Recenze

Madony z Leningradu

Kniha MADONY Z LENINGRADU je emočním, osobním příběhem Mariny, která se ztrácí v realitě, ale prožívá každou vteřinu svého mladého života v bombardovaném Leningradu. Je nahlédnutím do umění Ermitáže i návštěvou v myšlenkách nemocné ženy, která pomalu ztrácí svou paměť.

Název: Madony z Leningradu

Autor: Debra Dean

Nakladatelství: Beta-Dobrovský

Rok vydání: 2019

Počet stran: 232

Marině je osmdesát let a žije se svým manželem Dmitrijem v Americe. Její paměť ji pomalu, ale jistě opouští. Trpí Alzheimerovou chorobou, která jako nákaza napadá veškeré její přítomné okamžiky, ale je ještě natolik lidská, že ji nechává bloudit v dávné minulosti, která se stává součástí jejího každodenního života… Je konec června 1941, nacistická armáda postupuje pomalu, ale jistě k Leningradu a v Ermitáži se balí obrazová galerie. Marina je průvodkyní v Ermitáži a nyní její zaměstnanci balí skoro čtyřiadvacet hodin denně, jedí přímo v sálech a opouštějí je, jenom když musejí na záchod. První týden vypravili na cestu přes půl milionu uměleckých děl a stále se vypravují nové vagony na místo určení, které je státním tajemstvím. Na stěnách po nich zůstávají jenom prázdné rámy. Válečné hrůzy, všudypřítomný hlad a smrt na každém kroku je stálým partnerem Mariny, která si v duchu vytvoří svůj „palác myšlenek“- svou vlastní Ermitáž, kam se uchyluje před válkou a kde sní svůj sen bez války, obklopená největšími uměleckými mistry.

Lionello Spada, Mučednictví sv. Petra, Annibale Carracci, Tři Marie u hrobu.“

„Co říkáš, děvenko? Už tak dobře neslyším.“

Marina si s rozpaky uvědomí, že si nahlas povídala pro sebe. „Promiňte. Jenom si tak hraju. Abych věděla, kolik obrazů si ještě pamatuju.“

„Stavíš si pamětní palác?“

Marina o něčem takovém v životě neslyšela.

„Dneska už se to ve škole neučí?“ podiví se Aňa a nespokojeně mlaskne. „Když jsem byla mladá, stavěly jsme si ho, abychom se co nejlíp připravily na zkoušky. To sis vybrala nějakou budovu, nejlíp palác, ale stačí jakýkoli velký dům, a pak jsi ho zařídila tím, co sis chtěla zapamatovat.“

 

Děj románu Madony z Leningradu se odehrává ve dvou rovinách – v přítomnosti a minulosti. Dějová linka v přítomnosti zachycuje osmdesátiletou Marinu v područí Alzheimerovy nemoci. Ztrácí kontakt s realitou, ale její vzpomínky se derou na povrch, jsou všudypřítomné a odkrývají střípky minulosti. V druhé dějové lince spadající do období blokády Leningradu se seznámíte s mladou Marinou, která dělá průvodkyni po Ermitáži a aby přežila a nezešílela z děsivých hrůz války, udržují ji při životě vzpomínky na Ermitáž. Snaží se vybavit si jednotlivé umělecké artefakty v samotných sálech, prochází se po obrazové galerii a v duchu si sestavuje katalogy evakuovaných a zmizelých obrazů.

Celý příběh je lehounce okrajově nahozen a nepouští se do větších podrobností. Tím pádem se celý román dobře, lehce čte, ale na druhou stranu bych v některých momentech ocenila hlubší ponor do situací, hlavně co se týče samotné blokády Leningradu.

Neotřelé a nápadité jsou pak autorkou použité popisy některých uměleckých artefaktů, které vám dokonale představí jednotlivé dílo ve všech jeho tónech a drobných nuancích. Tyto vložené rozbory byly pro mě opravdovou lahůdkou, nad kterými moje srdce zaplesalo.

Co mě na knize na první pohled zaujalo, byla obálka, která se dle mého rozhodně vydařila lépe než její originál. Přesně vystihuje atmosféru celého románu – od něžného pohlazení až po surové uchopení války. Barevná kompozice lahodí oku a dodává tak románu ojedinělou výjimečnost.

Ačkoli celý příběh plyne pomalým tempem a rozhodně se nejedná o „výbušné“ dílo plné akcí a dravosti, přesto ve vás zanechá svou stopu. Dojemný, laskavý román nejen o válce, ale hlavně o nevratné změně v duši nejbližší osoby, která se vám pomalu ztrácí před očima do svého vlastního světa, kam za ní už nemůžete.

Madony z Leningradu jsou melancholickým příběhem plným krásy, který vás dojme svou lidskostí, bolestí i láskou.

Hodnocení: 88 %

 

Za dojemný příběh z Leningradu i se svou nepřebernou paletou emocí a také za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta-Dobrovský, kde si knihu Madony z Leningradu můžete pořídit.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *