Recenze

Sejdeme se pod jmelím

Romantický příběh na vás čeká v knize SEJDEME SE POD JMELÍM, a pokud máte rádi nenáročné oddechovky s trochu pozvolnějším tempem a rozprostřené do široka, tady byste mohli být spokojeni. Navštivte starý anglický hrad a zjistěte, jak dopadne nečekané setkání pod jmelím…

Název: Sejdeme se pod jmelím
Autor: Jenny Bayliss
Překlad: Dana Chodilová
Nakladatelství: Albatrosmedia Baronet
Rok vydání: 2023
Počet stran: 400

Elinor Noelová, zvaná Nory, vede v Londýně malý antikvariát a je se svou nenáročnou existencí spokojena. Nikdy ji neokouzlil extravagantní životní styl jejích spolužáků z privilegované soukromé školy Braddon-Hartmead, kterou navštěvovala jako stipendistka. Přes všechny rozdíly si s nimi však vybudovala pevné pouto, přetrvávající i po letech. Dva spolužáci, kteří se chystají vzít, nyní dokonce pozvali celou partu na týdenní oslavu před svatbou na hradě nedaleko bývalé školy. Nory ale netuší, že se na anglickém venkově kromě přátel setká i s dalším starým známým, nyní hlavním hradním zahradníkem. Zatímco s ním během předsvatebních dní tráví víc a víc času, zjišťuje, že se do svého dětského „úhlavního nepřítele“ po uši zamilovala.

ℜ  ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ

Román Sejdeme se pod jmelím je nenáročným čtením, které v sobě ukrývá romantiku, střídmou zápletku a malebné prostředí starého anglického hradu. Pokud nevyhledáváte vášnivé příběhy plné akcí a vzrušujícího náboje, ale raději se noříte do lehkého romantického čtení, tady jste na správné stopě.

Příběh je vyprávěn er-formou a po celou dobu sleduje jako stín postavu Nory. Ta se po dlouhých letech vrací na místo svého dospívání, kde se právě odehrává svatba její přítelkyně, a starý anglický hrad vyvolává mnoho vzpomínek i stíny minulosti, které jsou až příliš skutečné. Její nepřítel z dětství a nyní místní zahradník ale už není tím protivným klukem, nýbrž velmi zajímavým mužem, jehož charisma se dostává i pod slupku Nory.

Elinor zaplavil vřelý pocit. „Tys se mnou chtěl usínat?“
„Ano,“ potvrdil a posadil se na postel vedle ní. „Rád bych vedle tebe usnul a zase se vedle tebe probudil.“ Elinor se natáhla a políbila ho. Bylo to asi to nejhezčí, co jí kdy jaký muž řekl.
„Za co to bylo?“ zjišťoval.
„Za to, že jsi v opravdovém životě lepší než v mých fantaziích.“
„A jaký jsem byl v těch fantaziích?“
„Dokonalý.“
Vzal ji tvář do dlaní a políbil ji. „Ty úplně otřásáš mým světem, Nory Noelová.“

Čtivé a nenáročné vyprávění vás přivítá v okouzlující Anglii na starém hradě, který je snad přímo stvořený pro lásku a autorka toho využila v plné míře. Svůj příběh nastavila množstvím vedlejším odboček a nepodstatných informací, čímž ho nafoukla do větších rozměrů a tempo získalo poklidný charakter, kde nejvíce vyniká právě okouzlující anglické prostředí. Občas sice v příběhu zavane svěží vítr, ale daleko raději jede ve svých zajetých kolejích, kde se nikam nespěchá a jeho cestující si plnými doušky mohou užívat krásy okolní přírody. Jenomže i malebné prostředí se jednou trochu zají a na řadu tak přichází romantická linka, která kopíruje poklidnou cestu a vede čtenáře příběhem bez větších výkyvů.

Ačkoliv má kniha krásnou vánoční obálku a název jasně slibuje příběh ovoněný vanilkou, skořicí a jehličím, té pravé vánoční atmosféry se tak úplně nedočkáte (až na malé výjimky). Za to vás ale může nadchnout prostředí starého hradu, včetně jeho zahradníka 😉 , nebo přidružená témata jako např. rozdílnost společenských vrstev či otázka LGBT, které autorka do svého příběhu vetkla.

Román Sejdeme se pod jmelím mě až tolik neoslnil. Rozvláčný styl vyprávění ani romantická linka mě úplně nepřesvědčila, za to jsem si ale užila atmosféru anglického hradu a lehké nahlédnutí do aristokratických kruhů, v kterých je bohatství stabilní součástí všedního dne. Pokud máte rádi nenáročné romance, v kterých se na vás nechystají žádné kulišárny, a příběh jede v jasně vytyčené cestě ke svému cíli, tady byste mohli být spokojeni.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 🤍 🤍

Za oddechovku s příměsí anglického kouzla děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Sejdeme se pod jmelím pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *