Recenze

Poslední dny v Berlíně

Zajímá vás, jak se žilo v Berlíně přímo pod svícnem nacistické líhně? Nebo snad v Rusku pod bedlivým dozorem nemilosrdného tyrana? Vydejte se společně s Jurijem do nelehkých válečných časů v románu POSLEDNÍ DNY V BERLÍNĚ a poznejte pokřivenou morálku, svědomí, nenávist i odvahu v historickém příběhu o lásce, válce a přežití.

Název: Poslední dny v Berlíně
Autor: Paloma Sánchez-Garnica
Překlad: Jiří Pešek
Nakladatelství: Euromedia Group Ikar
Rok vydání: 2023
Počet stran: 584

Když Jurij Santacruz přihlížel jmenování Adolfa Hitlera kancléřem, nemohl tušit, jak moc se jeho život v Berlíně změní. Do města dorazil o několik měsíců dříve, když s částí rodiny uprchl z Petrohradu, kde je dusila revoluce, po níž jim všechno sebrali. Jurij byl navíc připraven o matku a mladšího bratra, kterým ruské úřady nedovolily opustit zemi. V Berlíně ho smysl pro spravedlnost přiměje k tomu, aby se zastal mladého komunisty, kterého napadla skupinka patřící k Hitlerovým úderným oddílům. Toho dne také potká svou velkou lásku Claudii. Jeho život nabere nečekaný směr a to, co bylo dříve jeho hlavní prioritou – najít matku a bratra –, nahradí naléhavější úkol: zůstat naživu.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Poutavý román Poslední dny v Berlíně je emotivním vyprávěním, v kterém se spojují děsivé hrůzy utlačovatelů i komplikovaný vztah ojedinělé lásky. Tančí společně zběsilý rej smrti i jemný valčík štěstí a vypovídají čtenářům strastiplný příběh bolesti i naděje. Silná dějová linie i množství mimořádných událostí dodávají knize svižné tempo a dějepisné souvislosti posunující román do vod atraktivity, vás nadchnou svojí historickou výpovědí.

Příběh je vyprávěn er-formou a sleduje dění kolem hlavní postavy Jurije. Jako dítě zažil zvěrstva ruského diktátora a jako dospělý se opět potýká s dalším tyranem, který roku 1933 nenápadně roztahuje své nenechavé pařáty po celé Evropě. Žije v Berlíně, ale pouze dočasně, než se mu podaří dostat do Ruska, aby našel svoji matku a bratra, kterým bylo kdysi znemožněno odejít. Na to, jak byl celý žhavý najít svoji rodinu, nyní až tolik nespěchá. Seznamuje se se svojí sousedkou Claudií a přitažlivost je to vzájemná. Jenomže Claudie pochází z významné nacistické rodiny a nijak se netají svojí nákloností k führerovi. Jurij je rozpolcen morálně i emočně a propukající válka vnáší do jeho života smrt, zkázu, boj o holý život, ale i naději a nová setkání.

„Jejich podstata je stejná, Axele. Oba režimy spoléhají na teror, aby si udržely moc, každý po svém, ale se stejným výsledkem, statisíci nevinných obětí, které měly tu smůlu, že žily na špatném místě v nelítostné době. I když s tebou souhlasím, že v dohledné budoucnosti se bude s každým z nich zacházet rozdílně.“

¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤

„Aby bylo jasno, Juriji. Nikdo tě nikdy nebude milovat tak jako já. Může se zamilovat, ale nikdy nebude cítit to, co k tobě cítím já.“
„Nemůžu tě mít,“ namítl útrpně. „Patříš jinému muži. Žiješ v opačném světě než já. My dva nemámě nic společného, jsme jako den a noc.“
„Den a noc se vzájemně doplňují, jeden bez druhého nemůže existovat. Copak to nechápeš? Potřebuju tě, a ani ty se ode mě nedokážeš odpoutat. Nikdy.“

Autorka napsala velmi silný a poutavý příběh, který se vám zadře pod kůži svojí intenzivní výpovědí. V jeho středu stojí obyčejní lidé, kteří mají své chyby, na které nejsou hrdi, ale i odvahu udělat se svým vnitřním strachem krok kupředu. Tento morální rozkol doprovází postavy tohoto emotivního vyprávění jako stín a mnohdy jim udává směr jejich životní cesty. Román oplývající silnými osobnostmi, s kterými budete intenzivně prožívat každou jejich emoci i sebenepatrné šlápnutí vedle, je velmi výživným a návykovým čtením a jeho děj bude ve vás vyvolávat pestrobarevný obraz emocí.

Hlavní dějová osa je postavena na historických momentech souvisejících s daným obdobím. Autorka svůj příběh propojuje s historií, ale nezahlcuje tokem dějin svoji osu vyprávění. Dostane se vám tak letmého náhledu do minulosti, jež vám osvěží paměť, připomene nejdůležitější okamžiky dění jako např. Křišťálovou noc, Katyňský masakr či ruský hladomor a vtáhne vás atraktivní rukou do chodu dějin. Autorka nahlíží na historii v celkovém kontextu. Snaží se nikomu nestranit a vy tak vnímáte obě odvrácené tváře války i místních obyvatel. Jejich morální apatii, zaslepenost, nadšení i víru ve svého vůdce, ale i odpor, který je zavádí na hranici smrti.

Autorčin čtivý styl psaní i přesně nastavený poměr rozvětvených popisů, historie i komplikovaných vztahů přispívá k co nejintenzivnějšímu zážitku, který ve vás zanechá nesmazatelné stopy. Román Poslední dny v Berlíně se mi moc líbil a tuším, že ještě několik následujících dnů bude neoddělitelnou součástí mých myšlenek. Filmově vyprávěný příběh mě nadchnul, odrovnal i emočně rozložil, a pokud máte rádi silné příběhy, které se odehrávají v nelehkých a krutých časech ovšem s paprskem světla milosrdenství a lidské lásky, tady určitě nesáhnete vedle.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za krásné, dojemné a velmi silné čtení děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Poslední dny v Berlíně můžete pořídit na stránkách knihkupectví Luxor.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *