Recenze

Dceřin úděl

Nepřízní osudu se jejich rodina rozpadla a viktoriánský Londýn umí být velmi zrádný. Dokážou si sestry navzdory vše překážkám vybudovat nový život? Historický román DCEŘIN ÚDĚL je nenáročnou oddechovkou, v jehož společnosti vám bude velmi příjemně.

Název: Dceřin úděl
Autor: Rosie Goodwin
Překlad: Ingeborg Fialová
Nakladatelství: Euromedia Group Ikar
Rok vydání: 2023
Počet stran: 328

Emerald žije se svými rodiči a mladší sestrou Abigail privilegovaným životem v honosném domě Astley House. Jednoho dne však jejich otec zmizí a rodina se ocitne v obrovských dluzích. Dívky jsou spolu s matkou nuceny vydat se na milost a nemilost Emeraldinu strýci, který je jen neochotně nechá bydlet na své farmě. V zoufalé snaze najít si práci, opustí Emerald venkov a odjede do Londýna, aby se stala společnicí vzdálené příbuzné. Vzpurná Abigail se nehodlá snížit k podřadným činnostem na farmě. Uteče proto také do města, ale brzy se dostane do problémů. Podaří se dívkám najít ztracené štěstí a stmelit rodinu zase dohromady?

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Dceřin úděl je nenáročnou oddechovkou, která umí zacílit na všechny milovníky historických příběhů, viktoriánského Londýna i nových životních začátků. Maličko romantiky, maličko zášti a velká porce komplikovaných osudů, které zavedou naše hrdinky do náruče chudoby, neřesti i lásky.

Příběh vyprávěný er-formou má hned několik dějových linek, které se spolu nenásilně proplétají a odvíjejí životní příběh matky a jejich dvou dcer. Nejvíce prostoru se dostává sestrám Emmy a Abi a jejich osud je nabitý událostmi až po okraj. Obě dvě se ze společenských výšin ocitnou na dně a najít sílu i víru v lepší život každá uchopí odlišným způsobem. Obě dvě odjíždějí do Londýna, kde se ve víru velkoměsta snaží přežít a najít si svůj kousek štěstí.

„Neumím vařit ani uklízet,“ natahovala Abigail.
„Tak se to holt naučíme. I kdyby s námi Hetty šla, nemůžeme nechat všechno na ni,“ vložila se do hovoru Emmy – praktická jako vždy. „Nakonec, budeme mít střechu nad hlavou. Kolik bezďáků ji nemá a co by za ni dali.“ Emmy litovala především zaměstnance. Jak to zvládnou, když budou muset odejít?
„Bezďáků!“ otřásla se Dorcas. „Co je to za výrazy? Ještě jsme se ani nepřestěhovaly a ty už mluvíš jako nádeník!“
Potlačila vzlyk, chytla si sukně do rukou a vyrazila ke schodům. Obě děvčata za matkou hleděla s otevřenými ústy. Asi je opravdu čekají těžké časy.

Autorka vypráví svůj příběh velmi poutavě a živě. Nenáročná dějová osa, jejíž vývoj snadno odhadnete, v sobě ukrývá dostatek zvratů a zápletek, které pevně drží při sobě. Nese v sobě zabudované téma obnovy rozpadlé rodiny a nových lepších začátků a i když nemusíte souhlasit se všemi skutky knižních postav a některé se vám budou zajídat a s některými budete hodně nesouhlasit, tahle autorka ví, jak čtenáře zaujmout.

Hlavní zápletka nepřichází s ničím novým a vlastně bych řekla, že je až moc jednoduchá, ale čtivý styl vyprávění, ojedinělé prostředí viktoriánské Anglie i spletité osudy vás baví a dokonce i pohádkové přeměny hlavních postav v lepší osoby vás uvedou do stavu pohody a příjemného rozpoložení.

Román Dceřin úděl je druhým dílem ze série Drahé kameny a předchozí počin Zimní slib mě naprosto okouzlil. Tentokrát je mé nadšení trochu umírněnější, ale pokud máte rádi nenáročné oddechovky, které dýchají dobovou atmosférou, poutavým vyprávěním a spletitými životními osudy, tahle kniha se vám bude zamlouvat.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za další krásný příběh z mé oblíbené viktoriánské Anglie děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Dceřin úděl pořídíte na stránkách knihkupectví Luxor.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *