Recenze

Ireniny děti

Příběh paní Ireny Sendlerové znám již dlouho a proto, když jsem dostala možnost přečíst si o ní knihu, neváhala jsem ani chvilku. Chtěla jsem se o osudu této obdivuhodné ženy dozvědět více a také mě zajímalo, jak si s tak zajímavým a vážným námětem poradila spisovatelka Tilar J. Mazzeo.

Název: Ireniny děti

Podtitul: Nevšední příběh hrdinky, která z varšavského ghetta zachránila 2500 dětí

Autor: Tilar J. Mazzeo

Nakladatelství:Práh

Rok vydání: 2017

Počet stran: 312

Irena Sendlerová bývá připodobňována k Oskaru Schindlerovi, toto přirovnání najdeme i v této knize (str. 11). Podle mě to je ovšem velice nepřesné a mně osobně se toto přirovnání vůbec nelíbí. Zejména kvůli tomu, že Oskar Schindler byl v první řadě obchodník a v okupovaném Polsku se nejdříve ze všeho pokoušel zbohatnout ze zabaveného židovského majetku. Mezi prvními Židy, kterým pomohl, byli bohatí investoři jeho podniku, teprve později začal pomáhat i prostým dělníkům. Zatímco Irena Sendlerová pomáhala od začátku zcela nezištně – na rozdíl od Schindlera. Schindler byl navíc od roku 1935 členem Henleinovy SdP, pracoval pro německou rozvědku a po roce 1938 vstoupil do NSDAP.  ( zdroj: Wikipedia

Irena byla „jen“ obyčejná Polka: pracující vysokoškolačka – neměla žádné výsostné postavení ani majetek a pro svou činnost měla jediný motiv: pomoc trpícím v nouzi.

Autorka Tilar J. Mazzeo, zdroj obr.:  Databazeknih.cz

V anotaci knihy si přečteme, že Irena Sendlerová byla sociální pracovnice s mimořádnou osobní statečností, charismatem a nadšením. Neváhala a s podporou svých přátel vybudovala záchrannou síť, která pomáhala Židům z varšavského ghetta – především dětem. Odbojáři jich zachránili více jak 2.500. V záchraně dětí pokračovala i po té, co ji zatklo gestapo, mučili ji a jenom zázrakem unikla trestu smrti…

 

Irena Sendler, zdroj obr.: Google

Mimořádná žena, heroický úděl, neuvěřitelná odvaha, nezlomná vůle, maximální odhodlanost, neotřesitelná víra v dobro, obětavá láska k druhým, obdivuhodné vůdcovské vlastnosti – A TAK PRŮMĚRNÁ KNÍŽKA! Proč? Proboha proč? Autorka (podle seznamu použité literatury) prostudovala mnoho materiálů o této polské hrdince a prý vedla rozhovory s mnohými blízkými ( i příbuznými) Ireny Sendlerové, tak proč knihu o někom, koho  obdivuje, napsala takovým stylem, že se téměř nedá číst? Co už může být napínavější než skutečný příběh mladé ženy pašující židovská mimina v kufru esesákům přímo pod nosem? Kdybych předem nevěděla, kdo je Irena Sendlerová, tato kniha by mě pro její příběh rozhodně NENADCHLA.

I obálka paperbackového vydání je nicneříkající. Cizojazyčná vydání mají aspoň hezký přebal, ten český je stejně nudný jako styl autorčina psaní.

Zdroj: Google

Kniha je psaná v podivné formě rádoby „historického dokumentu“.  Ovšem o dokument se rozhodně nejedná, protože knížka je plná domněnek, pocitů, myšlenek, které (bez uzardění či uvedení zdroje) Tilar J. Mazzeo připisuje Ireně i jejím spolupracovníkům . Dále obsahuje i jiná nedoložitelná tvrzení, která v dokumentární literatuře nemají co dělat. A o příběh se taky nejedná, protože spisovatelka trpí na nudné, rozvláčné popisy, opisy a jmenné seznamy. Neumí uchopit dějovou linku a skáče z nepodstatné události k popisu ještě nepodstatnější tak dlouho, až jakékoli napětí a téměř i samotný příběh vyšumí do ztracena. Navíc autorka (resp. její český překlad) střídá ve vyprávění minulý čas a historický prézent. To na čtivosti její knize, v onom stylu jak ji pojala, vůbec nepřidává.

 

 Irena Sendlerová, zdroj: kzamysleni.estranky.cz

 

Chudák Irena Sendlerová! Toto měla být pocta její odvaze a tak je dost smutné, že je potřeba mnoho úsilí k přelouskání  příběhu spisovatelky Mazzeové. Přitom tak úžasná předloha podle skutečných událostí dává prostor pro vyprávění, které se sděluje jednoduše, poutavě a v podstatě samo.

Plusy: Musím poděkovat redaktorům redakce Prahu, za opravnou informaci (na str. 65). Nutí mě položit si otázku, kolika dalších faktických chyb se spisovatelka dopustila tím, že použila mylné informace z internetu. Asi lepší nevědět.

Summa summarum

Kniha se nedá číst, zkuste film. ( Film je on-line v polštině, v češtině jsem ho nenašla… Hodnocení amerického filmu z roku 2009 na csfd.cz je 80%.)

Moje hodnocení knihy (jako ve škole): 4

V procentech: 42%

Knihu o Ireně Sendlerové mi k recenzi zaslalo nakladatelství Práh, děkuji.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *