Recenze

Kde se les dotýká hvězd

Poutavý a dojemný román KDE SE LES DOTÝKÁ HVĚZD vás nadchne a okouzlí svým pohnutým příběhem o síle lidskosti, lásky i odvahy. Úchvatný román o záhadném dítěti, které naučí dva dospělé, co to znamená věřit a milovat.

Název: Kde se les dotýká hvězd
Autor: Glendy Vanderahová
Překlad: Tomáš Bíla
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2022
Počet stran: 360

Po smrti matky a boji s vlastní nemocí se ornitoložka Joanna vrací ke svému výzkumnému projektu. Snaží se sama sobě dokázat, že všechny útrapy překonala, a od rána do večera zkoumá hnízdění ptáků ve venkovské oblasti v Illinois. Jednoho dne ale Joanninu zažitou rutinu naruší záhadná dívka, která se bosá a potlučená zjeví na prahu jejího domu. Dívka si říká Ursa a tvrdí, že přišla ze vzdálené galaxie, aby žila mezi lidmi, dokud se nestane svědkem pěti zázraků. Joanna se obává, že dítě uteklo z domova, a tak váhavě souhlasí, aby na čas zůstalo u ní. Zamýšlí mezitím zjistit, odkud Ursa je a zda se tam může bezpečně vrátit. Při řešení této záhady se s prosbou o pomoc obrátí na souseda, samotářského a uzavřeného Gabriela Nashe. Ale s každým dalším dnem, který Jo a Gabe s Ursou tráví, nezodpovězených otázek přibývá a podezření sílí. Jak to, že malá holka nejen čte, ale i chápe Shakespeara? Proč se kolem ní najednou dějí dobré věci? A proč už se na web věnovaný pohřešovaným dětem dvojice dospělých nedívá tak často jako ze začátku? Ačkoli trojlístek propojuje neuvěřitelně silné pouto, všichni vědí, že konec léta s sebou přinese těžká rozhodnutí. Než se Ursa dočká posledního zázraku, vynoří se z minulosti bolestná tajemství – a osudy všech tří přátel budou ve hvězdách.

♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣

Román Kde se les dotýká hvězd přinese do vašeho čtenářského srdce lásku, klid a dojetí. Příběh o hledání mezilidských pout v životě, o kráse i jedinečné bezelstnosti vás nadchne a zahraje na vaši křehkou strunu emocí.

Příběh je vyprávěn er-formou, v které sledujete dění kolem Joanny a její malé návštěvnice. Tajemství, které tuto malou dívenku obklopuje, je na hraně magického realismu a detektivní záležitosti. Od samého začátku si nemůžete být jisti, kam tohle nadprůměrně inteligentní děvčátko vlastně patří. S dětskou bezelstností a trochou důvtipu staví rozbořené emoční mosty mezi lidmi a přináší jim radost a lásku. Díky této záhadě jste drženi po celou dobu v šachu, kde zvědavost hraje hlavní roli a cestu ven z tohoto zamotaného hlavolamu zná jenom sama autorka.

„Jak mám bejt rozumná, když pořád dělám to, co po mně chce nějaká mimozemšťanka?“
Zasmušilý výraz, který měl od chvíle, co vykoukl z okna, konečně vystřídal náznak úsměvu.
„Možná tomu nebudeš věřit,“ řekla, „ale než se tady ukázala ta holka z hvězd, byla jsem hodně rozumná. Možná až otravně rozumná.“

Autorka píše čtivě a s emočním přesahem. Nenápadně na svých stránkách rozjíždí zdánlivě obyčejný příběh ornitoložky Joanny, do kterého zakomponuje nalezence Ursu. Jenomže nic není takové, jak se na první moment může zdát a postupem času se před vámi otevře hvězdný svět utkaný z křehkých vláken žití a mezilidských vztahů, které jsou poznamenány osobním peklem a nyní to konečně vypadá, že jim na cestu svítí ta nejzářivější ze všech šťastných hvězd na nebi. Něžné a dojemné vyprávění o strastech života i nikdy nekončící naději je umocněno zvýšeným přísunem pestrých dialogů, jež v sobě nesou citovou hloubku a životní pravdu.

„Skoro každá rodina je nějak pošahaná,“ namítla. „Záleží jenom na tom, kolik je v ní lásky.“

Příběh je naplněn myšlenkovým přesahem i pravdivými moudry, s kterými budete mít tendenci se ztotožňovat, a některé z nich se vám natolik vetknou do srdce, že vás přimějí polemizovat o životě i „nesmrtelnosti chrousta“. Sympatické obsazení je už jenom pomyslnou třešničkou na dortu, který vás zasytí lahodnou duševní manou.

Román Kde se les dotýká hvězd je citlivým vyprávěním, které vás od první stránky upoutá svým lidským příběhem o síle lásky, odvahy i víry v lepší život. Líbit se bude všem nadšeným čtenářům, kteří se rádi nechají dojmout citlivým vyprávěním.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za mimořádně laskavý a citlivý příběh děkuji nakladatelství Jota, na jejichž stránkách si můžete knihu Kde se les dotýká hvězd pořídit.

Autor: Veronika Es.

Ukázku z knihy najdete zde, na stránkách nakladatelství Jota.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *