Recenze

Hadí oči

Další skvělá jízda agentky FBI v strhující detektivce HADÍ OČI. Bestiální zločiny sériového vraha až příliš připomínají starou legendou o Lloroně – prokleté, naříkající ženě, která chodí po světě jako duch a hledá svoje mrtvé děti… A teď si to nepřečtěte, že? 😉

Název: Hadí oči
Autor: Isabella Maldonado
Překlad: Jiří Chodil
Nakladatelství: Grada Metafora
Rok vydání: 2022
Počet stran: 384

Smrt celé rodiny ve spánku je sama o sobě nepředstavitelnou tragédií. Speciální agentka FBI Nina Guerrerová a tým profilovačů FBI, k nimž patří, však mají prověřit možnost, že celá záležitost je ještě o poznání děsivější. Existuje snad pojítko mezi touto událostí a případem trojnásobné vraždy, který se odehrál o čtyři roky dříve a 3 000 kilometrů dál? Nejhorší obavy se záhy potvrdí, když detektivové narazí na stopu sériového vraha natolik zákeřného, že jeho bestiální zločiny procházejí bez povšimnutí skoro 30 let. Nina navíc brutální zločin vnímá v osobní rovině: s každým místem činu v ní znovu rezonuje děsivý příběh o Lloroně, prokleté ženě z mexických legend, jež byla příčinou nejedné noční můry jejího dětství v sirotčinci. Lidské zlo poznala Nina lépe než kdo jiný, ale krvavá hra se tentokrát odehrává podle záhadného schématu, je znepokojivá, matoucí a plná neznámých. Na cestě po stopách ukazujících nečekaným směrem se Nina ocitá mnohem blíž vlastní nepoznané minulosti, než by jí bylo milé. Čas se krátí, a zatímco se zužuje okruh podezřelých, dávné události se kuriózní shodou náhod střetnou s přítomností a donutí Ninu k nejvyšší myslitelné oběti.

ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ

Krimi thriller Hadí oči je druhým dílem ze série Nina Guerrera a jak už předchozí počin předpověděl, jedna se o velmi výživnou sérii. Autorka nejen že udržela svoji vysoce nastavenou laťku, ale dokonce ji ještě o pár centimetrů posunula dál. Vražedné tempo nastavené hned od začátku vykazuje všechny známky kvalitní detektivky a tak o napětí, překvapivé zvraty ani bestiální vraždy nebude nouze.

Příběh je vyprávěn er-formou, v které sledujete práci vyšetřovatelů v čele s hlavní hrdinkou série Ninou Guerrerovou. Metodické pátrání vás vezme přímo do středu FBI a vy se opět setkáváte se starými známými – Kentem, Wadem, Breckovou a šéfíkem Buxtonem. Kromě této linie vám autorka nabídne ještě další, která jde ve stopách samotného vraha, ale těchto náhledů je minimum. Vaše role v tomto dějství je jasná a vy se stáváte součástí vyšetřovacího týmu, kde se nemusíte bát, že vás nechají na holičkách. Tady si navzájem kryjí záda a žádné levárny se nekonají.

„No, máme čtyři roky na to, abychom to vyřešili,“ pokrčila Becková rameny.
Kent založil ruce v bok. „To nemusí být bohužel pravda. Subjekt měl přísný časový rámec, ale teď se všechno změnilo, do hry jsme vstoupili my a on se může snažit všemu přizpůsobit. Může se pokusit udělat další krok dřív, jen aby nás vyvedl z míry nebo získal zpět ztracený pocit, že on je tím, kdo to všechno řídí,“ řekl. „Sečteno a podtrženo, právě teď bude nejméně předvídatelný… a nejnebezpečnější.“

Autorka má neuvěřitelný šmrnc a cit pro napětí. Hned od začátku buduje nejen svoji propracovanou dějovou osu, ale i vaši zvědavost a nepoleví až do úplného závěru, který je vyšponován na maximum a ozdoben emotivní složkou. Zkrátka a dobře, připravte si kapesníky, protože autorka zahraje na vaši citlivou strunu a dojetí je takřka jisté. Vysokorychlostní tempo příběhu udržuje dostatek překvapivých zvratů, které s vámi zacloumají a nutí vás číst bez přestávky až do úplného vyčerpání.

„Podíval jsem se mu do očí. Měl je úplně studené a prázdné. Jako bych se díval do očí hadovi.“

Velkou devízou této spisovatelky jsou, kromě důmyslně vystavěné dějové osy, její atraktivní postavy, které se stávají osamocenými solitéry, jež se ale dokáží sjednotit ve fungující celek a vyvolat ve čtenáři dojem pospolitosti i rodinného zázemí. Největší pozornost na sebe samozřejmě strhává Nina, jejíž životní osud i peripetie jsou plejádou tragických událostí i dramatických situací a autorka s citem ovládá její osobní život umně zakomponovat do případu a tím ještě více zvýšit vaši zvědavost.

Trochu mně scházela více rozvinutá romantická složka, která se ocitá stále v počátcích vývoje a tak se ani v tomto díle nedočkáme žádné velké love story. Pouze letmé náznaky dávají čtenářům šanci, že by se jim mohlo blýskat na lepší – romantické časy už v dalších dílech a ty si rozhodně nenechám ujít. Vám mohu doporučit začít pěkně od začátku Šifrou, aby vám nic neuteklo z osobního života Niny a pokračovat Hadíma očima (vychází 12. 4. 2022), protože takhle série je vysoce návyková a už teď se řadí mezi mé oblíbence. 🙂

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za další skvělý případ Niny Guerrerové děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Hadí oči pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *