Recenze

Nevlastní dítě

Za sychravého dne zmizí tříletá Millie. Rozjíždí se nezastavitelný vlak událostí, v kterých se ozývají stopy minulosti, milosrdné lži i rodinná tajemství, která měla zůstat navždy skrytá… Psychologický román NEVLASTNÍ DÍTĚ dokáže zaujmout skvěle vystavěnou zápletkou, která se před vámi odhalí až na samém konci.
Každého tajemství budeš jednou litovat…

Název: Nevlastní dítě
Autor: Nicole Trope
Překlad: Martin Urban
Nakladatelství: Euromedia Group Kalibr
Rok vydání: 2023
Počet stran: 224

Telefonát, kterého se děsí každá matka. Po cestě domů z obchodu mi zazvoní telefon. Volá mi nevlastní dcera Shelby, která zrovna hlídá mou tříletou Millie, a hystericky křičí, že se moje holčička ztratila. Do pátrání se zapojí policie a rychle se ukáže, že Shelby něco skrývá. Do toho mi přijde anonymní zpráva, že můj manžel není ten, za koho se vydává. Vlastní rodina mi najednou připadá cizí. Každý má nějaké tajemství – dokonce i já. Nikdo neví, proč jsem se vrátila pozdě z obchodu, a já proto cítím ohromnou vinu. Jakmile pravda vyjde najevo a všechny naše lži se odhalí, bude už na záchranu Millie pozdě?

¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿

Román Nevlastní dítě je psychologickým lehkým thrillerem, v kterém je všechno jinak, než se na první pohled zdá. Každý z protagonistů má svoje tajemství, s kterým nechce vyjít na světlo a tak kličkují, schovávají se za lžemi a hledají viníka všude jinde, jenom ne u sebe. Velmi záživný a propracovaný psychothriller, u kterého do poslední chvíle nebudete vědět, na čem jste.

Příběh je vyprávěn ve třech obrazech, které spolu úzce souvisejí. Shelby je dvanáctiletá holka, která měla hlídat malou sestru Millie, než se vrátí z nákupu její máma Leslie, ale Millie ji uteče. Rozjíždí se pátrání po ztracené holčičce a blízká rodina zažívá strach i obavu ze svých tajemství. Leslie nás provede druhým dějovým obrazem a společně budete vnímat stísněnou hrůzu ze zmizení dcery i nejasností, které se začínají kolem ní rojit. Další postavou se stává Ruth, o které čtenář netuší kam ji zařadit ani jakou má roli v příběhu, ale postupem času, jak se tato žena otevírá, se začnou objevovat šokující informace.

Kiera není taková, za jakou ji Shelby považovala. Zdá se, že nikdo jiný taky ne. Všichni svou skutečnou povahu skrývají. A pravá povaha vyplave na povrch, když se něco pokazí. Shelby přemýšlí, kým je ona sama, kým je doopravdy. Je dobrým člověkem, který všem řekne, co se stalo, anebo zlým, který také každému řekne, jak to bylo? Která Shelby je ta správná, když obě jsou v zásadě stejné?

Autorka hned od začátku vnáší nepropustnou mlhu do svého příběhu, která zahaluje každou jednotlivou postavu. Pozvolna a s patřičnou dávkou zvědavosti uvolňuje stavidla a odkrývá čtenářům šokující pravdu v celé své obnaženosti. Nenápadný začátek, do kterého vstupujete s obavou a možná i lehkým rozčarováním se postupně mění na svižnou a napětím protkanou jízdu, z které nechcete a vlastně ani nemůžete vystoupit. Vaše zvědavost je napnutá na maximum, a pokud jste si mysleli, že vidíte pravdu dřív, než se vyjeví, možná budete velmi překvapeni. Nic není tak, jak se zdá…

Celkem útlá kniha, v které se ale děje velká porce událostí. Autorka píše úspornou formou psaní, v které vyniká hlavní dějová zápletka a ta je skvěle propracovaná. Každá z postav (jedná se spíše o komornější ražení) má svoji nepřehlédnutelnou roli a jejich výkon zasluhuje potlesk. Vrstvy lží se u někoho pomalu odlupují a u někoho se silou strhávají až na dřeň. Finální překvapení vás jistě nemine a zamíchá tak vaším přesvědčením o nevyvratitelné domněnce. Nenene, tady je nakonec všechno úplně jinak. 😉

Ačkoliv bych knihu Nevlastní dítě úplně nenazvala thrillerem, rozhodně jí nemůžu upřít nálepku psychologického románu s prvky napětí na hranici thrilleru. 😀 Já byla spokojená a hodně překvapená celým vyústěním. Čtivý styl i nenáročná forma psaní vás ženou dopředu dějem plným šokující pravdy, utajovaných lží a děsivých tajemství. Dejte si slušnou porci napětí a ponořte se do záživného čtení, od kterého se vám bude horko těžko odcházet.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za velmi překvapivé a napětím prošpikované čtení děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Nevlastní dítě můžete pořídit na stránkách knihkupectví Luxor.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *