Recenze

Zimní voják

Zimní krajina na východní frontě je svědkem nejen nelítostných hrůz 1. světové války, ale i milostného vzplanutí Lucia a Margarete. V bezútěšné době k sobě nacházejí cestu dva lidé, kterým není lhostejný osud jednoho ZIMNÍHO VOJÁKA.

Název: Zimní voják

Autor: Daniel Mason

Nakladatelství: Jota

Rok vydání: 2019

Počet stran: 320

Lucius studuje třetím rokem svou vysněnou medicínu, když do jeho života vpadne 1. světová válka. Jeho vlivná matka mu snaživě najde teplé místečko v Univerzitní nemocnici, ale Lucia láká „řezničina“ na frontě. Nechá se odvelet do jedné z mnoha polních nemocnic, ale nic nevypadá tak úžasně jak si to Lucius vysnil. Místo zařízené nemocnice ho přivítá zrekvírovaný kostel v Karpatech a jediná zdravotní sestra Margarete. Právě ona ho učí prvním praktickým lékařským dovednostem, které je v bezpečné Vídni neučili a postupem času se mezi nimi vytváří pouto, které pomalu přerůstá v křehkou lásku.

Jeho pacienty se stávají zranění vojáci – fyzicky, ale i psychicky strádající muži, kteří vykazují známky nervového zhroucení. Amputace, tyfus, střelné rány, to vše je na denním pořádku za bedlivého dohlížení místních spolubydlících – krys a vší. Jednoho dne jim v třeskutém mrazu přivezou vojáka, který nekomunikuje a jediným pojítkem se světem jsou jeho kresby. Pro Lucia je to medicínská výzva. Snaží se tohoto zimního vojáka zachránit, ale ne vždy všechny vykonané činy jsou důsledkem nesobeckého jednání. Jedno polaskané Luciovo ego a životy všech se rázem změní…

♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣

Kniha ZIMNÍ VOJÁK rozhodně není žádné pohodové, lehké čtivo. V první půlce knihy se budete prokousávat popisy politického dění v Evropě a lékařského života mladého medika. Musím přiznat, že jsem se na začátku musela do čtení trochu nutit, ale jenom trochu ;-), protože čím víc stránek máte přečtených, tím víc se vám Lucius i se svým příběhem dostává pod kůži a tím méně dostáváte chuť knihu odložit. A pokud vydržíte až do konce, čeká vás sladká odměna ve formě jedinečně pojatého prozaického románu o lásce a válce, o chamtivosti i odpuštění.

Autor knihy Daniel Mason je lékař a kromě jiného strávil rok výzkumem malárie na thajsko-myanmarském pomezí. Jeho lékařské vzdělání dává tušit, že moc dobře ví, o čem píše. V Zimním vojákovi se snažil zpřístupnit četbu všem svým čtenářům a celkem se mu to i podařilo, ale přeci jenom zdravotníkům bude kniha o něco bližší, třeba i zajímavými lékařskými popisy, kdy medicína byla ještě plenkové nedochůdče. Některá léčení byla opravdu prapodivná,

„Dr. Muck z Essenu vymyslel metodu, kdy se do hrdla vojáků, kteří ztratili řeč, spouští kovová kulička; pocit dušení vyvolá následně dávení, dávení přejde ve zvuky a zvuky potom ve slova.

„Ti muži jsou pak vyléčení?“ zeptal se Lucius. Brosz zvedl ukazováček a poznamenal: „Pozor, odkdy je naším cílem léčit je? Náš úkol přece zní: vrátit je na frontu.“

nebo medicínskými vtípky, které nemusí úplně všichni pochopit, ale mě osobně ohromně bavili :-).

Krisztina požádala oboje rodiče, aby je nechali o samotě, a vyměnila si vědoucí pohled s matkou, když odcházela z místnosti. Jakmile se dveře zavřely, naklonila se k Luciovi a řekla mu, že bude muset počkat do svatební noci. Chvíli nechápal. Zastřihala spiklenecky obočím. Že by nějaký nervový tik? A ke všemu bilaterální? Musculus occipitofrontalis? Ne…ale… ach, už pochopil!

Co se autorovi opravdu skvěle podařilo, je vykreslení syrového prostředí celé války. Budou se kolem vás prohánět husaři na koních i kozáci se svými ostře nabroušenými šavlemi. Poznáte vojenský život ze všech jeho stran, seznámíte se s drsností vyšších šarží i s nelehkým osudem řadových vojáků – „mužů, jenž patří císaři“. Díky tomu vás atmosféra 1. světové války zcela pohltí a je opravdovou lahůdkou pro všechny fajnšmekry této válečné vřavy.

Ačkoli by se mohlo zdát, že romantický příběh je v této knize na úkor válečného dění trochu upozaděn – hlavně tedy v první polovině knihy, druhá jeho část už probíhá v duchu emočního příběhu a splňuje vše, co od románu očekáváte.

Pokud máte rádi příběhy o lásce, o zkouškách charakteru i o křehkosti lidské duše, je román Zimní voják pro vás tou pravou volbou. Vydejte se po stopách napínavého, emočně laděného příběhu z východní fronty.

Hodnocení: 87 %

 

Děkuji nakladatelství Jota za recenzní výtisk, který mě uchvátil svou jedinečnou atmosférou i romantickým příběhem.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *