Recenze

Povolené ztráty

Nakladatelství Alpress přichází s další novinkou úspěšné spisovatelky Nory Roberts. Kniha POVOLENÉ ZTRÁTY je aktuální i děsivá zároveň a já začínám čím dál víc přicházet na chuť této autorce, která dokáže své čtenáře zaujmout od první stránky. Příběh několika lidí, kteří se báli, že zemřou dřív, než začnou skutečně žít…

Název: Povolené ztráty

Autor: Nora Roberts

Nakladatelství: Alpress

Rok vydání: 2019

Počet stran: 448

Šestnáctileté Simone dal právě její kluk kopačky a její dvě přítelkyně Mi a Tish jí vytáhnout do obchodního centra do kina, aby přišla na jiné myšlenky. A na jiné myšlenky opravdu přijde, do konce svého života na ně nezapomene. Uprostřed filmu si jenom odskočí na toaletu, když se ozvou výstřely. Tři mladí útočníci jako smyslů zbavený začnou pálit do všeho živého co se hýbe a zůstává po nich hrozivá spoušť mrtvých. V jeden jediný okamžik se změní život spoustě lidí a zasáhne i jejich nejbližší rodinu, přátele i známé. Reed byl tenkrát na brigádě v kavárně, když došlo k masakru a právě tento děsivý zážitek ho nasměroval k jeho budoucímu povolání detektiva. Když se o osm let později život Reeda a Simone propojí, jsou si navzájem oporou, spojuje je osudný zážitek, ale také je na oba upřen pohled vraha, který svou práci ještě nedokončil a vrcholem jeho šíleného plánu je zabití přeživších obětí mezi které se řadí i Simone s Reedem. Pro nikoho z těch, koho se toho dne dotklo násilí, nebude nikdy po všem…

∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑

Kniha Povolené ztráty je emotivním příběhem, který ve vás zůstane. Hned od samého začátku vás autorka hodí do úplného středu dění a vy se tak stanete očitými svědky masakru, který postrádá naprostou logiku. Nora Roberts to s emocemi opravdu umí a dokáže ve svých čtenářích vyvolat nepřeberné množství pocitů – od zmaru, nenávisti, radosti až po lítost.

„Střelil ji, Simone, on ji střelli, a já jsem cítila… no, strašnou bolest… A Tish na mě upadla, prostě se na mě sesunula a já jsem cítila další bolest… a ona sebou škubala. Simone, on do ní dál střílel a ona ležela na mně… a umřela. A já ne. Zachránila mě. Řekla jsem to policajtům. Nemohla jsem se hýbat. Nemohla jsem jí pomoct… Ale… celé mi to připadalo neskutečné. On prostě střílel a střílel, a najednou všechno přestalo.“

První třetina knihy se zaobírá hodně psychologií postav jak samotných účastníků přepadení, tak i jejich nejbližších osob. Autorka vám předestře několik možných scénářů, jak se jednotlivé „oběti“ vypořádávají s takto děsivým životním zážitkem. Jak byl příběh na začátku rychlý a měl neuvěřitelné tempo, tak právě v tomto psychologickém rozebírání začíná trochu stagnovat a na můj vkus to bylo zbytečně dlouhé a rozpitvané. Ale s přiznáním stínového pachatele, kdy sledujete jeho zvrácenou povahu v celé své zrůdnosti a s postupným vyšetřováním, dostává opět kniha své původní tempo, které ji až do konce příběhu neopustí.

A všichni kdo znají Noru Roberts moc dobře vědí, že ani o romantickou linku nebudou ochuzeni. Je nedílnou součástí všech jejich románů a vyváženost mezi napětím a romantikou je přesně nadávkováno ke spokojenosti čtenářů.

Román Povolené ztráty byl velkou porcí čtení a i když by mu slušelo mírné zkrácení, přesto se jedná o velmi čtivou knihu, která vás svým námětem zaujme a zpracováním připoutá ke svým stránkám.

Hodnocení: 90 %

 

Za recenzní výtisk, jenž v sobě ukrýval drsné i romantické čtení, které mě vážně bavilo, děkuji nakladatelství Alpress, na jejichž stránkách si můžete Povolené ztráty pořídit.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *