Recenze

Dárek

Výjimečný a ohromující DÁREK nadělil svým čtenářům Sebastian Fitzek. Thrillerový zážitek vás nadchne svoji vystavěnou zápletkou i hororovou atmosférou, v které se prohánějí šílení psychopati. Pro hlavního hrdinu začíná noční můra, na jejímž konci na něj čeká děsivé poznání. Psychothriller Dáreknakladatelství Anag je riskantní jízdou, z které nebudete chtít vystoupit…

Název: Dárek

Autor: Sebastian Fitzek

Nakladatelství: ANAG

Rok vydání: 2020

Počet stran: 360

Milan Berg má za sebou zločineckou dráhu, kterou už pověsil na hřebík. Jeho přítelkyně Andra ho vytáhla z bahna zmaru a od té doby seká dobrotu. Ale nic netrvá věčně. Na semaforu svítí červená a Milan s kolem zastavuje, když se jeho pohled zastaví na autě, které stojí vedle něho. Na zadním sedadle sedí vystrašená dívka a zoufale tiskne na okénko kus papíru s textem. Je to volání o pomoc? Milan neví, protože ho nedokáže přečíst. Celý život zdárně před světem tají, že je analfabet. Trpí alexií, úplnou neschopností umět číst, ale tuší, že dívce jde o život. Její tvář vypovídá vše. Vydává se společně s Androu na pátrací akci, která ho zavede do vlastní minulosti. Co když to ale nebyla náhoda, nýbrž dokonale promyšlený plán psychopata? Někdy je pravda příliš hrozná a nevědomost je ten největší dar na světě.

¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿

Psychothriller Dárek je neuvěřitelným zážitkem, z kterého vás bude mrazit. Příjemně mrazit, protože to, co autor na svých stránkách rozehrál, je naprosto šílené a zároveň fascinující.

Příběh je vyprávěn er-formou, v které jako stín sledujete hlavní protagonisty příběhu, což je cca pět osob. Může to znít zmateně, ale žádný chaos ve stylu vyprávění se nekoná. Jediný, spisovatelem mistrně vedený chaos, který se na vás vyhrne, je v dějové zápletce a tu si pro vás Fitzek vykonstruoval parádně. Inteligentně postavený konflikt vás vede labyrintem lží a tajností a vaše soustředění je vyšponované na maximum. Tolik roztodivných psychopatů, kteří se sejdou na stránkách této knihy, je téměř nemožné dát dohromady, přesto se to autorovi daří. Pestrá škála knižních postav i s jejich „divným“ osobnostním profilem ovládá děj a ještě více zvedá atraktivnost thrilleru.

„Jsou lidé, kteří mě považují za psychopata, ano. Ale na tom nezáleží. Ať už jsem šílený, nebo si plně uvědomuji následky svého jednání: Zabiju tu holku, pokud mi do pondělního večera do 20:15 nepředáte výkupné.“

Ponurá, temná atmosféra se na vás vyhrne okamžitě a pár brutálních scén, které vás mohou znechutit, ještě více doplňují místy až hororovou náladu. Důležitým elementem v celé knize se stává otázka negramotnosti neboli analfabetismus. Zde se autor dokonce nechal inspirovat reálnými příklady. Metody, kterými se hlavní hrdina Milan snaží zvládat svůj handicap, vycházejí ze skutečných příběhů.

Sebastian Fitzek je sympatický týpek s vynikajícím vkusem pro humor. No posuďte sami: „Nevedu si žádnou statistiku, ale jedna z nejčastějších otázek, které dostávám, je, kolik času věnuji rešerším. (Po otázce, jestli mám všech pět pohromadě a jestli moje žena dokáže v noci spát vedle mě. Na tu poslední odpovídám „jako miminko“)…“

Grafické zpracování knihy je velmi povedené a líbivé. Nejen, že hned po otevření narazíte na netradičně umístěnou anotaci a medailonek autora, ale i uvnitř knihy vás čeká příjemné překvapení, které vás zaujme svoji jednoduchostí a stylem.

I když se může zdát, že zvratů i dalších možných vyústění stále přibývá a překombinovanost děje je nabíledni, mně tento styl vyhovoval. Až do samého konce jsem byla napnutá, kudy povedou zapeklité cesty příběhu a čím mě autor zase překvapí.

Psychothriller Dárek je po Terapii moji druhou návštěvou ve světě fantazie Sebastiana Fitzeka a já jsem opět velmi spokojena. Pokud vás baví thrillery, které jsou psycho, ale opravdové psycho, pak neváhejte a vrhněte se na tohoto mistra děsivých příběhů.

Hodnocení: 95 %

Za psychotickou jízdu plnou nečekaných zvratů děkuji nakladatelství ANAG, na jejichž stránkách si můžete knihu Dárek pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *