Recenze

Neviditelný svět

Lze se někdy smířit s proměnou vašeho blízkého člověka, kterému Alzheimerova choroba zpřeházela paměť a místy ji nenávratně smazala? Čtrnáctileté Adě se otec mění před očima a její dospívání také není zrovna procházka růžovou zahradou. Navíc to vypadá, že otec skrývá tajemnou minulost, která se nyní hlásí o své slovo. Jemný příběh o vztazích, úskalích paměti i hledání pravdy vám nabídne román NEVIDITELNÝ SVĚT. Velmi zajímavý knižní počin.

Název: Neviditelný svět
Autor: Liz Mooreová
Překlad: Petruše Klůfová
Nakladatelství: Albatrosmedia XYZ
Rok vydání: 2017
Počet stran: 440

Malá Ada vyrůstá v 80. letech v Bostonu se svým otcem Davidem, který je ředitelem počítačové laboratoře. Podivínský, výstřední a osamělý génius David vychovává i vzdělává svou dceru sám a denně ji bere s sebou do zaměstnání, kde se plachá Ada seznamuje se světem virtuální reality a programování přirozeného jazyka. Souběžně s tím, jak laboratoř získává věhlas, vynořují se znepokojivé otázky stran Davidovy minulosti. Když navíc Davidova mysl a paměť začínají selhávat, ujímá se Ady jeho kolegyně a Ada sama začne pátrat po otcových tajemstvích.

¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿

Román Neviditelný svět je citlivým a melancholicky laděným příběhem dospívající Ady, které osud položit do cesty pořádnou nálož překážek. Honba za tajemstvím svého otce dodává vyprávění prvek napětí, který společně s počítačovým prostředím obaluje příběh do atraktivního kabátku a zvyšuje tak jeho tempo.

Příběh je vyprávěn er-formou, v které sledujete dění kolem hlavní postavy příběhu – Ady. Společně se ocitnete v osmdesátých letech v Bostonu, kde se stáváte součástí jejího komplikovaného dětství a seznamujete se s ostatními postavami příběhu. Od cca třetiny knihy na chvilku skočíte do roku 2009 a poznáváte dospělou Adu, v které stále zůstalo dostatek radostných i bolestných vzpomínek. Další dějovou linii obstarává minulost jejího otce Davida, s kterým se vydáte do 20. a 30. let. Největší pozornosti se dostává dětství Ady, ostatní linie pouze doplňují hlavní proud, ale jsou důležitou součástí, bez které by vám utekly důležité indicie.

„Taky je možné,“ pokračoval David, „že jednoho dne se o mně dozvíš věci, které se těžko chápou. Podle mě si tím projde každé dítě. Potíž je v tom, že s tebou nebudu – možná duševně, možná už ani fyzicky -, abych ti to vysvětlil, abych ti pomohl se zorientovat. A proto mi musíš věřit, že ať jsem udělal cokoliv, bylo to jen z touhy zajistit nám dvěma lepší život. Všechno jsem dělal v našem nejlepším zájmu. Rozumíš mi, Ado?“

Dle anotace jsem očekávala mysteriózní drama plné složitých počítačových šifer a virtuálního světa, ale místo toho se mi do rukou dostal melancholicky laděný příběh čtrnáctileté Ady. Dívka, která si prochází nešťastným obdobím svého života, v kterém se musí smířit s pomalým odchodem svého otce i se zmateným dospíváním, vás okouzlí svojí jedinečností a křehkostí.

Dostanete se do společnosti IT machrů a virtuální reality, což pro mě osobně nebylo úplně komfortním prostředím, ale autorka naštěstí do popředí vysunula osobní příběh Ady a tak toto počítačové klima se stalo pouze nezbytným, ale zajímavým doplňkem. Konec knihy se nese v duchu lehkého sci-fi, ale je s citem zakomponované do celého křehkého příběhu.

Autorka dokáže čtenáře vtáhnout do svého příběhu i zaujmout vystavěnou zápletkou. Důležitou složkou v celém příběhu jsou vztahové propletence, ať už v rodinném zázemí či se svými nejbližšími. Adino hledání nejvýstižnějšího postoje ke svému okolí je naplněno zmatkem i poskládanými drobnými radostmi. Rozvláčnější začátek vás nijak výrazně neuchvátí, ale s každou přečtenou stránkou se noříte stále víc do životního osudu Ady, který vás nakonec velmi mile překvapí svojí naléhavostí a silou.

Pokud máte rádi pozvolné tempo příběhu, v kterém na vás čeká dostatek překvapení i emočního ladění, pak směle sáhněte po románu Neviditelný svět. Možná i u vás zavládne pocit neočekávaného údivu z této zajímavé knihy.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za velmi zajímavý životní příběh dívky Ady děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Neviditelný svět pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *