Recenze

Cestou necestou, lásko

„Jdu cestou necestou za svou bílou nevěstou, jiná mě na tom světě nevábí…“

Kniha CESTOU NECESTOU, LÁSKO je prvotinou autorky Zuzany Kalousové a vypráví hořkosladký příběh o strastech i radostech dospívání.

Název: Cestou necestou, lásko

Autor: Zuzana Kalousová

Nakladatelství: Formal group

Rok vydání: 2018

Počet stran: 224

Pro osmnáctiletou Nikolu jsou nejbližšími přáteli bratr Honza – přezdívaný John a jeho kamarádi sourozenci Filip a Alex. Jako každá mládež mají i tito hrdinové své priority a jediné co je baví, jsou alkoholové dýchánky a seznamování s druhou polovičkou maximálně na jednu noc. O prázdninách se bezprostředně rozhodnou, že se vydají jen s batohem na zádech do zahraničí a zabodnutí prstu do mapy je zavede do Černé hory. Putují nazdařbůh krajinou společně a přece každý sám se svými poletujícími myšlenkami. Nikola, která má na první pohled svůj život pevně v rukou, se pomalu sbližuje s nevázaným floutkem Filipem, který holky mění jak ponožky a Nikole, která od něj očekává vážný vztah, se najednou rozpadá její dokonalý a nalinkovaný život v jednu velkou nejistotu a s ním i srdce na tisíc kousků. Její bratr John se zamiluje do místní dívky Sandry a prožívá své soukromé okamžiky štěstí a Alex bude muset už konečně jít s kůží na trh a přiznat svou skutečnou identitu. Vše se mění a nic už není, jak bylo dřív. Dokáže se čtveřice přátel vyrovnat se všemi překážkami a zachovat společné přátelství navzdory všem překážkám?

>>>>>>>>>>>>>

Tento YA román, nebo chcete-li příběh pro mládež, je vyprávěn ich-formou z pohledu mladé Nikoly, tedy vás celou četbou bude provázet myšlenkové tápání na prahu dospělosti této hlavní hrdinky. Jedná se veskrze o komorní příběh o několika postavách, které jsou autorkou velmi jasně vykresleny, takže si okamžitě utvoříte obrázek o jednotlivých protagonistech. Na začátku příběhu budete sledovat vzrušující tanečky Nikoly a Filipa kolem sebe navzájem, abyste se uprostřed knihy zcela vnořily do jejich nerovného vztahu a na konci knihy zjistili, že všechno má své řešení.

Román má svižné tempo a vyloženě nenarazíte na hluchá místa. Některé momenty jsou sice v knize trochu rozvláčněji natahovány a občas se stane, že na třech stranách je popsán rozhovor hlavních hrdinů stále o tom samém, aniž by došlo k řešení či vyústění, což je trochu škoda, protože právě v tento moment se ze svižného tempa stává vleknoucí se nezáživná hmota. Ale naštěstí je těchto okamžiků minimum a rozhodně nemají vliv na výsledný efekt po dočtení, který ve mně osobně zanechal pozitivní výsledek.

Celým příběhem vás doprovází lehký a svěží humor, který bude blízký všem věkovým kategoriím. Jiskřivé dialogy mezi hlavními protagonisty oplývají dostatkem ironie a dodávají celému románu šmrnc. Občas se u YA románů stává, že humorná složka se mnohdy stává spíše složkou trapnou, ale tady je znát, že autorka má skvělý smysl pro humor, který vtiskla do svých stránek.

(autorka Zuzana Kalousová je psycholožka, doktorandka na Univerzitě Karlově a lektorka cizích jazyků)

Vítám také to, že se autorka nesnažila napsat další „americký“ YA román, ale zůstala svou psanou formou u reálného příběhu ze života a ačkoli se děj odehrává převážně v jižní Evropě, přesto si moc dobře uvědomujete, že se jedná o českou mládež vyrůstající na naší rodné hroudě.

Paperbackové vydání této útlé knížky není zrovna velká výhra, navíc text, který je napsán drobným, nahuštěným písmem také neposkytuje ten pravý komfort na čtení, ale chápu, že začínající autorka nemá velké možnosti na výběr. Na druhou stranu obálka knihy od Davida Hermana je vyloženě povedená. Zajímavý a neotřelý grafický nápad je vždy lepším řešením než otřepané foto.

Co mě kromě skvěle vystavěného děje uchvátilo nejvíce je bravurní nápad s názvy jednotlivých kapitol, které autorka čerpala ze známých přísloví či aforismů, jako např. Kdo chce s vlky žíti… nebo Čiň čertu dobře, peklem se ti odmění a moje oblíbené I když si sedneš na dno moře, rybou se nestaneš atd. Tleskám Zuzaně Kalousové za tento opravdu skvělý, ojedinělý nápad.

Jelikož nejsem cílovou skupinou YA románů vždy tak trochu s obavou beru do ruky tento žánr. Tady ale můžou zůstat v klidu mladí, dospělí i staří. Knihu si užijí čtenáři napříč všemi generacemi, při čemž ti starší si u ní možná zavzpomínají na knihy Stanislava Rudolfa.

Vypadá to, že ve Východočeském kraji se novým, nadějným spisovatelům daří a já se budu těšit na další autorský počin této sympatické spisovatelky.

Hodnocení: 83 %

 

Autorka Zuzana Kalousová nás oslovila prostřednictvím našich FB stránek, zda bychom si nechtěly přečíst její knihu Cestou necestou, lásko a já s radostí tuto nabídku přijala, protože českých autorů není nikdy dost. Děkuji za velmi příjemně strávené chvíle při četbě této knihy a přeji hodně spisovatelských úspěchů.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *