Na Divokém západu se nenajde LÉČKA, ze které by se Barney Kilrone nedostal. Jediné co na něj platí, jsou krásné ženy, které se umí postavit k práci a postarat se samy o sebe.
Název: Léčka
Autor: Louis L’Amour
Nakladatelství: Alpress
Rok vydání: 2019
Počet stran: 224
Barney Kilrone – někdejší důstojník armády Spojených států přijíždí do pevnosti, aby oznámil veliteli napadení jeho čety indiány. Major Frank Bell Paddock dožívá svou vojenskou kariéru v zapadlém koutu Montany a jeho věrným přítelem se stal alkohol. Kilrone s Paddockem bývali kdysi přátelé, ale zájem o jedinou ženu v nich navždy zakořenil trvalé nepřátelství. Paddock se vydává s kavalérií zachránit zbytek čety a v pevnosti tak zůstanou pouze ženy, děti, pár chlapů a Kilrone. Ten má pořád neodbytný pocit, že napadení čety je pouze léčkou, jak vylákat vojáky z pevnosti a za jejich nepřítomnosti si vzít veškeré střelivo a proviant, které pomůžou bojechtivým indiánům. Každý z mužů vede svůj souboj o život a vzdálenost, která je od sebe dělí, nahrává všem jejich nepřátelům. Kilrone naštěstí nachází pomoc i u něžného osazenstva pevnosti a hlavně jistá Betty Considineová má nejen půvab, ale i kurážnou neohroženost, která Kilronea přitahuje jako magnet.
Myšlenky mu uklouzly k Betty Considineové. Vybavoval si její obličej, když střelila indiána, který ho tak tísnil. V očích se jí tehdy objevil nečekaně tvrdý výraz. Při tom pomyšlení se maličko usmál, protože si vzpomněl na větu z jakési staré pověsti o ženě, která je předurčená rodit plémě bojovníků… Ano, i ona patřila k tomuto druhu žen.
S knihou Léčka se budete prohánět na hřbetech koní Divokým západem za přítomnosti větrem ošlehaných mužů Divokého západu, jejichž kolty visí proklatě nízko u pasu ;-). Zdobit tento drsný kout světa budou kurážné ženy – něžné růže prérie a o krvavé zápletky se postarají původní obyvatelé se svými luky, šípy a zavěšenými skalpy bílých tváří.
Jelikož jsem „odkojená“ na knihách Karla Maye, Zane Greye apod., velmi ráda sáhnu jednou za čas po knize, která je situována na Divoký západ a já se tak alespoň na chvíli ocitnu zpátky v dobách svého dětství. A jelikož už přestřelky nejsou pro mě až takové táhlo jako kdysi, je jasné, že pokud bude do knihy ještě vložena romantická linka, s velkou pravděpodobností budu spokojena.
Jednoduše vystavěný příběh, který se odehrává v několika málo dnech, je nenáročným románem, který vás neochudí o ojedinělou atmosféru Západu. Zápletka nepostrádá napětí ani drsné rvačky a je ozdobena romantikou, která je ale jenom lehce naznačena. Což mě trochu mrzelo, vůbec by mi nevadilo, pokud by se hlavní protagonisté zapletli o trochu více ;-).
Padouši se svými prohnilými charaktery jsou autorem vykresleny dokonale a mužní pistolníci s jizvami ve tváři mají drsnou vizáž, ze které se dívkám podlamují kolena ;-).
Kniha Léčka není úplným TOP-em knih z Divokého západu, četla jsem i lepší, ale pokud hledáte jednohubku, která vás bude bavit, a vy u ní budete příjemně lenošit, toto přání vám rozhodně splní.
Hodnocení: 70 %
Za recenzní výtisk i pohodovou návštěvu u prérijních obyvatel této drsné země děkuji nakladatelství Alpress, kde si knihu Léčka můžete pořídit.