí věřit svým snům, pak rozhodně sáhněte po nové knize Slečny z nakladatelství GradaMetafora.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za krásný příběh z Baskicka plný naděje a životní síly děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Slečny pořídit.

Autor: Veronika Es.

ESPADRILKYzdroj fota

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *