Název: Nesmazatelné záznamy
Autor: Edward Snowden
Nakladatelství: Alpress
Rok: 2020
Počet stran: 368
V roce 2013 tehdy devětadvacetiletý Edward Snowden šokoval svět veřejným odhalením, že americká vláda potají buduje systém ke shromažďování dat, jehož výsledkem měl být bezprecedentní způsob masového sledování, který se dokáže vetřít do soukromého života každého člověka na Zemi. Snowden popisuje, jak sám tento systém pomáhal vytvářet a proč porušením mlčenlivosti riskoval svou budoucnost.
℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘
Edward Joseph Snowden (* 21. června 1983) je bývalý zaměstnanec CIA a sub-kontraktor pracující pro Dell na zakázce pro americkou Národní bezpečnostní agenturu (NSA), který do tisku vynesl informace o masivním a do té chvíle před veřejností utajovaném celosvětovém sledování telefonů a elektronické komunikace ze strany bezpečnostních služeb USA. Za tento čin mu v USA hrozí pronásledování a exemplární tresty; v srpnu 2013 obdržel v Rusku status uprchlíka a čerpá dočasný roční azyl, následně prodloužen na tříletý a Snowden nyní hledá trvalý azyl v 21 zemích. Jeho příběh je zachycen v autentickém dokumentu Citizenfour (2014)a ve filmu Snowden (2016).
Život
V roce 2003 vstoupil do americké armády, kde trénoval se speciálními jednotkami.Byl propuštěn po zlomení si obou nohou. Jeho prvním úkolem v práci pro NSA bylo zajištění ochrany tajných zařízení agentury v Marylandu, kam se přestěhoval. Poté pracoval v CIA jako IT specialista a přes nedostatek formálních kvalifikací se díky svým schopnostem vyšplhal po žebříčku organizace. Do roku 2007 získal post s diplomatickou ochranou v Ženevě. Zde podle svých slov pro deník The Guardian viděl, jak funguje americká vláda a jaký má dopad na svět. Rovněž si zde podle svých slov uvědomil, že je součástí mašinérie, která způsobuje více zlého než dobrého. Uvažoval vyjít na veřejnost se svým odhalením dříve, ale počkal, aby se přesvědčil, zda se politika USA změní po zvolení Baracka Obamy.
℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘
„… Uvědomil jsem si, že jsem byl bláhový, když jsem si představoval, že by nejvyšší soud, Kongres nebo prezident (Barack Obama), snažící se distancovat od administrativy prezidenta George Bushe (mladšího) vůbec někdy hnali tajné služby k odpovědnosti, a to kvůli čemukoli. … “
Summa summarum
Nakladatelství Alpress vydalo Snowdenovy memoáry s šitou vazbou, pevnými deskami a přebalem, ze kterého na vás hledí černobílá podobenka autora kniha Edwarda Snowdena.
Začnu koncem: vyvozený závěr ze Snowdenovy monografie by mohl být zároveň varováním pro všechny autority a instituce: „Nikdy nepodceňujte ajťáka!“ 🙂 . Během čtení knihy Nesmazatelné záznamy totiž zjistíte, že Snowden sice neměl žádné „top“ vzdělání v oboru IT, ale měl inteligenci, zvídavost, bezpečnostní prověrku nejvyššího stupně a přístup ke všem myslitelným informacím. Díky této kombinaci příležitosti a osobních vlastností si dal dohromady 2 + 2 a na základě osobních zjištění začal pochybovat jak o demokratických pilířích americké společnosti, tak i o americké mezinárodní politice. V první (zhruba) polovině knihy se nic „moc neděje“, Edward seznamuje čtenáře se svým dětstvím a okolnostmi, které z něj udělali „machra přes PC“. Z jeho dětství se mi líbila historka, jak v „internetovém pravěku“ školák Snowden zdvořile informuje Národní jaderné výzkumné zařízení v Los Alamos, že se mu podařilo hacknout jejich webové stránky. Ti mu následně zavolají zpět a nabídnou mu práci, protože si neuvědomují, že je stále školák… Po 11. září 2001 se rozhodne jít k armádě, odkud musí po zlomeninách obou nohou odejít.
„… Pokud vás to zajímá: Ano, člověk opravdu přistál na Měsíci. Změna klimatu je skutečná … “
Druhá polovina Nesmazatelných záznamů je na čtení atraktivnější, sice autor není „špion“, takže největší akcí je kopírování a vynášení dat „z kanceláře“, nicméně se v této části knihy dozvíme zajímavá fakta např. ohledně vládní korupce USA, přelévání státních peněz do soukromých kapes apod.
Dříve nebo později, každého ze čtenářů napadne Proč to udělal? Proč vyzradil státní tajemství a riskoval svou bezpečnost, kariéru a život? Snowden na obhajobu svého činu argumentuje morálními principy a osobní svobodou každého člověka, ke které patří především soukromí. „Pokud říkáte, že se nebojíte o své soukromí, protože nemáte co skrývat, pak se to neliší od tvrzení, že vám nezáleží na svobodě projevu, protože nemáte co říct.“ Popisuje hrůzu, kterou pociťoval – protože“ věděl, co věděl“ – když se na trhu objevila „inteligentní lednička“. „Byl jsem přesvědčen, že jediným důvodem, proč byla lednice vybavena internetem, byl fakt, aby mohla informovat svého výrobce o používání vlastníky a o všemožných dalších údajích o domácnosti “ . Vzhledem k tomu, že Amazon a další společnosti uvádějí na trh nová a nová/ chytřejší a chytřejší zařízení „smart home“, je toto tvrzení čím dál tím víc „strašidelnější“ a hrozivější… Kniha se mi líbila , je zajímavá a v mnoha ohledech šokující a alarmující. Doporučuji .
Hodnocení: 94 %
Za Nesmazatelné záznamy poskytnuté k recenzi moc děkuji nakladatelství Alpress.
[…] na celou recenzi knihy Nesmazatelné záznamyOdkaz na recenzi knihy Nesmazatelné záznamy (kniha za knihou.cz) Přejít do e-shopu Category: RecenzeOd Miroslava […]
Za mě je Snowden machr a doufám, že se milosti (pardonu) dočká. Jinak ta první část knihy o prehistorii internetu mě také bavila, protože jsem si díky ní vybavil tyto internetové začátky ve svém mládí. Byť jsem mladší než Snowden, do ČR nové technologie dojdou vždy se zpožděním. To co v knize popisoval proto bylo zhruba to, co jsem prožíval také (tedy co do povahy těch zážitků, hacker jsem nebyl).