Příběh spadající do roku 1979 se odehrává v Bruselu na pozadí politického podtónu, ale s obsazením, které vás chytne za srdce. Volnomyšlenkářský novinář společně s autistickou dívkou, jejíž citová investice do okolí je nulová, jsou silnými prvky thrilleru MUŽ BEZ TVÁŘE.
Název: Muž bez tváře
Autor: Peter May
Překlad: Filip Drlík
Nakladatelství: Host
Rok vydání:
Počet stran: 391
Oficiální anotace: Z Velké Británie do Bruselu cestují dva muži: volnomyšlenkářský novinář Neil Bannerman a Kale — profesionální vrah. Bannerman od cesty neočekává nic víc než zdlouhavé politické rešerše, avšak místo toho se ocitne uprostřed tragédie. Jeho hostitele, rovněž žurnalistu, najdou společně s britským ministrem v politikově domě v centru Bruselu, oba mrtvé. Podle všeho se navzájem zastřelili. Novinářova autistická dcera Tania, která se během přestřelky schovávala v šatně, posléze nakreslí mrazivý obrázek, na němž je ještě třetí člověk — muž bez tváře. Neil Bannerman se zničehonic nechtěně zaplete do vyšetřování vraždy.
¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿
Krimi thriller Muž bez tváře vám nabídne politický případ prostoupený vydíráním, korupcí a mamonem i emoční příběh autistické dívky, která se ztrácí ve svém vnitřním světě. Napínavý příběh z pera známého spisovatele severských krimi Petera Maye je tentokrát trochu jiný, ale stěžejní body jeho práce jsou patrné i v tomto vyprávění, které nepsal v roce 1981.
Příběh je vyprávěn er-formou, v které sledujete dvě nejdůležitější linie příběhu. Linie novináře Bannermana, jehož pátrání po pachateli je prošpikováno zákulisními politickými machinacemi, je ošperkována vztahem s autistickou dívkou a její pečovatelkou Sally. Druhá linie je plně v područí vraha. Kaleovi nakouknete do hlavy i jeho bezcitných myšlenek a společně půjdete vykonat zadanou „práci“, jenž navždy změní život několika lidem. Jednou z dalších dějových linek je pak velmi záživná a silná linka autistické dívky Taniy. Poznáte její vnitřní svět, v kterém se nevyzná ani ona sama a nahlédnete pod pokličku soužití s autistickým člověkem.
Bannerman se opět zadíval na kresbu. Dokázal jen stěží uvěřit, že ji vytvořilo jedenáctileté dítě. Zvedl hlavu a zjistil, že ho du Maurier pozoruje. „A kdo je ta postava v popředí?“
Inspektor si povzdechl. „Je příliš hubený na to, aby to byl monsieur Gryffe. A kdyby to byl její otec, nepochybně by zaznamenala jeho plnovous.“
„Takže tam byl někdo třetí.“
„Je to možné.“
„Někdo, kdo nevěděl, že je v domě i dítě?“
Spisovatele Petera Maye známe jako populárního autora severských krimi. Thriller Muž bez tváře vyšel jako jeho třetí vydaná kniha a před novým vydáním text lehce přepracoval. Dílo nese stěžejní prvky jeho práce – podrobné popisy jak protagonistů, tak i prostředí, v kterém se odehrává i dávku postupného budování napětí, jež vás připravuje na finální vyvrcholení. Co jsem vnímala jako přidanou hodnotu, na rozdíl od pozdější jeho práce, bylo zakomponování rozšířené emotivní linky, jež se čtenářům s autistickou dívkou dostává. Tento něžný vztahový propletenec je citovou náloží a hloubkovým ponorem do duše roztříštěného dítěte a dodává celému thrilleru stopy odlehčení a dojetí.
Začátek se rozbíhá v pomalejším tempu, ale rozhodně se nenechte odradit, protože následující sprint vás dovede spletitou cestou spiknutí bezpečně za cílovou pásku. Ačkoli samotné vyšetřování nejde až do takové hloubky, jak jsme u Maye zvyklí, košaté barvité popisy jedou ve stejném grifu, který vás reálně přenese přímo doprostřed vyprávění.
Pro fanoušky skotských krimithrillerů Petera Maye bude Muž bez tváře zřejmě lehkým zklamáním, ale ti z vás, kteří milujete jeho „vedlejší“ pestré charakteristiky a necháte se rádi dojmout, bude čtení lahůdkovým knižním zážitkem.
Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔
Za dojemné a napětím sršící vyprávění děkuji nakladatelství Host, na jejichž stránkách si můžete knihu Muž bez tváře pořídit.
Autor: Veronika Es.