Recenze

Aristokrat

Pojďte nahlédnout do karlovarského podsvětí a odhalit vraha podivných vražd společně se sympatickým novinářem Sašou a jeho svéráznou přítelkyní policistkou Andreou v krimi thrilleru ARISTOKRAT. Čeká vás zběsilá jízda plná napětí a vyšponovaných zápletek.

Název: Aristokrat
Autor: Antonín Mazáč
Nakladatelství: Grada Cosmopolis
Rok vydání: 2021
Počet stran: 352

Uprostřed Karlových Varů je nalezeno torzo těla zabalené v igelitu a označené podivným symbolem – písmenem A v trojcípé hvězdě a kruhu. Případu se ujímá ambiciózní policistka Andrea Šimečková se svým vyšetřovacím týmem a postupně odhalují závoj nejasností, za nímž se skrývá dávno zaniklá ázerbájdžánská organizace s tajemným názvem Aristokratiya. Ale zmizeli její členové opravdu ze světa? Má být znak na mrtvole varováním, nebo výzvou k obnovení její činnosti? Andree je kromě kolegů k ruce i její přítel Alexandr Kraus, novinář a bývalý policista. Ten po počátečních pochybách pomáhá synovi své bývalé přítelkyně nalézt odpovědi na to, kam zmizel jeho nejlepší kamarád. Hledat začnou v ázerbájdžánské restauraci. Náhoda? Vyšetřování jede na plné obrátky. Reakce lidí, kterých se to dotýká, na sebe nenechají dlouho čekat a přinášejí s sebou jak odpovědi, tak i stínového protihráče, jenž je schopen kvůli své ochraně volit i ta nejkrajnější řešení…

§ § § § § § § § § § § § § § § § § § § § §

Krimi thriller Aristokrat je druhým dílem ze série Alexandr Kraus, a ačkoli se ke mně první díl nedostal, vypadá to na slibnou sérii. Dostatek napětí i propracovaná zápletka vám zvedne hladinu vaší zvědavosti a vy s nedočkavostí budete obracet stránku za stránkou.

Příběh je vyprávěn er-formou, v které sledujete pátrání po neznámém vrahovi a společně s hlavními hrdiny – Sašou a Andreou odkrýváte indicie komplikovaného případu. Další dějovou linku, jež vám bude dělat společnost, obstarává samotný vrah. Budete svědky jeho šílených polemik a na skok se také vrátíte do jeho dětství.

„Sašo…“ Andrea se na chvíli odmlčela, čímž dodala hlasu Luďka Žitného na hlasitosti. „No nic. Zdržím se. Máme trup a nemáme jméno. Potřebuju se trochu zorientovat ve výpovědích a projet pohřešované lidi.“
Saša si přehodil telefon na druhé ucho. „Máte trup? Slyšel jsem dobře?“
„Jo. Žádné ruce, žádné nohy, žádná hlava. Někdo se zatraceně snažil, abychom nepoznali, o koho jde. A přesto ho označkoval, takže chtěl, aby se našel.“

Autor Antonín Mazáč se snažil českým čtenářům ukázat nový impulz v moři českého krimi thrilleru a myslím, že je na dobré cestě. 😉 Jeho styl je lehce neuspořádaný, zato čtivý a energický. Začátek se rozjíždí v mírně zmatečném módu a čtenáři chvíli trvá, než si poskládá všechny dostupné informace. Autor velmi často utíká od hlavní dějové linky k nepodstatným informacím a zbytečně tak zahlcuje svoji stěžejní myšlenku „omáčkou“, která se rozlévá ve čtenářově mysli a zaplňuje ji nadbytečnými sděleními. Naštěstí dochází ještě před polovinou knihy k zásadnímu obratu, kdy si vše sedne do správných polic a přihrádek, jako by autor nabral nový dech či možná mocné povzbuzovadlo 😉 , a příběh se vydává na velmi atraktivní jízdu plnou překvapení, napětí a zběsilého honu za podivným pachatelem.

Příběhu se nedá upřít tah na „bránu“ a vysokorychlostní tempo (v druhé polovině knihy), které je prošpikováno dějovými zvraty a nečekanými zápletkami, které neustále posouvají vyprávění vpřed. Celý příběh má proměnlivou tendenci. Zmatený, nezáživný začátek vystřídá naprosto skvělý prostředek, v kterém vyprávění funguje jako hladce namazaný stroj a konec se potácí v lehkém afektu à la za každou cenu co nejvíc šokovat a vydolovat z příběhu poslední zbytky nečekaných zvratů.

Antonín Mazáč má našlápnuto na velmi záživnou sérii, která udělá radost všem čtenářům, co mají rádi rychlý spád, napětí, propracovanou zápletku i dostatečné množství vyšponovaných zvratů. Právě pro ně je krimi thriller Aristokrat tím pravým „ořechovým“ knižním zážitkem.

Hodnocení: Viděla bych to na 3 a ¾, ale jelikož se jedná o českého autora, tak ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍. 😉

Za výživný příběh plný napětí děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Aristokrat pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *