Neotřelý psychothriller vyprávěný očima jedenáctiletého Billyho je parádní jízda plná bouřlivého vlnobití a nebezpečné hry, která vás vtáhne pod hladinu. Z hlubin se vynoříte až po poslední přečtené stránce a pak už jenom zkonstatujete – no páni… Nová kniha SMRTÍCÍ ÚTES z nakladatelství Katto je vážně vražedné čtivo a jen tak mimochodem – zapomeňte na záchranný kruh, tady není radno věřit vůbec nikomu.
Název: Smrtící útes
Autor: Gregg Dunnett
Nakladatelství: Katto
Rok vydání: 2020
Počet stran: 406
Jedenáctiletý Billy žije s tátou na ostrově Lornea v domku na útesu. Není jako většina jeho vrstevníků, zajímá se o vědeckou činnost a jeho nejnovějším projektem je studování migrace krabů poustevníků. Na to, že žije u vody a tento přírodní živel je jeho každodenní součástí, do moře zásadně nechodí. Má strach. Když se na ostrově ztratí mladá turistka, Billy to pojme jako svůj další vědecký úkol – vypátrat vraha. Policie zatím nic moc nedělá a Billy už má v hledáčku možného pachatele. Podaří se mu usvědčit místního podivína nebo je nakonec všechno úplně jinak? Věci, které měly zůstat utajeny, vyplouvají na povrch a bouřlivé vlny emocí i následných činů smetou pod hladinu všechny skutečnosti i Billyho dosavadní život.
„Houpej se lodičko
Až zajde sluníčko
Utopím své děti
Nebudou věděti“
Kniha Smrtící útes je skvěle propracovaný psychologický thriller, který dělá čest tomuto literárnímu žánru. Po dlouhé době se mi dostalo od knihy přesně to, co čtenář od psychothrillerů očekává. To, co začíná jako příjemně plynoucí příběh, se postupem času mění ve zběsilou jízdu plnou nečekaných zvratů i rozuzlení a nervy drásajícího napětí, které vás žene rychlým tempem ke svému konci.
Celý příběh je z větší části vyprávěn pohledem jedenáctiletého Billyho a i použitý psaný jazyk se nese ve stejném duchu. Už to je na knize jedinečné, a ačkoli jsem měla trochu obavy z toho, že mě čeká „dětská“ slovní zásoba, není tomu tak. Autor i překladatel si pohrál se slovy bravurně a díky tomu, jak podivný Billy je, dostane se vám do ruky ucelený popis výjimečného pohledu na svět. Od poloviny příběhu je pak do děje vloženo policejní pátrání detektivů Rogerse a Westové, které je napsáno er-formou a právě v této chvíli dostává celý děj neskutečný tah na branku. Vyplouvající minulost, která se dere na světlo i Billyho osobní tajemství táhne děj ve zrychleném tempu do strhujícího konce. A konec, to už je jedno velké finále. Já osobně jsem celý zapeklitý, zamotaný případ rozmotala v poslední třetině knihy, ale ani to pro mě nebylo překážkou, abych si poslední strany knihy náležitě nevychutnala i se stupňujícím napětím.
Hlavní postavy příběhu jsou snadno uvěřitelné, a pokud se hned od začátku nad některou z nich budete pozastavovat, tak jedině proto, že to sám autor knihy chce. Billy vám bude sympatický na první pohled a u čtenářek něžného pohlaví se okamžitě projeví mateřský, ochranitelský syndrom. Vyšetřující detektivní dvojice je naprosto přirozená a i ta má své hlavní slovo v celém příběhu, je rovnocenným soupeřem Billyho dějové linky.
Na celé knize je poznat, že autor Gregg Dunnett miluje cestování a surfování. Jeho popisy moře, vzdouvajících se vln a ostrovního prostředí patří k opravdové čtenářské lahůdce. Okamžitě vás vtáhnou na malebný ostrov, který omílá rozbouřená pěna moře a vy ani na okamžik nebudete na pochybách, že tento fiktivní ostrov, který si spisovatel vymyslel pro potřeby románu, by skutečně nemohl existovat.
„Po větru ani památky, zato jsou obrovské vlny. Ani se k nim nepřiblížím, to je jasné, ale musím říct, že odsud z útesu budí zátoka skoro posvátný úžas. Až za obzor a od jednoho konce zátoky k druhému se táhnou vlny velké jako domy. Když se pak blíž k pobřeží lámou, vztyčí se a utvoří obrovský vodní válec. Když se konečně zhroutí, dělají to s tak ohlušujícím rámusem, že se otřásají okna. Nakonec, jako nějaká impozantní dohra, se všechna ta bílá masa valí jako tsunami směrem na pláž. Dokonce i pláž vypadá divoce. Je pokrytá dlouhými pásy pěny, třesoucí se jako želé.“
Gregg Dunnett je britský autor, který píše psychologické thrillery a příběhy o cestování a dobrodružství, obvykle s napojením na pobřeží nebo na oceány. Než se obrátil k románům, pracoval deset let jako novinář v časopisu windsurfingu, krátce vlastnil plachetní školu v Egyptě, učil angličtinu v Thajsku, Portugalsku, Turecku a Itálii, učil plachtění v Řecku a Španělsku a měl také několik poněkud nudnějších zaměstnání.
Obálka knihy je opět povedená, jak také jinak u nakladatelství Katto, že? 😉 Budu se opět opakovat, ale pokud obálka prodává knihu, tak u tohoto nakladatelství to zatím platí ve všech případech.
Kniha Smrtící útes je psychologickým románem i thrillerem zároveň, a pokud máte tento literární žánr rádi, pak si rozhodně tuto knihu musíte přečíst. Já byla hodně moc spokojená.
Hodnocení: 96 %
Za neskutečnou a nervy drásající jízdu děkuji nakladatelství Katto, jenž mi poskytla recenzní výtisk knihy Smrtící útes.
Autor: Veronika Es.
[…] autora Gregga Dunnetta jsem četla už jeho předchozí knihu Smrtící útes a musím říct, že se mi líbila o fous víc. Bylo to větší psycho a celé vyústění vás […]