Recenze

Půl žlutého slunce

Nigerijská separatistická republika Biafra si za svůj znak zvolila vycházející slunce. Co se však stane, když slunce zapadne dřív, než stihne vyjít nad obzor? Román PŮL ŽLUTÉHO SLUNCE vás vezme na historickou návštěvu Nigérie a představí vám pozoruhodné osudy pěti výjimečných postav, jejichž život byl spjat právě s tímto temným obdobím.

Název: Půl žlutého slunce
Autor: Chimamanda Ngozi Adichieová
Překlad: Vladimír Klíma
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2021
Počet stran: 504

Šedesátá léta minulého století byla pro Nigérii bouřlivým obdobím plným krve — po vojenském převratu došlo k etnickému pogromu a následné občanské válce, která si vyžádala miliony obětí. Právě do této historicky zásadní doby zasazuje Chimamanda Ngozi Adichieová příběh pěti pozoruhodných postav. Dospívající chlapec Ugwu, původem z chudé vesnice, nastupuje do služby k docentu matematiky Odenigbovi. Olanna po studiích sociologie utíká z nablýskaného světa svých bohatých rodičů mezi revolucionářské intelektuály. Její sestra Kainene naopak částečně přebírá otcovu firmu a seznamuje se s plachým britským spisovatelem Richardem. Republika Biafra, s níž jsou všichni nějakým způsobem spojeni, se však zmítá v neustálém ohrožení, a když se situace v zemi vyostřuje, musí si každý z nich vybrat, jestli je pro něj nejdůležitější rodina, politika, nebo láska.

ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ

Kniha Půl žlutého slunce je pozoruhodným vyprávěním, které zaujme nejednoho náročného čtenáře historických románů. Tuto knihu nebudete mít přečtenou za pár hodin a dokonce ani za pár dnů. Jímavé osudy knižních hrdinů na pozadí nigerijské války vás upoutají a vy si toto nevšední dílo budete po kouskách dávkovat a snažit se vstřebat všechny barevné odstíny románu.

Příběh je vyprávěn er-formou, v které jdete ve stopách pěti hlavních hrdinů. Každý z nich pochází z odlišného společenského prostředí a vy tak nasáváte temnou atmosféru Nigérie konce šedesátých let rozdílným viděním. Právě tyto patrné odlišnosti a vyjádření emocí jsou hnací silou románu, který si nedal za úkol seznámit své čtenáře s hrůzami války, ale jeho předností jsou pocity a vnímání.

Richard článek vyhodil. Děsilo ho, že v noci dobře spí, že ho stále uklidňuje vůně pomerančovníků a tyrkysová setrvačnost moře. I to, že má cit.
„Jdu dál. Život se nemění,“ řekl Kainene. „Měl bych reagovat, měl by se měnit.“
„Nemůžeš si v duchu napsat scénář a potom nutit sám sebe, abys podle něho postupoval. Musíš se nechat být, Richarde,“ odvětila tiše.
Ale on se nedokázal nechat být. Nevěřil, že i ti ostatní, kteří zažili masakry, mají stále stejný život.

Hutný příběh rozmanitých osudů hlavních protagonistů je zasazen do období nigerijské občanské války. Na pozadí těchto událostí autorka stvořila životní příběhy několika naprosto rozdílných postav, které tento válečný konflikt postavil před osudová rozhodnutí. Ať už nevěra, vymanění se z mateřských pout či hledání svého Já – s příchodem války jsou tyto problémy viděny v odlišném světle a teprve v konfliktní situaci čtenář poznává ryzí, ničím nechráněný, charakter postav.

Autorka píše rozvláčným stylem se spoustou vedlejších odboček, které jsou ale velmi důležité, protože dokreslují celkovou atmosféru afrického kontinentu i mentalitu místních obyvatel. Pozvolné tempo i jemný odstín psané formy vám nedovolí „prosvištět“ knihou v rekordním čase, ba naopak vás donutí zpomalit čas a pozastavit se nad některými silnými tématy knihy.

Román Půl žlutého slunce se bude líbit náročným čtenářům, kteří dokáží ocenit košatou formu vyprávění i jeho drobné nuance, jež jsou doprovázeny pestrobarevnou škálou pocitů.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za velmi zvláštní přesto výjimečný příběh z Nigérie děkuji nakladatelství Host, na jejichž stránkách si můžete knihu Půl žlutého slunce pořídit.

Autor: Veronika Es.

Ukázku z knihy najdete zde, na stránkách nakladatelství Host.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *