Recenze

Co se ti stalo?

Existují miliony lidí, kteří prožili traumatické zážitky a do dalších let si odnesli úzkosti, deprese či PTS. Ovšem na druhou stranu mohou „tito přeživší“ během času vidět, že hluboko v prožitém a následně odžitém v traumatu dřímá příležitost „tzv. vyrůst“ skrz trauma – autoři knihy s názvem Co se ti stalo? mluví tzv. o posttraumatické moudrosti. Pojďme se podívat na to, jakým způsobem reaguje mozek na trauma, proč je pro lidi požehnáním neuroplasticita mozku. Proč jsou v dnešní době lidé mnohem křehčí, zranitelnější a jakou roli v tom hraje roztříštění lidské komunity.

Název: Co se ti stalo? 

Autor: Oprah Winfrey, Bruce D. Perry

Nakladatelství: Portál

Rok: 2023

Počet stran: 304

Oficiální anotace

Řekli jste si někdy: „Co jsem to udělal?“ nebo „Proč jsem své chování neudržela na uzdě?“ Ostatní mohli nad vaším chováním uvažovat a říkat si, co je asi tak na vás špatného. Když přemýšlíme o svých pocitech, nemáme daleko k sebeobviňování nebo z toho, co děláme, udělat jakýsi podivný standard. Během hluboce osobních rozhovorů Oprah Winfrey s odborníkem na lidský mozek a trauma Brucem Perrym se otázka: „Co je na tobě špatného?“ proměnila v: „Co se ti stalo?“. Oprah Winfrey otevírá příběhy ze své minulosti, traumatické zkušenosti a nepřízeň osudu, a Bruce Perry nabízí poznatky o traumatu, psychické odolnosti a uzdravení z odborného pohledu. Kniha je plná příběhů, spojují se v ní prožitky známé americké moderátorky s tím, co zažily děti, s nimiž pracoval doktor Perry.
Knihu ocení zájemci o téma traumatu, resilience a uzdravení, psychologové.

℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘

 

Oprah Gail Winfrey je americká moderátorka, herečka a vydavatelka časopisu, která uváděla televizní pořad Oprah show. Je mnohonásobnou držitelkou ceny Emmy a byla nominována na Oscara. Je považována za nejbohatší Afroameričanku 20. století a největší afroamerickou filantropku všech dob. (Foto: zdroj)

 

Bruce D. Perry je americký psychiatr, v současnosti vedoucí pracovník Akademie dětských traumat v Houstonu v Texasu a profesor psychiatrie a behaviorálních věd na Feinberg School of Medicine v Chicagu. (Foto: zdroj)

Summa summarum

Kniha napsaná formou rozhovoru mezi americkou hvězdnou moderátorkou Oprah Winfrey, která zpovídala i „Harryho a Megan“ a mezinárodně uznávaným psychiatrem/ neurovědcem Dr. Perrym v nakladatelství Portál vychází v kvalitní šité vazbě, s tvrdými deskami s přebalem.

Obsah knihy je rozdělen do deseti samostatných kapitol:

1 Pochopit svět

2  Hledání rovnováhy

3 Jak nás měli rádi

4 Spektrum traumatu

5 Spojování souvislostí 

6 Od zvládání k uzdravení

7 Posttraumatická moudrost

8 Náš mozek, naše předsudky, naše systémy

9 Vztahový hlad v moderním světě

10 Co teď potřebujeme

Pokud se zajímáte o problematiku traumatu profesně, či potřebujete znalosti kvůli vlastním zraněním tato kniha rozhodně patří do vaší knihovny a skvěle doplní publikaci s názvem Co nás nezabije…, na kterou taktéž najdete na našem blogu recenzi. Psycholog či zvídavý laik zde najde sice informace, které pro ně nebudou překvapující, ale na druhé straně se dozví mnoho užitečných fakt z praxe Dr. Perryho, které usnadňují práci terapeutů i samotných traumatizovaných jedinců. Dr. Perry nešetří kazuistikami, závěry, ke kterým dospěl na svých pracovních cestách.

„… Lidé mají pocit, že mohou před malými dětmi sprostě nadávat, chovat se násilnicky. Matky měly pocit, že dítě je moc malé, aby si toto chování pamatovalo, přitom je to přesně naopak. Čím jste mladší, tím víc vnímáte svoje emoční klima. …“

Dr. Perry se věnuje práci s dětmi, proto svou knihu zaměřil zejména na ně. V knize mj, krásně vysvětluje dětské reakce při vyrovnávání se s traumatem. S Oprah rozebírá mj. i traumatizaci vzniklou chudobou či častým stěhováním. Díky tomu, že je kniha psaná formou rozhovoru doktora s laikem velice hezky se čte, předložený text není přehnaně odborný, tudíž je skvěly čitelný. Knihu doporučuji ❤.

UKÁZKY Z KNIHY

Fotografía de enfoque superficial de flores de clavel púrpura

 

Hodnocení:  ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za další skvělou knihu věnovanou traumatu děkuji ❤ nakladatelství Portál ❤.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *