Recenze

Průsvitné srdce

Román PRŮSVITNÉ SRDCE vypráví příběh o zakázané lásce mezi svobodomyslnou Finkou a ruským válečným vězněm. Nevšední vyprávění je podáno poetickým jazykem, který se noří do pocitů hlavní hrdinky a předkládá čtenářům emotivní příběh.

Název: Průsvitné srdce
Autor: Katja Kallio
Překlad: Martina Šímová
Nakladatelství: Albatrosmedia Kniha Zlín
Rok vydání: 2023
Počet stran: 240

Píše se rok 1942 a pokračovací válka mezi Finskem a Sovětským svazem je v plném proudu. Mladá svobodná matka Beata se vrací domů na jihofinský poloostrov Hanko, kde nachází jen smrt a zmar. Když se setká se sovětským válečným zajatcem Ivanem, který jako by jí viděl přímo do duše, v temnotě války najde záblesk naděje. Beatu to k muži neodolatelně přitahuje, jenže své city musí tajit. Láska k němu totiž znamená jediné – zradu. Vzniklou vášeň ale nejde umlčet, a milenci se tak ocitají ve smrtelném ohrožení.

δ δ δ δ δ δ δ δ δ δ δ δ 

Román Průsvitné srdce je tak trochu jiným příběhem z válečného období. Do středu vyprávění se dostává zakázaná láska, která je autorkou podána vzletným, poetickým jazykem, jež tíhne k prezentování velkého množství pocitů a vnitřních vjemů hlavní postavy. Válka je zde umístěna do pozadí, jako podklad a neodbytný stín života.

Vaší vypravěčkou v tomto příběhu se stává Beata, jejíž pocity a emoce budete vnímat po celou dobu. Nijak se s nimi netají a dává je svým čtenářům a hlavně svému milému, kterému jsou určeny, veřejně na odiv, obrací je vzhůru nohama, aby zcela obnažila své nitro a pustila vás do svého nejtajnějšího soukromí. Příběh začíná rokem 1942, kdy je jihofinský poloostrov Hanko znovu navrácen Finům a ve městě se zřizují pracovní tábory pro ruské a ukrajinské vězně. Navzdory nepříznivým okolnostem dojde ke zrození zakázaného milostného vztahu mezi Beatou a vězněm s neznámou minulostí Ivanem.

Kráčel jsi po zmrzlém sněhu směrem ke mně stejně lehce jako ptáček. Z tvojí pohledné tváře čišela únava a hlad.
Když jsem sebou trhla, abych vzala nohy na ramena, prosebně jsi zvedl ruku. Na rukávu jsi měl vyšité dvě svislé čáry.
Neboj se, řekl jsi. Samozřejmě rusky, ale i tak jsem ti porozuměla.
Nikoho jsem neviděla, pověděla jsem otci bez jediného zaváhání.
Tvoje oči byly velké a hnědé jako ten chleba, o který jsi prosil. Ještě nikdo se na mě nepodíval tak velkýma a bezednýma očima jako ty. Nikdo.

Autorka píše poetickým jazykem, který „neuvozovkuje“ přímou řeč a předkládá čtenářům živý obrazový kaleidoskop lidských osudů i s jeho drsností a reálností. Tento psaný styl nebude zřejmě pro každého a já s ním byla jako na houpačce. Od rozněžnělého a emotivního nadšení nad krásou jazyka a myšlenek jsem přecházela k rozčarování nad chaotickým řádem v textu, který se na vás hrne ze všech stran. Pokud se ale nenecháte odradit, na tento nevšední styl vyprávění si nakonec zvyknete a máte-li v oblibě básnické obraty i vzletné popisy, tady budete velmi spokojeni.

Finská autorka do hlavní role svého románu obsadila svébytnou nezávislou hrdinku, která zápasí o své místo ve společnosti. Do její mysli se noříte hlouběji a hlouběji až máte pocit, že už jste dosáhli na samé dno její duše, v které na vás čekají nejtajnější myšlenkové intimnosti. Na románu jsem kvitovala jeho umístění na malebný poloostrov Hanko, který oplývá idylickou divokou přírodou a skalisky, na nichž se tyčí vznosné borovice. Právě dějová zápletka usazená do válečného období Finska mě velmi lákala a poodkryla mi tak finskou historickou anabázi, která se v tomto románu dotýkala především obyčejných lidí.

Román Průsvitné srdce je příběh volně navazující na předchozí knihu Jiskřivé chvíle pojednávající o mladé Beatě, její matce a babičce. Ta mě minula a myslím, že tuto knihu můžete číst i samostatně. Pokud máte rádi originálně podané vyprávění, v kterém na vás čeká poetika, emoce i romantika, pak směle sáhněte po této knize a přeneste se na finský poloostrov, kde můžete prožít nevšední lásku.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 🤍 🤍

Za příběh z válečného období Finska děkuji Knihcentrum.cz, na jejichž stránkách si můžete knihu Průsvitné srdce pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *