Recenze

Šifra

Nina kdysi utekla sériovému vrahovi a ten se pro ni teď vrací. Podaří se jí přemoct nejen zvráceného vraha, ale i své vnitřní démony? Kniha ŠIFRA je první dílem z nové detektivní série a vypadá to na slušnou jízdu. 😉

Název: Šifra

Autor: Isabella Maldonado

Překlad: Tomáš Bíla

Nakladatelství: Grada Metafora

Rok vydání: 2021

Počet stran: 376

Sedmadvacetiletá Nina Guerrerová je zvláštní agentkou FBI. Má za sebou pohnutou minulost. Když ji bylo šestnáct let, unesl ji sériový vrah a ještě před tím, než se jí podařilo z pasti uniknout, si prošla nelidským utrpením a týráním. Právě tato životní zkušenost ji nakopla k nynějšímu povolání a rozhodně se nedoporučuje zahrávat si s ní. To zjistí i dva mladíci, kteří se jí rozhodnou napadnout a natočit si video. Nina je s nimi hotová raz dva, ale video kdosi umístí na internet a z Niny je v tu ránu miláček davu. Jenomže netuší, že video vidí i její známý z minulosti. Je odhodlaný potrestat tu, která mu kdysi unikla. Spáchá další brutální zločin na mladé dívce a díky internetu zapojí do své zvrácené hry široké obecenstvo. Jeho hádanky mu dají jméno Šifra a najít budoucí oběť pomocí slovních hříček a přesmyček dostane na starost tým FBI, v kterém nemůže chybět Nina, ale i psychoanalytik Jeffrey Waden. I jeho pronásledují stíny minulosti. Závod s časem, v kterém smrt číhá tak blízko, může začít…

√ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √

Detektivka Šifra je prvním dílem ze série Nina Guerrera a rozhodně tato krimi řada nezačíná špatně. 😉 Zběsilý hon za mistrem Šifrou je plný napětí, zvráceností i důmyslných hádanek. Připravte se na zrychlené tempo, v kterém se vám nebude dostávat dech.

Příběh je vyprávěn er-formou, v které sledujete dvě dějové linie. První se týká Niny a vy se stáváte nezbytnou součástí vyšetřování i vnitřního rozpoložení této agentky FBI. Hon za vrahem se přiostřuje a ve spletitém soukolí máte dostatek času poznat i ostatní protagonisty vyšetřování, včetně nerudného Wadena. Druhá linie se věnuje vrahovi. Poznáte tak jeho nejniternější pocity i zvrácené vzrušení ze zabíjení a hlavně posedlost Ninou, která ho stále neopouští.
Obě dvě linky se vracejí sporadickými zmínkami do minulosti, aby odhalily celou pravdu i spouštěče událostí, které jim změnily život.

Nina otupěle vzala do ruky list, který ji Ingersoll podal. Papír se jí lehce chvěl v ruce, když očima přelétala po řádcích, o kterých věděla, že jsou určené jí.
Okamžitě se přenesla zpátky do minulosti, do té dusivé tmy vzadu v dodávce, kde bezmocně ležela s ústy přelepenými lepicí páskou, která potlačovala její zoufalý křik o pomoc.
Bylo jí jasné, že ji oba nadřízení bedlivě sledují, a tak se snažila ty hrozné myšlenky vytěsnit a vypravila ze sebe jedinou otázku, na které záleželo.
„Chytli ho včera v noci?“
„Ne, nezadrželi žádného podezřelého,“ řekl Conner. „A nemají žádné stopy.“
Tohoto okamžiku se děsila celé roky. Roky se snažila sebe samu přesvědčit, že ten netvor je po smrti, ale teď už si nemohla nic nalhávat. Pronikl z jejích nočních můr zpátky do skutečného života.

Autorka Isabella Maldonado v reálném životě sama nosila odznak a pistoli a na knize je to poznat. Důmyslné vyšetřování sledujete krok za krokem a spisovatelka nic nevynechala. Největší pozornosti se dostává polemikám, profilování zločince i rozhovorům mezi vyšetřovateli. Mravenčí práci dokázala popsat záživným stylem a díky dějovým zvratům a překvapivým zápletkám drží čtenářovu pozornost neustále ve střehu. Hned na začátku nastavila zrychlené tempo, které si s mírnými odbočkami dokázala udržet až do konce. Právě mírná rozvleklost uprostřed knihy lehce umírňuje nastavenou laťku a myslím, že kdyby se autorka stále nevracela k některým dokola opakujícím se událostem, její laťka by se nezachvěla ani v burácejícím se větru. Nicméně tento detektivní thriller je natolik záživný a čtivý, že se nenecháte odradit a dále zůstáváte součástí strhujícího příběhu.

Do hlavní role autorka obsadila silnou ženu, bez bázně a hany, která má pro strach uděláno. Jak už je poslední dobou u spisovatelů zvykem, musí mít hrdinka ponurou minulost, která čtenáře dostatečně šokuje a ani tato hlavní postava není výjimkou. Autorka ji nadělila pořádný ranec traumatického dětství a posílila tak ještě více její současnou houževnatost, která je čtenářům sympatická.

Ačkoli by se mohlo zdát, že „profláknutím“ vraha přicházíte o pořádnou dávku napětí ze samotného odhalení, není tomu tak. Několik trumfů si autorka nechala v klobouku a ty vám postupně vytahuje na světlo a rozhodně dokáže překvapivě šokovat.

Mně se Šifra líbila a určitě si nenechám ujít ani další díl, který pro nás nakladatelství Metafora nachystalo hned na příští rok a pokud i vy máte rádi dostatek napětí, zvrácené šílenosti padouchů a mravenčí práci profilování, pak určitě sáhněte po této detektivce.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za strhující jízdu šíleným světem zvrhlíka děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Šifra pořídit.

Autor: Veronika Es.

Ukázku najdete zde, na stránkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] dílech a ty si rozhodně nenechám ujít. Vám mohu doporučit začít pěkně od začátku Šifrou, aby vám nic neuteklo z osobního života Niny a pokračovat Hadíma očima (vychází 12. 4. […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *