Recenze

Pět Číňanů oběšených v Idahu

Pozoruhodný historický román PĚT ČÍŇANŮ OBĚŠENÝCH V IDAHU vypráví strhující drama mladé Číňanky Taj-jü v kulisách amerického Západu v 80. letech 19. století. Silné, fascinující i dojemné čtení ve vás zůstane dlouho rezonovat.

Název: Pět Číňanů oběšených v Idahu
Autor: Jenny Tinghui Zhangová
Překlad: Zuzana Li
Nakladatelství: Prostor
Rok vydání: 2022
Počet stran: 344

Taj-jü se nikdy nechtěla podobat tragické hrdince, po níž dostala jméno, oceňované pro svou krásu a prokleté nešťastnou láskou. Unesena ve třinácti letech na rybím trhu a propašována z Číny do Ameriky se musí vzdát domova a budoucnosti, kterou si pro sebe představovala. Sledujeme její osudové zvraty od školy kaligrafie přes sanfranciský nevěstinec až po krámek zastrčený v horách v Idahu. Taj-jü se neustále snaží přizpůsobit novému prostředí a uniknut prokletí svého jména. Když se konečně cítí v bezpečí, protičínská vlna strašlivého násilí zasáhne i její městečko. A Taj-jü se musí obrátit ke všemu, čím byla dřív – včetně toho, co nejvíc chtěla nechat za sebou –, aby konečně vznesla nárok na vlastní jméno a příběh. Kniha přináší zajímavosti z čínského folklóru a z méně známé kapitoly americké historie, která nápadně připomíná nedávné rasistické a xenofobní nálady ve Spojených státech.

ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ

Nenápadné svým stylem psaní, za to ale velmi silné a hutné čtení vás čeká v románu Pět Číňanů oběšených v Idahu. Ponořte se do osudu malého čínského děvčátka a poznejte její vášeň ke kaligrafii, krutý život v sanfranciském nevěstinci i protičínské nálady, jež bouřily v Americe koncem 19. století. Čeká vás nelehké, za to velmi výživné čtení.

Příběh vyprávěný očima čínské dívky Daiyu vás vezme na návštěvu Číny i Ameriky a společně budete prožívat její nelehký životní úděl poznamenaný cejchem národnosti i krutými, nevyžádanými zkušenostmi. Působivé vyprávění, volně inspirované skutečnou událostí, jež se odehrála v Idaho a vedla k oběšení pěti Číňanů, vás zasáhne svým tématem.

Chci být pevná a silná a rovná, složená z čar černých jako tuš, s přesně vedenými a úhlednými rohy. Chci na sebe být hrdá. Nechci se nechat vláčet osudem, chci s jistotou vědět, že můj život je výsledkem rozhodnutí, které jsme učinila sama. Takovým člověkem se chci stát: chci být jako dokonalá čára.
Jsem Daiyu, chce se mi vykřičet do celého světa, jsem dcerou hrdinů. Tři roky jsme na sebe brala cizí podoby, oblékala jsem je jako kabát – Feng, Pivoňka, Jacob Li – zatímco jsem hledala tu, která ve mně vždycky žila, tu, která nese jméno, jež jí dali rodiče.

Ačkoli je autorčin text prost uvozovek označujících přímou řeč, její psané slovo je natolik lineární a otevřené, že se vám jeho odkaz hluboko zadře pod kůži. Lehkou rukou, za to s patřičným důrazem a citem, podává příběh mladé dívky, v kterém se velmi brzo stanete součástí světa Daiyu, kde vládne nenávist, zlo, nespravedlnost ale i slabý odraz naděje. Nelehké prožitky líčené autorkou bez zvýšených emotivních výstřelků vám dodají kuráž k dalšímu čtení. Místy drsné čtení je něžně narušeno odstavci o kaligrafii, v kterých se odráží poetičnost jazyka i jemný styl vyprávění.

Nevlídná tvář amerických dějin se naplno projevuje v námětu rasové nenávisti, kterému dominuje Zákon o vyloučení Číňanů. Kruté a brutální napadání této etnické rasy je v románu podáno neagresivní formou, přesto pod řádky cítíte intenzivní a výstižný tlak, který ve čtenáři vzbouří vlnu nevole a emocí.

Román Pět Číňanů oběšených v Idahu je zajímavý už svým netradičním názvem, který byl pro mnohé čtenáře nesympatickým, ale pro mě byl červeným hadrem do oka býka. Pokud bych si někdy přečetla knihu, aniž bych jukla na anotaci a řídila se pouze názvem, pak to bude rozhodně tato. Je to velmi silná kniha, jejíž příběh vás zaujme a vnoří se do vás nenápadným způsobem, za to ale nesmazatelně. Já byla velmi spokojena a jedinou drobnou výtku tak mám k fontu písma, který je pro „obrýlené“ čtenáře velmi nekomfortní záležitostí. Jinak doporučuji!

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Pozoruhodný a výstižní román Pět Číňanů oběšených v Idahu si můžete pořídit v zásadě kdekoliv, ale já ho pořídila v Megaknihy, bo tam byla nejlevnější. 😉

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *