Recenze

Smrt u Zavěšený skály

Další skvělý psychothriller vyslalo do světa nakladatelství Katto a jedná se o novou knihu Gregga Dunnetta s názvem SMRT U ZAVĚŠENÝ SKÁLY. Příběh je opět vyprávěn očima malého chlapce a vám se bude tajit dech. Tohle se stát nemělo, vážně ne…

Název: Smrt u Zavěšený skály

Autor: Gregg Dunnett

Nakladatelství: Katto

Překlad: Jakub Kapras

Rok vydání: 2020

Počet stran: 360

Jessemu je dvanáct let, když se přistěhuje se svoji matkou do Anglie. Žili v Austrálii, ale po tragické smrti otce se rozhodli začít nový život na jiném místě. Vlastní kemp, o který se starají, ale nejdůležitější je jeho poloha. Nachází se u moře, které omývají vlny jako dělané k surfování a Jesse surfování miluje. V moři na prkně nachází své dva nejlepší kamarády – Johna a Darrena. Spolu objeví soukromou pláž, kterou si nazvou u Zavěšený skály a jejich tajný slib, že se nikdo nesmí o tomto místě dozvědět, odstartuje události, které naberou nebezpečný rozměr.

Natálie je mladá psycholožka, které se právě zhroutil život. Její manžel odjede na víkend a už se nikdy nevrátí. Všichni ho považují za mrtvého a Natálie se pomalu vzpamatovává z šoku. Uplyne osm let, když se jí osud opět připomene jedním telefonátem. Našla se peněženka jejího manžela, ale úplně na jiném místě, než se předpokládalo. Natálie se rozhodne pátrat na vlastní pěst a zjistit pravdu o smrti svého manžela. I kdyby byla sebevíc děsivá…

¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ 

Psychothriller Smrt u Zavěšený skály vás opět dostane svou vystavěnou zápletkou, kde nic není takové, jak by se mohlo na první pohled zdát. Specifický neotřelý prvek tohoto autora – vyprávění příběhu očima malého chlapce – vás nadchne svou formou a vtáhne do výjimečného příběhu plného nebezpečných psychologických hrátek.

Příběh je vyprávěn ve dvou dějových linkách, které se ke konci protnou, aby vyjevily temné tajemství nečekaných rozměrů. První dějovou linii obstarává chlapec Jesse, je vyprávěna ich-formou a vtáhne vás do pocitů chlapce, který vnímá dění kolem sebe rozporuplným pohledem. Jednou nohou je ještě v dětství, ale druhou už našlapuje do dospělého světa, v kterém se nikdo s ničím nepárá. Druhá dějová linie je vyprávěna er-formou a sleduje pátrání Natálie po svém muži, při čemž odkrývá nejen její seznámení s manželem, ale i životní omyly.

Hned na začátku knihy vás autor hodí do děsivé události, při které přijde otec Jesseho o život, po té už sledujete pozvolné vyprávění, které ve vás zanechává pocit nevinného příběhu dospívajícího chlapce. Postupem času autor přidává na síle a to, co dokáže udělat se závěrečnou pasáží je hotové peklo. Celý doposud vystavěný děj obrátí vzhůru nohama a před vámi se rozprostře detailně promyšlený záměr, který vás šokuje a odzbrojí.

Gregg Dunnett je milovníkem moře a surfování a tuto zálibu přenáší do svých knih natolik bravurně, že dostanete chuť popadnout prkno, sjet si obří vlnu a nechat se unášet silou burácející vodní masy. Jeho popisy prostředí obklopené mořem a surfováním patří mezi to nejlepší, co se vám od knihy dostane a spolu s vystavěným dějem, který má tajemnou atmosféru, očekáváte sled událostí, jež slibují vzrušující nebezpečí a napětí.

Byly dny, kdy žádné nešly, moře se vzdouvalo špatným směrem nebo bylo zrovna málo vody. Nebo dny, kdy nás moře děsilo, vlny sem hnala nějaká blízká bouře a vody bylo naopak moc. Taky byly dny, kdy byly vlny slabota a my odcházeli zklamaní. Ale to bylo málokdy. Zcela výjimečně. Většinou byl point u Zavěšený skály kurevsky dobrej. A jen a jen náš.

A tak jsme si v tom našem soukromém ráji několik let takhle surfovali a baštili humry na másle a grilované ryby. A říkám vám: Kdyby nám to vydrželo, mohli jsme všichni tři normálně vyrůst a stát se obyčejnými, slušnými lidmi. No jo, kdyby… Slyšíš, Johne? Jenže to bys to nesměl všechno posrat.

Od autora Gregga Dunnetta jsem četla už jeho předchozí knihu Smrtící útes a musím říct, že se mi líbila o fous víc. Bylo to větší psycho a celé vyústění vás doslova semlelo, ale i tato kniha nese jeho nezaměnitelné stopy, které vás připoutají ke stránkám a nenechají vydechnout. Autor svým čtenářům zamotal hlavu takovým způsobem, že musel napsat ještě doslov, v kterém vysvětluje některé události. Pro mě celkem zbytečně, myslím, že napsal vše tak, jak mělo být a já s tím rozhodně problém neměla.

Pokud si chcete přečíst neotřelý psychothriller, pak určitě sáhněte po knize Smrt u Zavěšený skály, budete spokojeni.

Hodnocení: 94 %

Za další neuvěřitelnou jízdu plnou nebezpečí a napětí děkuji nakladatelství Katto, na jejichž stránkách si můžete knihu Smrt u Zavěšený skály pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *