Recenze

Poslední léto, kdy jsme byli kluci

Román POSLEDNÍ LÉTO, KDY JSME BYLI KLUCI je příběhem o síle rodiny a přátelství, o prvních láskách a drahocenných posledních dnech dospívání. Laskavé, bolestné i dojemné vyprávění, které se vám dostane pod kůži a zahraje na vaše emoce.

Název: Poslední léto, kdy jsme byli kluci
Autor: Bill Rivers
Překlad: Luboš Trávníček
Nakladatelství: Euromedia Group Ikar
Rok vydání: 2023
Počet stran: 272

Píše se léto roku 1968 a Jackův nejstarší bratr Pete oslaví zanedlouho své osmnácté narozeniny, po nichž může být povolán do války ve Vietnamu. Jack náhodou zaslechne čísi poznámku, že slavní muži k odvodu nemusí, a ve své mladistvé naivitě tomu bezvýhradně uvěří. Vymyslí skvělý plán, jak bratra zachránit – udělá z něj hrdinu. Když je však jejich domov ohrožen chamtivými developery a vystaven dalším nevídaným nebezpečím, nejde už jen o záchranu Petea, ale celého města.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Poutavý román Poslední léto, kdy jsme byli kluci je příběhem o chlapci, který dospívá v bouřlivých šedesátých letech na americkém venkově. Jeho prázdniny jsou naplněny dětskými hrami a bezstarostností, ale také temným stínem války ve Vietnamu a záchranou toho, co je mu drahé.

Příběh je vyprávěn ich-formou z pohledu hlavní postavy Jacka a jeho vidění světa očima třináctiletého kluka dává románu ojedinělý styl a pohled na probíhající události. Se svými dvěma bratry Petem a Willem i bratrancem Frankiem tráví prázdniny na osamoceném venkově, který ke klučičím hrám přímo vybízí, ale tohle léto bude všechno jinak. Na mladého Kennedyho spáchali atentát, povolávací rozkaz pro mladé muže do Vietnamu je už možná na cestě a Jack touží zachránit bratra, domov a rozhodně nechce, aby se najednou vše změnilo. Tohle rušné léto má ale jiné plány.

Už se chystám projít síťovými dveřmi, ale znovu mě zastaví mámin hlas. Je ostrý jako jeden z těch nožů.
„Johne Thomasi.“
Otočím se. „Ano, paní?“ Sukně se jí třepotá kolem kolen a ona stále drží ruce na bocích.
„Za žádnou cenu neudělej nic, co by v někom vzbudilo pocit, že jeho život je pro tebe bezvýznamný, rozumíš?“
„Ano, paní…“
„To je to nejhorší, co můžeš druhýmu provést.“
„Horší než zabití?“
„Je to jako zabití,“ odpoví máma. „Zabití duše. Neudělej to.“
„Neudělám.“

Autor píše rozprostřeným stylem, v kterém se kromě hlavní dějové osy zaměřuje i na popisy všeho, co kolem sebe vidí, cítí a tuší. Nejvíce se tato forma objevuje v první polovině knihy a tak trochu sráží tempo příběhu. Příběhu, který vás pozvolna vtahuje do svého děje a nenápadně něžnou rukou zkoumá, kam až ho k sobě pustíte. Na samém začátku jsem byla přesvědčená, že tentokrát jsem sáhla vedle, ale v polovině knihy jsem najednou zjistila, aniž bych to citelně vnímala, že stojím uprostřed kamenného domu u Jabloňové říčky obklopená kluky, s kterými mě baví být, snít, hrát si i žít. A tuze se mi v této společnosti líbilo.

Mohlo by se zdát, že se jedná „pouze“ o příběh několika kluků na prahu dospělosti, ale vážný a přemýšlivý podtón rezonující strachem, radostí i očekáváním, nese příběh směrem, který se vám dostane pod kůži a tam jemně rezonuje společně s přemýšlivým odkazem, který vám nabídne. Studnicí moudrosti a pravdivých citátů se stává hlavně Jackova máma, která dostává nepatrné množství prostoru, a přesto svými životními bonmoty dokáže okamžitě zaujmout a zacílit na vaše pocity. A emoce, ty nakonec také propuknou… celou dobu se připravují na své vyvrcholení, které na závěr opravdu přichází a dokáže čtenáře smést bouřlivou vlnou.

Autor skvěle pracuje s atmosférou celého příběhu. Dokáže přesně vystihnout časové údobí roku 1968, pod kterým cítíte strašáka z blížícího se odvodu amerických kluků do Vietnamské války i rozhraní dětského světa s blížícím se nástupem dospělé odpovědnosti. Mně se nakonec román Poslední léto, kdy jsme byli kluci moc líbil. Musíte si k němu chvíli hledat cestu, ale odměna je sladká, trochu bolavá a hlavně chutná po dětství, životních změnách a emocích. Pokud máte rádi nevšední vyprávění, které vám nabídne dostatek témat k přemýšlení a odvypráví příběh jednoho rušného léta a kluků na prahu dospělosti, pak se směle vrhněte do čtení a užijte si ho stejně jako já.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za dojemné i bolestné vyprávění z amerického venkova děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Poslední léto, kdy jsme byli kluci můžete pořídit na stránkách knihkupectví Luxor.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *