Recenze

Třetí zahrada

Zajímá vás, kdo se ukrývá za autorkou Sarah Parsley a jaký je její román TŘETÍ ZAHRADA? Pojďme se ponořit do romantické knihy, kde se to šlechtici jenom hemží a kde láska i nenávist mají hlavní slovo.

Název: Třetí zahrada

Autor: Sarah Parsley

Nakladatelství: Fortuna Libri

Rok vydání: 2021

Počet stran: 240

Oficiální anotace: Sedmnáctiletá šlechtična Nella se ocitne v klášteře poté, co její otec prohýří rodinný majetek. Po smrti abatyše Jenovéfy, která jí v klášterní zahradě odhalovala krásy a dobro květin a bylinek, Nelle začíná dvouleté období plné utrpení a znásilňování duše i těla. Když se pak nečekaně objeví její otec a odveze ji domů, je přesvědčena, že se její život změní k lepšímu. Její lásku s medikem Sebastianem ukončí sňatek: je proti své vůli provdána za ovdovělého knížete Nikolase Albrechta. Jejich svazek je plný vášně, zrady, nenávisti a nepochopení. Nakonec je sňatek anulován a Nella přesídlí na malý zámeček, kde pozná svobodu a nové přátele a také se vrátí k milované práci v zahradě. Objevuje tajemství výroby parfémů, vonných krémů a přísad do koupele. Mění se v silnou a sebevědomou ženu, kterou obdivuje i její bývalý manžel. Jejich sblížení však stále brání Nikolasovy předsudky a hlavně tajemství, které každý z nich skrývá hluboko v srdci. Autorka dokáže živě vylíčit život na šlechtických sídlech i v měšťanských domácnostech, nevyhýbá se intimním scénám, které dokreslují složitost lidských vztahů i obtížnou nápravu minulých útrap.

ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ

Román Třetí zahrada je z pera české autorky. Také jste překvapeni, jako já? Tato autorka se narodila v Roudnici nad Labem, ale větší část života prožila v zahraničí. Od roku 2010 žije v Austrálii se svým manželem a dcerou a psaní se intenzivně věnuje několik let. U nás ji právě vyšel román, který je protkán láskou, nenávistí, utrpením i vášní.

Příběh je vyprávěn ich-formou z pohledu hlavní hrdinky Nelly. Jejíma očima sledujete životní útrapy i komplikovaný vztah v manželství s Nikolasem a retrospektivně se vracíte do období, které strávila v klášteře. Obě dvě její životní poutě jsou lemovány utrpením i nadějí a prožité události ji mění v odolnou ženu, kterou ale stále dohání temné tajemství. Ale i Nikolas má svoji hluboko skrytou záhadu, kterou stále drží v sobě.

Nikolas Albrecht vyprávěl a já se s každým jeho slovem do něj zamilovávala víc a víc. Chtěla jsem ho obejmout, držet v náruči a hladit tak dlouho, dokud by všechna ta bolest nezmizela.
Po tvářích mi tekly slzy. Nejen kvůli němu, ale i za ty ztracené dva roky, po které jsme nenašli čas a odvahu si promluvit.

Autorka napsala romantický, nenáročný příběh, kde láska, životní útrapy i tajemství hrají stěžejní roli. Jednoduchý styl psaní vás vtáhne do děje, který oplývá pestrostí i nevšedními nápady. Začátek působí trochu roztříštěně a místy nesourodě, jako by autorka chtěla svým čtenářům co nejdříve předestřít všechny stěžejní informace. Ve svém vyprávění tak přeskakuje důležité momenty v životě hrdinky, a i když se o nich okrajově zmíní, nefunkční návaznost je nabíledni. Záchrana pak v podobě šokujících částí, které mají nakopnout celý příběh do vyšších sfér, lehce pokulhává a výsledný efekt vyznívá zbytečně násilně. Naštěstí se s přibývajícími stránkami tento „nešvar“ umírňuje a díky mnoha zvratům dostává příběh svůj stabilní tvar. Román by si určitě zasloužil větší propracovanost, protože děj dokáže zaujmout svoji vystavěnou linkou a autorka má čtivý náběh, který je ale zatím skryt za nedostatky. Uspokojí vás dostatečné množství romantiky a vztahových propletenců, které se ubírají nesnadnou cestou, aby naplno vypukly v závěrečné třetině knihy.

Co se autorce podařilo, bylo podchycení dobové atmosféry. Vyprávění vás přenese do šlechtických sídel, bylinkových zahrad i temného kláštera a vy nemáte problém se ponořit do časů, v kterých intriky, násilí i romantika měly mnohdy dost syrový charakter.

Rozhodně musím vychválit obálku knihy, která vás na první pohled zaujme a přiláká čtenáře ke knize. Barevná kompozice lahodí oku a skryté tajemství obalené v romantickém hávu dává tušit, že by se mohlo jednat o něžný a poutavý příběh.

Pokud máte rádi jednoduché romantické příběhy, v kterých na vás kromě romantiky a tajemství čeká i erotika?, vydejte se s knihou Třetí zahrada do 18. století a poznejte životní osud mladé šlechtičny Nelly.

Hodnocení: ❤ ❤ 💔 🤍 🤍

Za nenáročný román děkuji nakladatelství Fortuna Libri, na jejichž stránkách si můžete knihu Třetí zahrada pořídit.

Autor: Veronika Es.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *