Recenze

Strom duchů

Až zděděný dům po otci odhalí Ruth tajemství, které se vrací z minulosti, aby na povrch vyplul příběh lásky i hluboké nenávisti, který trvá až za hrob. Příběh Ruth a jejího předka Thomase se odehrává za závojem mlhy času, z které vystupují postavy dávné minulosti a ne všechny jsou přívětivé…

Název: Strom duchů

Autor: Barbara Erskinová

Nakladatelství: Brána

Rok vydání: 2019

Počet stran: 552

Ruth Dunbarová se vydává zpátky do Edinburghu – místa svého dětství. Důvod? Její otec, kterého spoustu let neviděla, umírá. Nikdy mu neodpustila jeho neurvalé chování k její matce, než zemřela. Nyní se vypořádává nejen s dědickým řízením a vyklízením starého domu, ale i s podvodným ošetřovatelem, který se staral o jejího otce do poslední chvíle a nyní si nárokuje právo na dědictví. Ruth v pozůstalosti nachází deník a dopisy psané jejím předkem Thomasem Erskinem. Začnou se jí vybavovat dávno zasunuté vzpomínky na matčino vyprávění o předcích a spolu s četbou deníku se jí před očima odvíjí dávný příběh Thomase, který vládnul schopností vidět i mluvit s duchy. Ruth zjišťuje, že i ona tuto schopnost zdědila a dokáže přímo komunikovat s Thomasem. Dozvídá se celý životní příběh Thomase a jeho rodiny. Ale s otevřením dveří do jiných světů se musí počítat i s tím, že do nich mohou vstoupit také nezvaní návštěvníci a postava Andrewa Farquhara vystupuje z minulosti, aby se znovu mstila všem potomkům Thomase Erskina.

♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣

Kniha Strom duchů se řadí mezi další psané skvosty autorky Barbary Erskine. Skvěle vystavěný historický román opět oplývá duchařskou aktivitou, romantickou vložkou i zápletkou s detektivními prvky. Hlavním rysem této britské autorky je prolínání reality s duchařským světem zemřelých a jako jedné z mála spisovatelek se jí to opravdu daří.

„ Je zvláštní, že se rodokmeny odjakživa zobrazují jako stromy. Ten můj je plný duchů,“ řekla. „Strom duchů.“

Zasmál se. „Rodokmen každého člověka je plný duchů. Jen je každý nevidí. “

Tentokrát budete sledovat příběh Ruth ze současnosti a odkrývat životní osud Thomase Erskina z 18. století. Vyprávění o Thomasovi je lahůdkou pro všechny milovníky historických příběhů, opírající se o skutečné události. Provede vás svým dětstvím, námořnickým životem i snovou kariérou britského právníka a politika, aby se nakonec stal Lordem kancléřem Británie, to vše za bedlivého dozoru romantické linky. Příběh Ruth v sobě ukrývá tajemné, mystické prvky zasazené do reálného světa a i Ruth bude šlapat na paty nejen přízrak z jiné doby, ale i skutečný podvodník se svými nekalými úmysly a ani zde nebudete ochuzeni o romantickou lásku. Nedá se říct, která linka v knize je lepší, obě mají své kouzlo napětí a neuvěřitelné čtivosti. Mně osobně se o trochu víc líbila linka Ruth, která v sobě ukrývá více akcí i nenadálých zvratů.

Barbara Erskinová – zdroj

Jak sama autorka přiznává, celý příběh vyprávěný v knize je fikce spředená okolo skutečného života jejího předka Thomase Erskina a jeho rodiny. A ano tato skutečná historická postava opravdu kdysi veřejně přiznala, že vidí duchy, stejně jako jeho potomci mají schopnost jasnozřivosti. V doslovu této poutavé knihy vám autorka vše vysvětluje, která postava se stala fikcí i historické události na podkladě skutečnosti atd.

Vnímat prolínání časových období, tím, že nejsou jednotlivé předěly nijak výrazně odlišeny, třeba novou kapitolou apod. bylo pro mě chvílemi náročnější a vyžadovalo větší dávku mé soustředěnosti a i konec knihy mi přišel trochu uspěchaný na to, o jak objemnou knihu se jedná. Ale to je tak všechno, co o této propracované knize mohu říci negativního.

Barbara Erskine je mou nejoblíbenější spisovatelkou „duchařských“ románů. Mé seznámení s touto autorkou proběhlo už hodně dávno a její první knihy byly pro mě neskutečným zážitkem, který ale poslední dobou pomalu uvadá. Nevím, zda je to mým věkem nebo pomalu klesající úrovní jejich knih, každopádně s knihou Strom duchů se opět vrací na své výsluní, kam bezesporu patří.

Přečtěte si spletitý příběh obestřený tajemstvím, nenávistí i historií rodinných kořenů, které sahají do hluboké minulosti a přece jako láva vyvěrají na povrch, aby ukázaly svou jedinečnou sílu.

Hodnocení: 94 %

 

Recenze primárně zpracována pro portál https://www.chrudimka.cz/. Tímto děkuji za možnost převzetí.

Mohlo by se vám také líbit...

4 komentář

 1. says:

  Vím, že Barbara Erskinová má spoustu skvělých knih, o téhle jsem už slyšela, že je trošku slabší. Nejsem zastáncem tohoto žánru, ale kvůli mamce to hodně sleduju. Takže logicky teď bud sledovat i Vás 🙂 Mimochodem, už chápu ten název Kniha za knihou…. to vážně dokážete vydávat recenzi každý den?…pro mě je to jako sci-fi. Jasně, jste na to dvě, ale i tak je to obdivuhodné 🙂
  P.S – Verči přeji všechno nejlepší k svátku. Taky mám dneska 😀

  1. Veronika Esserová says:

   Děkuji a přeji též vše nej… 🙂 . Jsme rády za každého nového fanouška a když se mu u nás líbí, tím lépe 😉 . Většinou vydáváme recenzi obden, ale někdy se zamane a máme co nabídnout i každý den – fígl u nás spočívá v rychlém čtení, které praktikujeme téměř všude 😉 . Není čas ztrácet čas 🙂 .

 2. Barbaru Eskins a zrovna Strom duchů jsem kupovala jen jako vánoční dárek a setkal se s úspěchem. Je fakt, že jsem od autorky ještě nic nečetla, ale duchařské romány zní skvěle!

  Doporučila bys mi nějakou knihu od autorky do začátku? 🙂

  1. Veronika Esserová says:

   Káťo, já jsem s ní začínala už před drahnou dobou, ale pamatuji si, že jsem první její knihu četla Půlnoc je osamělé místo a byla jsem z ní unešená. Pak už jsem přečetla od ní úplně všechno 🙂 . Takže asi tím bych začala. Ale víš jak – sto lidí, sto chutí. Vnutila jsem ji Kátě Moravcové a ta z ní odvařená nebyla. Ale já bych ji šanci určitě dala 😉 .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *